Edge Hill Üniversitesi

Edge Hill Üniversitesi Kuzey-Batı İngiltere'de küçük bir kent olan Ormskirk'de bulunan bir yükseköğretim kurumudur. Kamuya ait bir üniversite olup 1858'de Liverpool'un "Edge Hill" semtinde bir kız öğretmen eğitim okulu olarak kurulmuş ve ismini bu semtte atıfla "Edge Hill Koleji" olarak almıştır. 1931'de "Ormskirk" küçük kentinde şimdiki kampüsüne geçmiştir. 1970'li yıllardan sonra o zamnlar kurulan politeknikler gibi yüksek eğitim diploması dersleri vermesine rağmen de statüsü değişmemiş ve 1980'li yıllardan sonra da diğer öğretmen okulları gibi politeknikler ve üniversitelerle birleşmemiş ve 1990'li yıllar ve ta 2006'ya çeşitli değişik isimler ve statülerle yüksek eğitim dersleri sağlamıştır. En sonunda 2006 yılında Kraliçe beratı ile üniversite statüsü verilip "Edge Hill Üniversitesi" ismini almıştır.

Edge Hill Üniversitesi
Edge Hill University
Slogan In Scientia Opportunitas
(Bilimde fırsatlar vardır)
Kuruluş 1858 - Öğretmen Eğitim Koleji
2006 - Kraliçe Beratı ile "Edge Hill Üniversitesi" adıyla üniversite statüsü
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Prof. John Cater
Başkan Prof Tanya Byron (Şanşölye)
Öğrenciler 25,319[1]
Konum Ormskirk, Kuzey-Batı İngiltere BölgesiLancashire Kontluğu, İngiltere
Web sitesi www.edgehill.ac.uk

Üniversitede 14,745 lisans ve 10,574 lisansüstü öğrencisi eğitim görmektedir.

Tarihçe

Üniversitenin kuruluşu 1885'te Liveropol'ün Edge Hill semtinde "Edge Hill Koleji" adlı bir kız öğretmen okulu açılışı şeklinde olmuştur. Edge Hill Koleji, İngiltere'de ilk bir Hristiyan mezhebine bağlı olarak kurulmamış, laik öğretmen eğitim okulu idi. 1892'de "Edge Hill Koleji" öğretmen eğitimi dereceleri yanında diğer lisans dereceleri için de eğitime başladı. Öğretmen eğitim okulu Lancashire kontluğu yerel idaresine bağlandı. Öğrenci sayısı arttıkça binalar yeterli olmamaya başladı ve yeni binalar yapılması gerekti. Liverpool'daki mevkide genişleme imkânsız görüldüğü için idare edici yerel idare Edge Hill Koleji yeni kampüsü olarak küçük bir kent olan Ormskirk'in hemen dışındaki günümüzdeki kampüs alanı seçti. 1931'de bu yeni kampüste yeni binalar yapılmaya başlandı ve çok geçmeden kurum bu yeni kampüse geçti. Fakat kolejin Liverpool'un bir semti olan "Edge Hill" semtine atıfla verilen ismi değiştirilmedi.

II. Dünya Savaşı'nda 1939-1946 döneminde Ormskirk kampüsü bir askeri hastane oldu ve öğretmen eğitim koleji geçici olarak Bingley, Yorkshire'a nakledildi.

Savaştan sonra öğretmen eğitim koleji tekrar Ormskirk'e döndü. 1959'da koleje erkek öğrenciler de alınmaya başlandı ve o zaman kayıtlı öğrenci sayısı 500 idi. Sonra bu eğitim kurumu çok hızla gelişmeye başladı.

1970'lı yıllarda İngiltere'de öğretmen eğitimi lisans dereceli diploma eğitimine dönüştü. Eski Chorley öğretmen eğitim okulu bu kuruma katıldı. Edge Hill Koleji öğrencilerine eğitim ve değerlendirmeyi yapmakla birlikte, diploma diğer belirli üniversite tarafından verilmekte idi. Aynı durumda olan birçok diğer öğretmen eğitim okulları derece diploması verme hakkı olan politeknikler ve üniversitelerle birleştiler. Edge Hill diğer üniversite diplomaları için öğrenci aldığı için bu yolu tercih etmedi. 1980'li ve 1990'li yıllarda kurum değişik isimlerle değişik şekillerde lisans diploması ve derece verme şekillerini denedi. Eskiden pratik olarak yetiştirilen hemşirelere akademik üniversite eğitimi ve derecesi verilmesi kararlaştırılınca hemşire ve diğer sağlık personeli yetiştiren "Sefton Sağlık Etütleri Okulu" Edge Hill'e bağlandı. 2000'li yıllar başında "Edge Hill Yüksek Eğitim Enstitütüsü" adını taşımaktayken 2005'te bir beratla kendi üniversite diploma verme yetkileri verildi. 18 Mayıs 2006'da bu eğitim kurumu tam yetkili bağımsız bir üniversite statüsünü kazandı ve "Edge Hill Üniversitesi" adını aldı. 2011'de üniversitenin toplam kayıtlı öğrencisi 24,000'i buldu.

Kampüsü

Edge Hill Üniversitesi'nin en büyük ana kampüsü Ormskirk'dedir. Ayrıca part-time diploma dışı ve profesyonel eğitim için Chorley'de, Wirral'da, Cheshire'da ve Shrewsbury'de eğitim merkezleri de bulunmaktadır.

Ormskirk kampüsü küçük Ormskirk kentinin hemen dışında 650,000 m2 bir alanda kuruludur. Bu kampusta öğretim binaları, büyük bir kütüphane, iki tiyatro, spor tesisleri, öğrenci yatak odaları binaları, yemekhaneler, öğrenci kantin ve barları ve diğer sosyal tesisler bulunmaktadır. Son yıllarda bu kampüse £80 milyon yatırımla yeni binalar (tiyatro sanatları, Eğitim Fakültesi, Sağlık ve Sosyal Bakım Fakültesi, İşletme Okulu binaları) yapılmıştır. Bu yatırımlar devam etmektedir.

Fakülteler

Edge Hill Üniversitesi'nde üç fakülte bulunmaktadır:

  • Eğitim Fakültesi
  • Edebi Bilgiler, Teknolojiler ve Fen Bilimleri Fakültesi
  • Sağlık ve Sosyal Bakım Fakültesi

Resimler

Kaynakça

  1. "Edge Hill University Profile - People". 30 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2011.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.