Cardiff Üniversitesi

Cardiff Üniversitesi, Galler'in Cardiff şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1883 yılında South Wales ve Monmouthshire Koleji olarak kuruldu. 1893'te Galler Üniversitesi'nin kurucu koleji haline geldi ve 1997'de kendi derece ödüllendirme yetkilerini aldı. 1988'de Galler Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (UWIST) ile birleşti. Kolej 1999 yılında Cardiff Üniversitesi'nin genel adını aldı; 2005 yılında bu, kendi derecesini veren bağımsız bir üniversite olarak yasal adı haline geldi. Galler'in en eski üçüncü üniversitesi olan Cardiff Üniversitesi, Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler; Biyomedikal ve Yaşam Bilimleri; ve Fizik Bilimleri ve Mühendisliği olmak üzere üç kolej içerir.

Üniversite, 23.085 lisanslı kayıt ve toplam 31.595 kayıt'a (2016/17 HESA verilerine göre) sahip olarak[1] İngiltere'nin en büyük on üniversitesinden biri haline getirmiştir. Cardiff Üniversitesi Öğrenci Birliği, Üniversite içindeki ve diğer yerlerdeki öğrenci organlarının çıkarlarını desteklemek için çalışır. Üniversitenin spor takımları İngiliz Üniversiteler ve Kolejler Spor (BUCS) liglerinde yarışır.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.