Leicester Üniversitesi

Leicester Üniversitesi (İngilizce: University of Leicester ) Leicester, İngiltere'de kurulu bir araştırma üniversitesidir. Ana kampüsü Leicester şehrinin güneyinde bulunan "Victoria Parkı" yanındadır.

Leicester Üniversitesi
University of Leicester
Kuruluş 1921 - Leicestershire ve Rutland Üniversite Koleji
1927 - Leicester Üniversite Koleji - Dıştan (External) Londra Üniversitesi diplomasi veren kurum
1957 - Kraliyet Beratı ile bağımsız üniversite statüsü kazanması
Gelir £11,8 milyon (2013)[1]
Rektör Paul Böyle[2]
Başkan Bruce Grocott, Lord Grocott (Şansölye)
Öğrenciler 17.055 (2009); 20.973 (2013)[3]
Konum Leicester, Doğu Midlands Bölgesi, İngiltere
Web sitesi www.le.ac.uk

Tarihçe

Leicester Üniversitesi 1921'de Leicestershire ve Rutland Üniversite Koleji adı ile kuruldu. Günümüzde üniversitenin ana kampüsünün bulunduğu araziler bu kuruma yerel tekstil fabrikaları sahibi Thomas Fielding Johnson tarafından hibe edilmiştir. Bu kişi bu kurumun I. Dünya Savaşı'nda savaşan Britanyalı askerleri ve ölülerinin anısına bir yaşayan anıt olmasını sağlamak için verdiğini belirtmiştir. Bu hedef üniversitenin Latince parolası olan Ut Vitam Habeant (Türkçe tercümesi Böylece yeniden hayat kazanırlar) da yansımaktadır. Bu koleji ilk defa öğrenciler 1921'de alınmışlardır. 1927'de bu kolej "University College, Leicester" adını almış ve Londra Üniversitesi'nin diploma derslerini verip imtihanları kendisi yapıp; ama Londra Üniversitesi "dıştan (external)" diplomasını veren bir yüksek öğretim kurumu olmuştur. 1957'de Leicester Üniversitesi'ne Kraliyet Beratı verilmiş ve üniversite kendi ismi ile üniversite diploma ve derecelerini veren bağımsız bir üniversite statüsünü kazanmıştır.

2010'da Victoria Park'ından Leicester Üniversitesi panoraması Çok katlı binalar soldan itibaren "Mühendislik Binası", "Attenborough Kulesi" , ve "Charles Wilson Binası"
1837'de yapılmış idari merkez binası "Fielding Johnson Building"
David Wilson Kütüphanesi
Yenileştirilmiş "Percy Gee Binası" Öğrenci Cemiyeti ve öğrenciler için sosyal kurumları da eder.

Leicester Üniversitesi'nin ana kampüsü Leicester şehir merkezinin yaklaşık 1,5 km güneyinde büyük bir çimlik mera parkı olan "Victoria Parkı"'nin bir kenarında olup Leicester'in tanınmış ikinci derece okullarından olan "Wyggeston and Queen Elizabeth I College"'in komşusudur.

Leicester Üniversitesi kampüsünde bulunan akademik binalar birbirlerine yakındır. Bu kampüsde üniversitenin idari merkezini ihtiva eden ve ayrıca içinde "Hukuk Okulu" bulunan "Fielding Johnson Building" binası bulunmaktadır. Bu bina 1837'de eski "Leicester ve Rutland Timarhanesi" olarak yapılmıştır. Yanındaki ek tuğladan yapılmış binalarla birlikte Leicester Üniversitesi'ne devredilmişlerdir. 1952'de üniversite olarak berat aldığından bu üniversitenin tuğladan olan binalarına atıfla diğer benzer tuğladan mimarili 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl ilk yarısında açılmış ve açıldığında Londra Üniversitesi dıştan (external) derece diploması veren İngiltere üniversiteleri ile birlikte "Redbrick University (Kırmızı Tuğladan Üniversite)" olarak sınıflandırlmıştır. 1960'lı ve 1970'li yıllarda ve sonradan yapılan üniversite binalarının mimari stilleri ise yaygın olarak 20. yüzyıl mimari akımlarını yansıtmaktadır. Fielding Johnson Building'in karşısında "İktisat Okulu"'nun binası olan "Astley Clarke Building" ve "Üniversite Spor Merkezi" vardır. Fielding Johnson Building yanında "İşletme Okulu"'nu ihtiva eden "Ken Edwards Building" 1995'te yapılmıştır. 1995'te yapılmış ve Kraliçe II. Elizabeth tarafından Mayıs 1995'te açılmış olan "Percy Lee Building"'de öğrenciler için yemekhaneler, toplantı salonları ve diğer sosyal hizmetler sağlayan ve büyük bir kısmi öğrenciler tarafından idare edilen "Leicester Üniversitesi Öğrenci Cemiyeti" bulunur. Bu bina 2010'da yeniden restore edilip genişletilmiştir. "David Wilson Kütüphanesi" de 2008'de yeniden £32 milyon harcama ile iki misli genişletilip açılmıştır. Üniversite kampüsünde 1960'li ve 1970'li yıllarda "Brütalist" mimarî akımına uyarak betonarmeden ve sıva ile kaplanmamış tuğladan yapılmış ve mimarî ödüller almış çok katlı binalar bulunmaktadır. Bunlardan "Mühendislik Binası" ve "Charles Wilson Binası" özel olarak II. derecede yapı koruma listesine alınmıştır. Bunlara benzeyen diğer bir bina içinde "Sosyal Bilimler Koleji" bulunan ve içi yenilenmiş olan 18 katlı "Attenborough Kulesi"'dir. Charles Wilson binası ilerisinde "Bennett Binası", "Fizik ve Astronomi Binası", "Kimya Binası" ve "Adrian Binası" bulunmaktadır. Yakındaki "University Road" ilerisinde ise Leicester Üniversitesi Tıp Okulu'nun bulunduğu "Maurice Shock Binası" ve "Hogkin Binası" vardır. "University Road" adlı üniversiteye giden yolun ilerinde "Salisbury Road" ve "Regents Road" üzerinde "Frazer Nobel Binası" ve "Eğitim Okulu" binası bulunur.

Leicester Üniversitesi'nin öğrenci yurtları şehrin güney varoşlarında (hemen hepsi "Oadby" varoş köyünde) olup 1900'lü yıllarının başlarında Leicester'in güneybatısında yaşayan zengin sanayicilerin o yüzyıl başında yaptırdıkları büyük evlerden ve yanlarında ek olarak geliştirilen öğrenci yatak odaları binalarından oluşmaktadır.

Akademik kurum

Leicester Üniversitesi'nde toplam kayıtlı öğrenci sayısı (2009 itibarıyla) 17.055 öğrenci olup bunlardan 11.095 kayıtlı öğrenci üniversite diploması öğrencileri ve 5.960 tanesi ise lisansüstü öğrencisi olarak kayıtlılardır. Leicester Üniversitesi'nde çalışanlardan 2.030 kişi akademik alanda görev yapmakta ve 2.495 kişi idari görevlerde bulunmaktadır.[4]

Leicester Üniversitesi akademik okulları ve fakülteleri 2009'a kadar 5 fakülte olarak organize edilmişti. 2009'da yapılan bir işletme yenilemesi egzersizi sonucunda üniversite 4 akademik "Kolej" ve bunlara idari destek sağlayan "Kurum Hizmetleri" olarak kurumlaştırılmıştır. Akademik dallar, bölümler ve okullar su dört "Kolej" içinde toplanmışlardır:[5]

  • Edebiyat Bilgileri ve Hukuk Koleji
  • Tıp, Biyolojik Bilimler ve Psikoloji Koleji
  • Bilim ve Mühendislik Koleji
  • Sosyal Bilim Koleji

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 18 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2015.
  2. "University welcomes new President and Vice-Chancellor". f Leicester Üniversitesi. 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2014.
  3. "Table 0a - All students by institution, mode of study, level of study, gender and domicile 2006/07". 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (Microsoft Excel spreadsheet) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2008.
  4. "Profile 2009" (PDF). University of Leicester. 5 Eylül 2012 tarihinde kaynağından (pdf) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2013.
  5. "University of Leicester - Leicester strengthens management team and announces new academic structure" (İngilizce). 2 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2015.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.