University College London

University College London veya Londra Üniversitesi Akademisi (kısaca UCL), 11 Şubat 1826 yılında İngiltere'de kurulan üçüncü üniversitedir.

Londra Üniversitesi Akademisi
University College London
Slogan Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae.
Kuruluş 1826
Tür Devlet
Bağlılık Kraliyet Prensesi (Londra Üniversitesi)
Rektör Prof. Malcolm Grant
Akademik personel 4.000[1]
Kayıtlı 21,620
Konum Londra, İngiltere
Okul renkleri
                     
Web sitesi ucl.ac.uk

University College London merkez kütüphanesi

Kuruluş amacı ve ilkeleri

University College London'ın kurulmasının İngiliz tarihindeki önemi çok büyüktür. Zira o döneme kadar İngiltere'de sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi mevcuttu. Bu üniversiteler ayrımcı bir yaklaşımla İngiliz Kilisesi'ne üye olmayanları kabul etmemekteydiler. University College London'ın kuruluş sebebi de bu ayrımcılığa bir son vermek, her dinden insana yükseköğretim imkânı sağlamaktı. Bu nedenlerle Birleşik Krallık'ın ilk laik eğitim kurumu olarak bilinir.

Bu ilke ile hareket eden üniversite büyük ilklere imza atmıştır. Örneğin ilk Japon öğrenciler UCL'de öğrenim görüp kendi ülkelerine dönmüş, orada modern Japonya'nın yapılanmasında önemli rol üstlenmişlerdir. Ayrıca İngiltere'de kadın öğrencilere erkeklerle eşit hakta öğrenim imkânı tanıyan ilk üniversitedir.

Üniversitenin ana kampüsü Santral Londra, Gower Street'tedir. Özellikle tıp dalında ün yapmıştır.

QS-Times Higher Education Supplement tarafından 2009 yılında hazırlanan ve dünyanın en iyi 500 üniversitesinin belirlendiği sıralamada dünyanın en iyi 4. üniversitesi seçilmiştir. Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından hazırlanan Academic Ranking of World Universities sıralamasında da UCL tıp alanında İngiltere'de 1. dünyada ise 10. sırada yer almıştır. Aynı sıralamada üniversite sadece Oxford ve Cambridge Üniversiteleri tarafından geçilerek Avrupa'nın en iyi 3. üniversitesi seçilmiştir.[2][3] İngiliz The Guardian gazetesinde UCL'in sahip olduğu uluslararası isim ve prestij "sadece Oxford ve Cambridge Üniversiteleri tarafından önüne geçilebilecek" olarak nitelendirilmiştir.[4]

Kaynakça

  1. "Table 0a – All students by institution, mode of study, level of study, gender and domicile 2005/06". Higher Education Statistics Agency online statistics. 10 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2007.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 14 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 10 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2008.
  4. http://www.guardian.co.uk/news/2005/aug/02/leadersandreply.mainsection
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.