Londra Şehir Üniversitesi

51.527264°N 0.10247°W / 51.527264; -0.10247

Londra Şehir Üniversitesi
İngilizce: City University Londra
Kuruluş 1966 - Üniversite statüsü için Kraliyet berati
1894 - Northampton Institute
Gelir £6,1 milyon[1]
Rektör Profesör Sir Paul Curran
Başkan Lord Mayor - City of London (ex officio)
Öğrenciler 21.410[2]
Konum Londra, Güney-Doğu Bölgesi, İngiltere
Web sitesi www.city.ad.uk

Londra Şehir Üniversitesi (İngilizce: City University Londra), Londra, Birleşik Krallık'ta konumlanmış bir devlet araştırma üniversitesidir. 1894'te "Northampton Institute" olarak fen ve sanatlar üzerinde araştırma ve öğretim yapmak üzere kurulmuştur. II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1957de "Northampton College of Advanced Technology (Northamptom CAT)" olarak teknoloji ve fen üzerinde üniversite eğitimi ve araştırma için yeniden kurumlaştırılmış ve 1966da bütün "CAT" statülü kurumlarla birlikte Kraliyet Beratı ile üniversite statüsü verilmiştir ve ismini "City University London"'a çevirmiştir.

İngiltere'de yapılan piyasa araştırmalarına göre üniversite mezunlarının istihdamı ve kazandıkları ilk maaşlar itibarıyla yapılan sıralamalarda bu üniversite yüksek sıraları tutmuştur.[3] City University resmi belgelerine göre üniversitenin stratejik misyonunun "Londra'da iş idarecileri için ve profesyonel meslekler için eğitim, araştırma ve bilgi aktarımında başta gelmektir" olduğu ifade edilmektedir.[4] İngiltere'nin araştırmaya büyük fonlar ayıran üniversiteler arasındadır.

Üniversitenin ana kampüsü Londra'nın Islington semtinde Northampton Square meydanında olmakla beraber üniversitenin kısımları şehrin içine yayılmışlardır.

City University, Londra 7 okul şeklinde organize edilmiştir:

 • "City Law School (City Hukuk Okulu)". Bu okul tarihsel olarak avukat eğitimi için kurulmuş olan "Inns of Court School of Law (Mahkeme Yurtları Hukuk Okulu)" nu da ihtiva eder.
 • "Komünite ve Sağlık Bilimleri Okulu": "St Bartholomew Hastanesi Hemşirelik ve Ebelik Okulu"'nu da içinde bulundurur.
 • "Edebiyat Okulu". Bu okul içinde [[City University Gazetecilik Boölumu" bulunur.
 • "Mühendislik ve Matematiksel Bilimler Okulu"
 • "Cass İş İdaresi Okulu"
 • "Enformatik Okulu"
 • "Sosyal Bilimler Okulu"
 • İNTO City

Üniversite Şansölyesi resmi sıfatıyla tarihsel "Londra Şehri (City of London)'nin Lord Mayor (Belediye Başkanı) olan kişidir. Fakat üniversitenin günlük idaresi İngilizce "Vice-Chancellor (Yar-Şansŏlye)" sıfatıyla bilinen, Türk üniversitelerindeki Rektör görevini yapan akademik kişidir ve günümüzde bu görevi Profesör Sir Paul Curran yapmaktadır.

14.420 lisans, 9.260 yüksek lisans öğrencisi vardır. Tıp, diş hekimliği, hukuk, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, uluslararası güvenlik, müzik ve felsefe alanlarında İngiltere'nin ve dünyanın en önemli bölümlerine sahip olduğu iddia edilmektedir.

Resimler

Dış bağlantılar

Kaynakça

 1. "Table 0a - All students by ınstitution, mode of study, level of study, gender and domicile 2007/08" (Microsoft Excel spreadsheet). Higher Education Statistics Agency. Erişim tarihi: 12 Haziran 2009.
 2. "Another top five ranking for City in The Times Good University Guide 2008". City University London. 13 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2007.
 3. "University Strategy". City University London. 17 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.