Nottingham Üniversitesi

Nottingham Üniversitesi (İngilizce: University of Nottingham), Nottingham, İngiltere'de kurulu bir araştırma üniversitesidir. 1881'de Londra Üniversitesi'nin bir koleji olarak kurulmuş ve 1948'de bağımsız üniversite olarak Kraliyet Beratı verilmiştir. Ana kampüsü, "University Park Kampüsü", Nottingham şehrinin varoşlarındadır; ayrıca daha küçük "Jubilee Kampüsü", "Sutton Bonington Kampüsü" ve "King's Meadow Kampüsü"leri vardır. Son yıllarda uluslararası hüviyet kazanarak Kuala Lumpur, Malezya yakınlarında "Semenyih"de ve Ningbo, Çin'de şube ve kampüslar açmıştır.

Nottingham Üniversitesi
University of Nottingham
Kuruluş 1881: Londra Üniversitesi'nin bir koleji.
1948 Üniversite statüsü için Kraliyet berati
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Profesör David Greenaway[1]
Başkan Sir Andrew Witty (Şansölye)[2]
Öğrenciler 21,093[3]
Diğer öğrenciler 13,284
Konum Nottingham,, Doğu Midlands Bölgesi, İngiltere
Okul renkleri Mavi ve Beyaz                 
Web sitesi www.nottingham.ac.uk
Nottingham Üniversitesi'nin Üniversite Parkı'ndaki George Green Kütüphanesi. (15 Eylül 2012)

Kuruluş tarihi ve yapılanması dolayısıyla "Kırmızı Tuğla (Redbrick) Üniversitesi" olarak sınıflandırılmaktadır. Nottingham Üniversitesi Britanya Üniversiteleri içinde araştırmaya önem veren üniversitelerin kurduğu 1992'den önce kurulmuş üniversitelerden oluşan "Russell Grubu" ve "Universities 21" grubu üyesidir.

Nottingham Üniversitesinde 5 fakülte bulunmakta ve çok geniş bilim, teknoloji ve bilgi alanlarını ve sanatları kapsayan 50 kadar değişik üniversite diploması sağlamaktadır. Son Birleşik Krallık üniversite istatistiklerine göre 34.377 tam-zamanlı kayıtlı öğrencisi bulunmakta ve tam-zamanlı üniversite öğretim üyesi sayısı 2,735 kişidir.

Kaynakça

  1. "Staff Listing – The University of Nottingham". Nottingham.ac.uk. 31 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2011.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 16 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2013.
  3. "UCAS stats". 11 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2013.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.