The Monument

The Monument (tam adı: Monument to the Great Fire of London) İngiltere'nin başkenti Londra'da 1666 yılında çıkan Büyük Londra Yangını'nda, yangının almış olduklarını anmak amacıyla hazırlanmış dikilitaş biçimindeki anıttır. Anıt, Kral Charles'ın isteği doğrultusunda Christopher Wren ve Robert Hooke tarafından tasarlanmış ve felaketin başlangıç noktası olan Pudding Sokağı'ndan 60 metre uzaklıkta bir noktaya dikilmiştir. 61 metre yüksekliğinde olan ve Londra'da kısaca The Monument olarak bilinen anıt Londra'nın en çok ziyaret edilen tarihî yerlerindendir ve bölgedeki bir metro istasyonuna adını vermiştir. Anıtın yapımında ayrıca "... Papa'nın hainlik ve fesatlığı yüzünden bu şehrin en büyük yangını başladı..." gibi sözler ile Katoliklere de ağır ithamlarda bulunuluyordu. II. James'in tahtta bulunduğu 1685'den 1689'a kadar olan süre dışında bu yazılar 1830 yılına kadar anıtın yazıtında kaldı.[1]

Anıtın görünümü

311 dar ve dönemeçli merdiven çıkarak kulenin en tepesine ulaşmak mümkündür. 1788 ve 1842 yılları arasında 6 kişinin kuleye çıkıp, kulenin balkonundan atlaması nedeniyle 19. yüzyılın ortalarında balkon korkuluklarına bir kafes eklenmiştir.

Galeri

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2007.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.