Royal Albert Hall

Royal Albert Hall sanatların buluşma yeridir. Royal Borough of Kensington and Chelsea, Londra, İngiltere'nin South Kensington alanında bulunur. Daha çok, 1961'den beri her yıl düzenlenen Proms konserleri ile bilinir. Mekan I. Victoria'nın eşi Prens Albert tarafından sanat ve bilim anlayışını geliştirmek ve bunları takdir etmek için South Kensington'ın kalbinde kurulmuş bir merkezi salondur.[1] Dört bir tarafı müzeler ve öğretim yerleri ile desteklenmektedir.

Günümüzde Royal Albert Hall, 2012

Royal Albert Hall Birleşik Krallık'ın en kıymetli ve kendine özgü binalarından birisidir. 1871'de I. Victoria döneminde açıldığı zaman mekan dünyanın baş sanatçılarının çeşitli performanslarıyla sahnede konuk etmiştir. Her yıl 350'den fazla performansa ev sahipliği yapar. Bunların arasında: klasik, rock ve pop konserleri, bale ve opera performansları, tenis organizasyonları, ödül seremonileri, okul ve topluluk organizasyonları, hayır kurumu performansları ve resmi yemekler vardır.

1871'in Mart'ında mekan açıldığı zaman Richard Wagner, Giuseppe Verdi ve Edward Elgar ilk İngiltere performanslarını sahnede sergilediler.[2] Mekan, tarihteki birçok popüler ismin performansına tanık oldu. Bunların arasında; Frank Sinatra, The Beatles, Robbie Williams, Ennio Morricone, Liza Minnelli, Jimi Hendrix, Oscar Peterson, The Who, Led Zeppelin, Eric Clapton, Sting, Elton John, Adele, Bring Me the Horizon, Sezen Aksu, Zeki Müren gibi isimler vardır.[2] Aynı zamanda Winston Churchill, Nelson Mandela, The Dalai Lama ve Bill Clinton gibi simaların tarihi konuşmalarına ev sahipliği yapmıştır.[2]

Kaynakça

  1. "About the Hall" (İngilizce). 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2011.
  2. "History & Archives" (İngilizce). 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.