Liverpool Hope Üniversitesi

Liverpool Hope Üniversitesi, Kuzey-Batı İngiltere'de Liverpool'da bulunan bir yükseköğretim üniversite kurumudur. Kamuya ait bir üniversitedir ama Hristiyan öğretmen eğitim okullarından geliştirilmiş olduğu için kurucu Hristiyan mezhepleri ile yakın bağlantıları bulunmaktadır. Bu üniversitenin kökünde bulunan değişik iki Hristiyan mezhebi tarafından kurulmuş iki yüksek öğretmen okulu 1844 ve 1856 eğitime başlamış ve üçüncüsünün eğitime başlaması ise 1960'lı yıllarda olmuştur. Böylece Avrupa'nın tek çok mezhepli ekümenik üniversitesi olduğu iddia edilmektedir.[2] Üniversite iki büyük bir küçük kampüsten oluşmaktadır: Ana kampüsü Liverpool'un Childwall semtinde; "Yaratıcı Sanatlar" Kampüsü adı verilen kampüsü de Liverpool'un Everton semtinde ve Aigburth semtinde de kampüs bulunmaktadır.

Liverpool Hope Üniversitesi
Liverpool Hope University
Slogan In Faith, Hope and Love
(İnanç, Ümit ve Sevgi ile)
(1 Korintliler 13:13)
Kuruluş 1844 - Öğretmen Eğitim Koleji
2005 - Kraliçe Berati ile "Liverpool Hope Üniversitesi"
Tür Devlet üniversitesi
Gelir £179,783[1]
Rektör Prof. Gerald J. Pillay
Başkan Caroline Cox, Baroness Cox (Şanşölye)
Konum Liverpool, Kuzey-Batı İngiltere BölgesiMerseyside Metropoliten Törensel Kontluğu, İngiltere
Web sitesi www.hope.ac.uk

Üniversitede 6,190 lisans ve 1,675 lisansüstü öğrencisi toplam 7,885 öğrenci eğitim görmektedir.

Tarihçe

Liverpool Hope Üniversitesi'nin ilk kurulması Hristiyan Protestan mezhepleri desteğiyle 1844'te Warrington'da açılan "St. Katherine Öğretmen Eğitim Koleji" ile 1856'da Liverpool şehir merkezinde açılan "Notre Dame Eğitim Koleji" ile olmuştur. Üniversitenin üçüncü kuruluş kurumu 1964'te eğitime açılan ve St. Katherine Eğitimi Koleji binaları yakında bulunan ve Katolik Kilisesi tarafından desteklenip karma eğitim yapan "Christ's Kolej"dir.

1980'de bu üç Hristiyan mezhebi destekli yüksek eğitim koleji bir ekümenik federasyon halinde birleşip federe "Liverpool Yüksek Eğitim Enstitüsü (LİHE)" oluşturdular. Liverpool'un Katolik Başpiskoposu "Derek Warlock" ve Liverpool Anglikan Piskoposu "David Sheppard" bu birleşmeyi bir "ümit işareti" olarak nitelendirmişlerdir.

1995'te yeni idare şartları üzerinde anlaşılarak bu federe enstitütü tek, birleşik ve ekümenk bir Kolej olarak yeniden kuruldu. Bu yeni kurumun rolü, hedefi ve misyonunu daha uygun şekilde tarif edecek "Liverpool Hope" ismini aldı ve bir hayırsever vakıf şirketi hukuki şekline girdi.

Bu dönemde hem kurumun öğrencilere sunduğu lisans dereceleri sayısı hem de kuruma giren öğrenci sayısı büyük artış gösterdi. 1994'te kolejin vermiş olduğu dereceler "Liverpool Üniversitesi" tarafından onaylanıp o üniversite diplomasi olması kabul edildi yani "Akreditasyon Anlaşması" yapıldı. Böylece Kolejin sağladığı eğitim derecelerinin kalitesi ve standartlarının diğer üniversite standartlarına uygun olması sağlandı ve bu standartları uygulamak için kolej idaresine yetki sağlanmış oldu. Bu da Kolejin akademik şöhretine katkı yaptı.

1998'de Liverpool Üniversitesi le yapılan "Akreditasyon Anlaşması" 5 yıl daha uzatıldı ve lisansüstü derecelere de uygulanması kabul edildi.

2001 ve 2002'de İngiltere üniversite sektörünün kalitesini kontrol için kurulmuş olan "Quality Assurance Agency (Kalite Güvence Kurumu)" çok detaylı ve çok derine inen bir inceleme süresinden sonra Liverpool Hope Enstitüsüne Ağustos 2002'de kendi üniversite lisans ve lisansüstü diplomaları verme hakkını verdi.

Eylül 2004'te Liverpool Hope Enstitüsü bir Üniversite statüsü almak için Kraliyet "Privy Council" adli kurumuna müracaat etti. Temmuz 2005'te bu kurum bu müracaatı kabul edilip "Liverpool Hope Üniversitesi" adıyla yeni üniversite olmasını kabul etti. Yeni üniversitenin rektörü Prof. Pillay oldu ve 25 Ocak 2006'da da İngiliz Lordlar Kamarası başkan vekili Baronness Cox Üniversite'nin ilk Şansölyesi olarak göreve başladı.

Son gelişmeler

Eylül 2007'de "Gateway to Hope (Hope'a Geçiş Kapısı)" adı verilen "Öğrenci Hizmetleri Binası" tamamlanmıştır. Öğrenci kayıt işleri; öğrenci ikametgâh ve iaşeleri ve yeni kurulan "Öğrenci Başarı Bölgesi" adı verilen üniversitenin tüm idari bölümleri bu tek binada toplanmıştır.

Ocak 2009'da üniversitenin "Yaratıcı Kampüs"ünde "Müzik, Gösteri Sanatları ve Yenilik Merkezi" temeli atıldı ve bu merkez Mart 2010'da resmen hizmete girdi.

Üniversitenin Hope Park Kampüsü'nde £8,5 milyon yatırımla yeni "Eğitim, Yenilik ve Girişimcilikte Mükemmellik Merkezi" yapılmıştır. Bu merkez ortada bulunan bir uzun atrium etrafında bulunan bir amfi konferans salonu; çalışma ofisleri; öğretim ve seminer ders odalarından oluşmaktadır. 2010 akademik yılının başında hizmete girmiştir.

2010'da bir yeni Müzik Eğitim binası ve gösteri sanatları salonu kapsayan ve kapalı "Hope Tiyatro ve Konser Salonu" ve açık hava "Angel Field" tiyatrosundan oluşan "The Capstone" binalar sistemi açılıp "Yaratıcı Kampüs" hakkındaki yapı planları tamamlanmıştır.

2010 yılında üniversitenin yaşı uygun olan birçok eğitim elemanı gönüllü olarak emekli olmuştur. Ocak 2011'de ise Üniversite 100 eğitim elemanı kadrosunu lağvedip bu elemanları kendileri istemeden zorla işten çıkarılacağını ilan etmiştir. Bu işten çıkarılacak eğitim elemanı sayısı o zamana toplam eğitim kadrosunun %10-%15'i olduğu tahmin edilmektedir.[3]

Kampüsler

Üniveritenin Liverpool şehri sınırları içinde üç tane kampüsü bulunmaktadır:

 • "Hope Park": Ana kampüs olup Liverpool'un Childwall semtinde bulunmaktadır.
 • "Yaratıcı Kampüs (The Creative Campus)": Liverppol şehrinin Everton semtinde bulunur.
 • Üniversitenin Liverpool'un Aigburth semtinde de kampüsü vardır.

Fakülteler

Liverpol Hope Üniversitesi'nde üç fakülte bulunmaktadır:

 • "Edebiyat ve Hümanite Bilgileri Fakültesi:

Bu fakülte yaratıcı ve gösterim sanatlarını kapsar: Müzik, Güzel Sanatlar; Dizayn, Dram, Tiyatro Bilgileri ve Dans. Ayrıca Medya, İngilizce, Tarih, Politika, İlahiyat ve Dinsel Bilgiler için lisans diplomasi ve lisansüstü çalışmaları da içinde bulundurur. Üniversitenin "Yaratıcı Kampüsü"'de konumlanmıştır.

 • "Eğitim Fakültesi":

İlk eğitim bilgileri için programlar yani BA QTS ve PGCE (ilköğretim için profesyonel sertifika) diplomaları programları. Özgürlüler Eğitimi Bilgileri; Eğitim Kavramları ve Erken Çocukluk İncelemeleri için Temel Diplomalar, Master Diplomaları ve Doktora çalışmaları. Bu fakültede araştırma kültürü gittikçe gelişmektedir.

 • "Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Fakültesi":

Bu fakülte içinde "Liverpool Hope İş İdaresi Okulu"nu bulundurur. Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Spor, Sağlık, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji ve Kriminoloji bilimleri bölümlerini kapsar. Bu bilim alanlarında üniversitede araştırma tecrübe ve gücü bulunmaktadır. Bunlar birkaç Masters programına temel sağlamaktadır. İşletmecilik ve Bilgisayar Bilimleri için Master programları, özellikle yabancı ülkelerden gelen öğrenciler için, çok popülerdir.

Öğrenci ikametgâhları

Üniversitenin her üç kampüsünde de ayrı ayrı tek kişilik öğrenci yatak odalarından oluşan öğrenci İkamatgah Hall binaları mevcuttr:

Hope Park Kampüsü'nde 7 değişik İkametgâh Hall binası bulunmaktadır. Bu binaların etrafı ve araları çayırlık ve çiçek bahçeleri ile donatılıp güzel bir eğitim atmosferi sağlanmaya çalışılmıştır. Bunların isimleri şunlardır:

 • Wesley Hall: QTS ve birinci yılda olan lisans diploma öğrencileri için. İsmini Protestan Metodistliğin kurucusundan alır.
 • Newman Hall: Birinci yıl lisans diploması öğrenimi yapan ve masters diplomasına başlayan öğrencileri için. İsmini 19. yy. Katolik Kardinal Newman'dan almaktadır.
 • Teresa Hall. Her yatak odasına duş/banyo en suite sağlayan ve birinci sınıf lisans öğrencileri ve masters öğrencileri için. Bu kampüse eklenen en son yatak odaları blokudur.
 • Austin Hall. Kız erkek karışık olarak tek öğrenci yatak odası sağlar. Birinci sınıftan sonraki lisans diploması öğrencileri ve ikinci yıl masters öğrencileri için.
 • Angela Hall. Planı ve aldığı öğrenci tipi olarak Austin Hall gibi olmakla beraber sadece kızlar için yatak odası sağlar.
 • St. Agnes Hall ve St. Margaret's Hall: Bu iki İkametgâh Hall'lari karşı karşıya olup Üniversitenin eski kısmındadır. Mimarileri eski eğitim okulu mimarisindedir. Bu İkametgâh Hall blokları üniversite öğrencileri tarafından alaycı bir şekilde "Harry Potter tipi ikametgâh blokları" olarak adlandırılmaktadır; çünkü mimarileri Harry Potter'in gittiği "Hogwarts Okulu" mimarisine benzemektedir.
 • St. Elphin's Hall ve St. Elthedreda Hall. St. Agnes Hall ve St. Margaret Hall gibidirler ve üniversitenin eski yapıları arasındadırlar . Bu iki yatak odası bloku üniversite merkezi kütüphanesine en yakın olanlardandır.

Üniversitenin Aigburth kampüsünde de yatak odaları bloku bulunmaktadır.

"Yaratıcı Kampüs" için öğrenci İkametgâh Hall'u olarak "Gerard Manley Hopkins Hall" bulunmaktadır. Üniversiteni diğer İkametgâh Hall'lara üniversite tarafından doğrudan doğruya idare ve işletilmekte iken bu Hall bir özel sektör şirketi olan "Cosmopolitan Student Homes" tarafından işletilmektedir.


Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.