Manchester Üniversitesi

Manchester Üniversitesi 22 Ekim 2004 tarihinde The Victoria University of Manchester ve The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) üniversitelerinin birleşmesiyle oluşturulan bir kurumdur. Bu birleşme ile Manchester'ın en büyük üniversitesi olan okulun kampüsü bütün şehre yayılmıştır. İki üniversitenin birleşimi Büyük Britanya kraliçesi II. Elizabeth tarafından da onaylanmıştır. Kraliçe bizzat bunun için şehre gelmiş ve üniversitenin açılışına katılmıştır. Çok sık rastlanmayan bu tür bir ziyaret üniversiteye İngilizler gözünde büyük prestij kazandırmıştır. Manchester Üniversitesi İngiltere'nin ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biridir.

Manchester Üniversitesi
Slogan Cognitio, sapientia, humanitas
(Bilgi, bilgelik ve insanlık)
Kuruluş 2004
Victoria University of Manchester (1851) ve UMIST (1824) birleşmesiyle
Tür Kraliyet
Eğitim dil(ler)i İngilizce
Rektör Prof. Dame Nancy Rothwell
Öğretim üyeleri 10,407
Kayıtlı 40,420[1]
Akademik birimler -
Konum Manchester, İngiltere
Yerleşke Victoria Park, Fallowfield, City Centre, Grosvenor, Didsbury
Web sitesi http://www.manchester.ac.uk

Tarihi

Üniversitenin tarihi The University of Manchester olarak sadece 2004'e kadar gitmektedir. Ama birleşen üniversitelerin tarihlerinden en eski olanı, yani 1824 (UMIST), resmi kuruluş olarak kabul edilmiştir.

The Victoria University of Manchester

The Victoria University of Manchester 1851 yılında, erkek öğrencilere laik eğitim vermesi amacıyla tekstil tüccarı John Owens tarafından Owens College olarak kurulmuştur. Daha sonra 1880'de kraliyete teslim edilerek İngiltere'nin ilk sivil üniversitesi olmuş ve Victoria adını almıştır. UMIST'le gerçekleşen birleşmeyle, Manchester Üniversitesi'nin sanat, edebiyat ve sosyal bilimler tabanını oluşturmaktadır.

Atomun ilk defa Rutherford tarafından parçalanması; ilk programlanabilir komputer, radyo astronomi bilimi kurulması bu üniversitede olmuştur. Kampüs "Oxford Road" civarındadır. Bu yolun bir tarafında yeni modern mimarilı "Misafir Merkezi" ve diğer tarafında eski mimarilı idare binası ve "Manchester Müzesi" bulunmaktadır. Rylands Kütüphanesi (John Rylands Library): Deansgate sokağında. 19 yy.da "dik-gotik" adı verilen mimarı stilde yapımlı. İçinde çok kıymetli eski yazma eserler ve basım eserleri bulunr. Manchester Üniversitesi tarafından idare edilir ve belirli zamanlarada turist gezisi için halka açıktır.

UMIST

The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST), ilk olarak 1824 yılında Mechanics' Institute olarak kurulmuştur. 20. yüzyılın başlarında teknoloji fakültesi olarak bir süre Victoria Manchester ile birlikte çalışan mekanik enstitüsü 1955'te UMIST olarak özerk hale gelmiştir. Şu anki Manchester Üniversitesi'nin bilim dallarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Kalite Yargısı

Times ve Guardian' nın ortaklaşa 1990 yılından bu yana düzenli olarak belirlediği THE–QS Dünya Üniversite Sıralamaları'nda 2009 yılında dünyanın en iyi 26. üniversitesi seçildi.[2] Her yıl dünyanın ilk 500 üniversitesini belirleyen Shanghai Jiao Tong Ranking of the World's Top 500 Universities sıralamasında 2008 de Dünya’ nın en iyi 40. üniversitesi olarak belirlendi.[3] İngiliz hükümetinin düzenli olarak İngiliz Üniversitelerinin araştırma güçlerini karşılaştırdığı The Research Assessment Exercise (RAE) sıralamasında 2008 yılında Oxford ve Cambridge Üniversitelerinin ardından 3. Sırada yer aldı.[4]

Resim galerisi

Kaynakça

  1. http://www.hesa.ac.uk/holisdocs/pubinfo/student/institution0506.htm 15 Mayıs 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kurumlara, bölümlere, seviyelere göre bütün öğrenciler 2005/06
  2. "Arşivlenmiş kopya". 25 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2010.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 4 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2010.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.