Altice Arena

Altice Arena (eskiden MEO Arena, ve ayrıca Pavilhão Atlântico)[1], Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan gösteri, konser ve spor merkezidir. Arena, Portekiz ve Avrupa'daki en yüksek kapalı alandır. İlk olarak Expo’98 için planlanmıştır. Açıldığı yıl olan 1998'den beri pek çok konser ve aktiviye ev sahipliği yapmıştır.

Altice Arena
2014'te arenanın kuzeye bakışı
Eski adı Pavilhão da Utopia (1998)
Pavilhão Atlântico (1998-2013)
MEO Arena (2013-2017)
Adres Rossio dos Olivais, 1990-231 Lizbon, Portekiz
Koordinatlar 38°46′6.79″K 9°5′38.45″B
Toplu ulaşım Gare do Oriente (Comboios de Portugal)
Oriente (Lizbon Metrosu)
Sahibi Arena Atlântico S.A.
İşletmeci Arena Atlântico S.A.
Koltuk düzeni 20.000
İnşaat
Yapılış 1996-1998
Açılış 1998
Maliyet 55 milyon
Mimar Regino Cruz
Resmî site
arena.altice.pt

Tarihi

Lizbon'da çok amaçlı bir arena inşa etme planları, Expo '98 Ana Planının ilk tartışmalarına kadar uzanıyor. Şehrin, konseri, kongresini ve büyük kapsamdaki spor etkinliklerini karşılayabilecek çok yönlü bir tesisi yoktu. Hem Lizbon'da hem de Portekiz'de var olan yapıların kapasitesi sınırlıydı (4.000 kişiye kadar) ya da konvansiyonel olmayan etkinliklere (örneğin, dünya çapında kapalı spor karşılaşmaları) uyum sağlamak zordu. Mevcut mekânların bir diğer eksikliği, modern konserlere, müzikallere ev sahipliği yapmak ve doğru canlı TV yayını yapmak için gerekli gördüğü teknik altyapının olmamasıydı.

Ülke, Lizbon Kolezyumu gibi daha küçük kapalı salonlar ve açık hava stadyumu arasındaki mevcut boşluğu doldurmak için bir arenaya ihtiyaç duydu. Sonuç olarak, Portekiz önemli kapalı spor şampiyonalarının oyunlarına ev sahipliği yapmayacak ve soğuk ve yağışlı havalarda ülkede büyük konserler baş göstermeyecektir.

Pavilhão Atlântico'yu Expo 98 ana planı dahilinde inşa etme kararı, arenada Lizbon kentinin çok ötesinde bir toplama alanına sahip oldu. Gare do Oriente'ye ve birkaç ana karayolu kavşağına kısa mesafede olmak, arenanın ülkenin dört bir yanından izleyiciler yaratmasına olanak tanır.

Temmuz 2012'de arena Arena Atlântico S.A.'ya 21,2 milyon avro karşılığında satıldı.[2] Mayıs 2013'te Portugal Telecom, mekânın adlandırma haklarını satın aldı ve hizmet markası MEO'dan sonra MEO Arena olarak yeniden markaladı.[3] Ekim 2017'de, Portugal Telecom'un Altice tarafından devralınmasının ardından, mekan, Altice Arena olarak yeniden adlandırıldı.[4]

Mimarisi

The Atlantic Hall (Pavilhao Atlantico) Lizbon, 2008
Arena'nın güney cephesi (2015)

Bina, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) ile birlikte Brezilya ve Portekiz'de çeşitli hükûmet ve ofis binalarının mimarı olan Portekizli mimar Regino Cruz tarafından tasarlandı. SOM, Manchester ve Berlin Olimpiyat Stadyumları yarışmalarında birincilik ödülü almış ve ABD'de birçok büyük spor pavyonunun (Portland, Philadelphia, Oakland ve Minneapolis) tasarlanmasından sorumludur. Stüdyo aynı zamanda Lizbon'daki Parque das Nações 'nin kuzey ucunda bulunan Vasco da Gama Tower' un eş-tasarımcısıdır. Altice Arena'nın şekli büyük bir uçan tablaya veya atnalı yengeç anımsatmaktadır. Böyle benzersiz bir şekil, yapısal ve sembolik sebeplerden ötürü, temelleri için kutup düşünmesini gerektiriyordu. Örneğin, çatı, bir kervan şeklinde tasarlanmış bir ahşap ızgaranın üzerine oturuyor. Dünya okyanuslarını ve Portekiz'in 15. yüzyıldaki keşiflerini kutlayan bir dünya fuarına katılan ahşap, beton veya çelikten daha uygun kabul edildi.

Tasarımın ana hedefleri şunlardı: 1) Böyle büyük bir yapıdan üretilen görsel darbeyi en aza indirin; 2) rasyonel enerji kullanımı; ve 3) binanın içinde ve dışında seyirci akışını basitleştirmek.

Ana cephe, güneye doğru yönlendirilir ve bu, daha soğuk kış aylarında güneşe maruz kalmayı arttırır, aynı zamanda yaz aylarında doğrudan güneş ışığının önüne geçer. Bu maruz kalma, ısıtma ve klima masraflarının azaltılmasına olanak sağlarken aynı zamanda binanın üstündeki doğal havalandırma çıkışları hava dolaşımı ve soğutma sağlar. Ana katın yerden 6,4 metre aşağıda yer almasıyla, mimarlar cömertçe yüksek bir tavana izin verdiler, aynı zamanda dış ayak izini de azaltarak (hava koşullarına maruz kalan daha küçük yüzey alanının bir sonucu olarak) ısı alışverişini en aza indirdiler. Dış cam cephe, yalnızca kış aylarında güneş ışığına izin verecek şekilde tasarlanan çıkıntılı panellerle gölgelenmektedir. Hareketli jaluziler sistemi doğal aydınlatmanın pavyona girmesini sağlar.

Erişilebilirlik, tüm binayı çevreleyen kısa bir stadyum-oturma-benzeri dış merdiven vasıtasıyla da açıktır.

Etkinlikler

Arena 10,076 kişinin katıldığı 2014-15 UEFA Futsal Cup Final Four etkinliğine ev sahipliği yapmış, bu katılım Futsal şampiyonalarının rekor katılım seviyesindedir.

Arena'nın Şimdiye kadar yapılmış en dikkat çekici etkinliklerden birisi de 2005 yılında MTV Avrupa Müzik Ödülleri'ne ev sahipliği yapmasıydı.

Arena 1999 yılında İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından oynanan FIBA U-19 Dünya Şampiyonası'nın finaline ev sahipliği yapmıştır.

Mayıs 2018'de Arena 2018 Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapacak.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Etkinlikler ve Kullanıcılar
Önce gelen:
Olimpik Kapalı Spor Salonu
Atina
FIBA U-19 Dünya Şampiyonası
Final Mekânı

1999
Sonra gelen:
Alexandreio Melathron
Selanik
Önce gelen:
Hanover fairground
Hanover
ATP World Tour Finalleri
Mekânı

2000
Sonra gelen:
Sydney SuperDome
Sidney
Önce gelen:
Green Dome Maebashi
Maebashi
IAAF Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
Mekânı

2001
Sonra gelen:
National Indoor Arena
Birmingham
Önce gelen:
Palais Omnisports de Paris-Bercy
Paris
Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası
Final Mekânı

2003
Sonra gelen:
Salle Omnisport de Rades
Rades
Önce gelen:
Uluslararası Gösteri Merkezi
Kiev
Eurovision Şarkı Yarışması
Mekânı

2018
Sonra gelen:
Tel Aviv Kongre Merkezi
Tel Aviv
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.