Greenwich Üniversitesi

Greenwich Üniversitesi (İngilizce: University of Greenwich) Birleşik Krallık'ta Londra'nın Greenwich bölgesinde bulunan kamuya ait bir yükseköğretim kurumudur.

Greenwich Üniversitesi
University of Greenwich
Kuruluş 92 - Greenwich Üniversitesi
1970 - Thames Politeknik
1890 - Woolwich Politeknik
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Tessa Blackstone, Baroness Blackstone
Başkan Garry Hart, Baron Hart of Chilton (Şansölye)[1]
Öğrenciler 24,915[2]
Konum Greenwich, Londra, Güney-Doğu Bölgesi, İngiltere
Web sitesi http://www.gre.ac.uk

Üniversitenin asılı, teknoloji, sanat ve fen bilimlerinde lise eğitimi üstü eğitim sağlamak için 1890'da kurulmuş olan Woolwich Politeknik'e bağlanır. 1970'te "ikili (binary) yüksek eğitim" sistemi doktrinine uyularak, Woolwich Politeknik ve "Londra Yerel İdaresi"ne bağlı civarda yerleşik diğer yüksek eğitim okulları birleştirilerek fen ve teknolojiye önem veren bir yüksek eğitim kurumu olarak "Thames Politeknik" kurulmuştur. Sonradan diğer yüksek öğretmen okulları ve yüksek güzel sanatalar okulları bu Politeknik'e eklenmiştir (1976'da "Dartford College", 1985'te "Avery Hill College", 1987'de "Garnett College" ve "Goldsmiths College"'in bazı bölümleri ve 1988'de "City of London College"). Bu yüksek eğitim kurumunda mühendislik, matematik, doğal bilimler, sosyal bilimler, insancıl bilimler, eğitim ve işletmecilik konularında diploma eğitimine önem verilmiş ve araştırma alanında fen bilimcilerle yakın ilişkiler kurularak uygulamalı bilimlere odaklanmıştır.

1992'de hükûmette olan Muhafazakâr Parti hükûmeti "ikili yüksek eğitim" sistemi doktirnlerinden ayrılmış ve Birleşik Krallık'ta bulunan bütün "Politeknik" statülü yüksek eğittim kurumlarına Krallık Beratı ile "Üniversite" payesi vermiştir. Bu sırada üniversite statüsü alan kurum, "Thames Politeknik" ismini değiştirmiş ve "Greenwich Üniversitesi" ismini almıştır.

Greenwich Üniversitesi ana kampüsü Londra'nın batısında Thames Nehri'nin güney kıyısında merkez Greenwich'de eski Kraliyet Donanma Koleji'nin bulunduğu mevkidedir. Bu mevki daha önceden "Kiraliyet Greenwich Rasathanesi"' olup sıfır derece Greenwich meridiyeninin geçtiği kabul edilen mevkidir ve burada bulunan 18. yy. yapıları UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Mezunları

  • Gareth Thomas, siyasetçi
  • Gareth Hale, komedyen
  • Baron Marsh, siyasetçi

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "Public Relations - Lord Hart Appointed as Chancellor". University of Greenwich. 21 Ocak 2008. 3 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2008.
  2. "Table 0a - All students by institution, mode of study, level of study, gender and domicile 2006/07". Higher Education Statistics Agency. 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (Microsoft Excel spreadsheet) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.