Büyük Britanya

Büyük Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallık'a bağlı ada. Büyük Britanya Adası, Britanya Adaları'nın en büyüğüdür.

Büyük Britanya
Büyük Britanya'nın uydu görüntüsü
Coğrafya
Bölge Kuzeybatı Avrupa
Koordinatlar 53°50′K 2°25′B
Takımadası Britanya Adaları
Denizi Atlantik Okyanusu
Yüz ölçümü 209331 km2
Zirve Ben Nevis 1344
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Birleşik Krallık ülkeleri Galler, İngiltere, İskoçya
Yerleşim yerleri
  • Londra
Demografi
Nüfus 60.800.000
Nüfus yoğunluğu 302 kişi/km2
Tüm Britanya Adası çok ender olarak karlar altında

Adanın yüz ölçümü 218.595 km² dir. Kuzey-güney doğrultusunda uzun bir ada olan Büyük Britanya'nın batı kesimi genellikle dağlıktır. Ancak yükseklikler fazla değildir. İskoçya'da Ben Nevis Tepesi 1.340 m, Galler'de Snowdon Tepesi 1.084 m'dir. Bütün ada hafif tepelerle düzlükler halinde uzayan çayır ve ağaçlıklarla kaplı yeşil bir ülkedir. İklim batıdan gelen okyanus etkisiyle yumuşak ve nemlidir. Batı kesimi daha çok yağış alır. Yıllık yağışlar 700-1.200 mm arasında değişir. Mevsimler arası sıcaklık farkı da çok azdır (Londra'da ocak ayı ortalaması 5 °C, temmuz ayı ortalaması 16,7 °C). Adanın en geniş yeri 130 km'yi geçmediği için ırmaklar kısadır. En önemli ırmaklar Thames, Trene, Severn'dir.

Notlar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.