Abdi İpekçi Arena

Abdi İpekçi Arena (eski adıyla Abdi İpekçi Spor Salonu), İstanbul, 10. Yıl Cad. Zeytinburnu'nda bulunan spor salonudur. Kapasite itibarıyla Sinan Erdem Spor Salonu ve Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'ndan sonra Türkiye'nin en büyük üçüncü salonudur.[1] Adını, inşaatının başladığı yıl öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'den almıştır.Yaklaşık 30 yıl spor ve kültür-sanat organizasyonlarına ev sahipliği yapan spor salonunun yıkımına 2018 tarihinde başlanmıştır.[2]

Abdi İpekçi Arena
Yer 10. Yıl Caddesi, Zeytinburnu, İstanbul
Temel atma 1979
Açılış 1989
Kapanış 2017
Yıkılış 2018
Mimar Ragıp Buluç, Ziya Tanalı ve Ercan Yener
Eski isim(leri) Abdi İpekçi Spor Salonu
Ev sahibi Anadolu Efes
Galatasaray Odeabank
Galatasaray
Kapasite 12.500
Kullanıcılar
Anadolu Efes
Galatasaray

Tarihçe

Yapımına 1979'da başlandı. Uzun süren tartışmalar ve duraklamalar nedeniyle inşaatı ancak 10 yıl sonra tamamlanabildi. 3 Haziran 1989 tarihinde Amerikalı Harlem Wizards ile Washington Generals takımları arasında oynanan gösteri maçıyla açıldı. 1989-90 sezonunda ilk kez Türkiye Basketbol Ligi maçlarına evsahipliği yaptı. Türkiye millî basketbol takımının 1993 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinde 14 Kasım 1992 tarihinde oynadığı Belçika maçını, yapılan özel organizasyon sayesinde 20 bine yakın seyirci bilet parası ödemeden izledi.

Özellikler

Galatasaray-Real Madrid maçı öncesi

Salon 12.500 seyirci kapasitesine sahiptir. Ancak özellikle kulüp takımlarının Avrupa kupalarındaki maçları ve Türkiye millî basketbol takımının pek çok maçında bu kapasite oldukça aşılmıştır. Maçlarda salonun seyirci kapasitesinin bu kadar büyük olması sorun yaratmış ve taraftarların tribünde dağılması sebebiyle yeterli baskıyı kuramaması nedeniyle 2005'te tribüne perdeleme sistemi yapılmıştır. Böylece seyirci sayısı az olan maçlarda perdeler indirilerek tribünler küçültülmektedir.

Dört yönlü ve ekranlı skor göstergesi, altı adet çevrim içi sisteme açık gişe, dört ayrı bölümde seyirci tuvaletleri, dört adet çağdaş şekilde tasarlanmış soyunma odaları, iki adet genel ağ odası ve basın merkezi, iki adet çok amaçlı kullanılabilen büyük salon, dört adet hakem ve gözlemci odası, ofisler, modern VIP salonları salonu zenginleştiren diğer unsurlardır. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun ofisleri de salonun altında yer almaktadır.

1500 araçlık bir otoparka sahip olan Abdi İpekçi Arena İstanbul Atatürk Havalimanı'na 12 km, D-100 karayoluna 2,5 km, Sahilyolu'na 1 km uzaklıktadır.

Organizasyonlar

Abdi İpekçi Arena, 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası ile 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'nda kullanılan salonlardan biriydi. Hâlen Basketbol Süper Ligi'nden Anadolu Efes ve Galatasaray Odeabank ile Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nden Galatasaray maçlarını bu salonda oynamaktadır.

2009 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası gibi basketbol dışındaki spor branşlarından organizayonlara da evsahipliği yapmıştır.

Salonda spor müsabaklarının dışında pek çok parti kongresi ve konserler düzenlenmektedir. Türkiye'de yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışması Abdi İpekçi Arena'da düzenlenmiştir. 2010 yılında ise WWE (Dünya Güreş Eğlencesi) şirketinin SmackDown şovuna ev sahipliği yapmıştır.

50 Yılda 50 Eser

İnşaat Mühendisleri Odası odanın kuruluşundan itibaren 50 yıl içerisinde ülkede gerçekleştirilmiş 50 büyük inşaat projesini bir juri tarafından saptayarak bu projeleri 50 Yılda 50 Eser adı altında ilan etmiştir. Liste bölgesel kalkınma, binalar, ulaşım, hidroloji ve endüstri alt başlıklarını taşımaktadır. Bu proje de o liste içerisinde yer almaktadır.

Kaynakça

  1. "Zeytinburnu Abdi İpekçi spor salonu". 6 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2009.
  2. "Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımı başladı". tr.sputniknews.com. 23 Ocak 2018. 23 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2021.

Dış bağlantılar

Önce gelen:
Skonto Spor Salonu
Riga
Eurovision Şarkı Yarışması
Mekânı

2004
Sonra gelen:
Kiev Spor Sarayı
Kiev
Önce gelen:
Palais Omnisports de Paris-Bercy
Paris
Avrupa Basketbol Şampiyonası
Final Mekânı

2001
Sonra gelen:
Ericsson Globe
Stokholm
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.