Londra Üniversitesi

Londra Üniversitesi, Birleşik Krallık'ın en eski ve önemli üniversitelerinden biridir. Oxford ve Cambridge'in ardından üniversite eğitimini diğer şehirlere de yaymak için 1836'da kurulmuştur.

The Senate House (Senato Binası): Federal Londra Üniversitesi'nin merkezsel idare binası

Bir tür yüksek okul federasyonudur. Her biri üniversite büyüklüğünde olan ve genel olarak Kolej adı ile anılan çok sayıda yüksek okuldan oluşmaktadır. Üniversite kurulduğunda sadece bu iki kolej vardı: King's College London ve University College London'dir. Şu anda Londra Üniversitesi'ne bağlı olan kolejler şunlardır:

Federal Londra Üniversitesi, Londra'da sayısı 160ı bulan bina sahibidir ve Üniversite'nin federal idare merkezi (The Senate House (Senato Binası)) Londra şehrinin ortasında bulunan Bloomsbury bölgesindedir. UCL: University College ve üniversitenin binalarının çoğunluğu da yakın civardadır.

Birleşik Krallık'taki öğrencilerin %5'i bu Londra Üniversitesi'ne bağlı üniversite okullarında okumaktadır. İngiltere'de kadınları kabul eden ilk üniversitedir.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.