Sheffield Hallam Üniversitesi

Sheffield Hallam Üniversitesi Sheffield şehrinde İngiltere'nin kuzey bölgesinde Güney Yorkshire'da yer alan bir modern üniversitedir.

Sheffield Hallam University
Slogan Learn and Serve
(Öğren ve hizmet et).
Kuruluş 1843: Sheffield School of Design olarak
1969: Sheffield Politeknik olarak
1992: Üniversite olarak
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Prof. Philip Jones
Öğrenciler 30,009[1]
Konum Sheffield, Güney Yorkshire, Kuzey İngiltereGuney Yorkshire, İngiltere
Web sitesi http://www.shu.ac.uk

Kökeni 1843'te kurulan Sheffield School of Design adı ile kurulan uygulamalı güzel sanatlar enstitüsü olup 20. yüzyılın ilk yarısına kadar Sheffield yöresel idaresi uygulamalı bilimler ve pratik vokasyonel alanlarda yüksek eğitim sağlayan birkaç kolej kurmuş ve bunlar yeni bir statü ile birleştirilerek 1969'dan sonra Sheffield Politeknik ve Sheffield City Politeknik adıyla yükseköğretim kurumu olmuştur. 1992'de çıkarılan yeni bir kanunla İngiltere'de bulunan politekniklere üniversite unvanı verilmiş ve Sheffield'de bulunan diğer üniversiteden (Sheffield Üniversitesi) ayrılmak üzere Sheffield Hallam Üniversitesi adı ile Kraliyet Beratı almıştır.

2008 tarihli verilere göre Sheffield Hallam Üniversitesi'nde öğretim üyesi sayısı 4.027; toplam öğrenci sayısı 30.009 ve lisans-üstü öğrenci sayısı 7.495'tir. Bu öğrenci sayısı ile üniversite Birleşik Krallık üniversiteleri arasında 6ıncı sırayı almaktadır.

Sheffield Hallam Üniversitesi halen dört büyük fakülteye ayrılmıştır: "ACES: Güzel Sanatlar, Bilgisayar, Mühendislik ve Fen Bilimleri Fakültesi", "D&S: Gelişme ve Toplum Fakültesi", "HWB: Sağlık ve Esenlik Fakültesi" ve "O&M: Organizasyon ve İşletmecilik Fakültesi". Bu fakülteler 650 değişik lisans, lisans üstü ve uygulamalı profesyonel kurslar sağlamaktadırlar. Üniversite içinde 30 sayıda araştırma merkezi bulunmaktadır.

Üniversite yerleşkeleri Sheffield şehri içinde yaygın bulunmakta iken, alınan stratejik kararlarla şu anda sadece iki kampüs içinde bulunmaktatır. Çok yakınlarda, kurumun köken kuruluşlarını (Öğrenci Cemiyeti, Güzel Sanatlar Okulu vb.) kapsayan bir kampüs olan Psalter Lane kampüsü kapatılmıştır. Üniversite böylece şehir merkezinde demiryolu istasyonunun yakınında bulunan "Şehir Kampüsü" ile Sheffield'in güney-batı varoşlarında bulunan "Collegiate Crescent Kampüsü"'nde yerleşkelenmiştir.

İngiltere'de kaliteli günlük ve hafta sonu gazeteleri tarafından Mayıs 2008'de hazırlanıp yayınlanan üniversite sıralamaları listelerine göre Sheffield Hallam Üniversitesi 120 Birleşik Krallık üniversitesi arasında Guardian'a göre 78inci, The Timesa göre 76inci ve The Sunday Timesa göre 68inci sırayı almıştır. Ancak bu sıralama listelerini kriterleri değişiktir ve genellikle seçilip kullanılan kriterler tartışmaya açık bulunmaktadır.

Sheffield Hallam Üniversitesi içerisinde 740 dan fazla lisans ve yüksek lisans program seçeneği bulunur. Bu programlar genellikle iş dünyasının uzmanları ile yapılan ortak çalışmalar doğrultusunda hazırlanır. Bu sebeple mezunların ilk 6 ay içerisinde işe girme oranı %88 'lere ulaşmıştır. Sheffield Hallam Üniversitesi'nin psikoloji, mühendislik, bilgisayar , dizayn ve işletme bölümleri en popüler bölümler arasında yer alır.

Kaynakça

  1. "Table 0a - All students by institution, mode of study, level of study, gender and domicile 2006/07". Higher Education Statistics Agency. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından (Microsoft Excel spreadsheet) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.