Cambridge

Cambridge, Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere ülkesinde şehir. Özellikle dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Cambridge şehri, Birleşik Krallık'ta Cambridgeshire vilayetinin idari merkezidir.

Cambridge
City of Cambridge

Cambridge Şehri'nin İngiltere'de konumu
Ülke Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere
Bölge Doğu İngiltere (East of England)
Nüfus
 (108,863 - 2001 nüfus sayımı)
  Kent
130,000 - Tahmin
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
  Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)

Londra'nın kuzeyinde olup yaklaşık 65 mil (105 km) uzaklıktadır. Çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin kalbidir.

Cambridge, en çok Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Üniversite ünlü Cavendish Laboratuvarı, King's Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi'ni içerir. Cambridge silueti son iki şey ile tamamlanır: şehrin güney ucundaki Addenbrooke Hastanesi'nin bacası ve merkezdeki St John's Koleji Şapel Kulesi.

2001 yılı Birleşik Krallık nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 22.153 öğrenci ile birlikte 108.863 kişi idi. Ama şehirsel alan güney Cambridgeshire bölgesinin bir kısmını içine alır ve şehirsel alan nüfusu yaklaşık 130.000'e ulaşır.

Sağlık

Cambridge'de, şehrin etrafındaki irili ufaklı pek çok tıbbi merkezde iyi düzeyde sağlık hizmetleri verilir. Birleşik Krallık'ın en büyük ve geniş hastanelerinden biri olan Addenbrooke Hastanesi eğitim ve öğretim hastanesidir. Ayrıca araştırma merkezi görevini de yapar.

Din

Cambridge aktif Hristiyan nüfusa ve pek çok kiliseye sahiptir. Bu kiliselerin bazıları şehrin büyüleyici mimari manzarasının bir kısmını şekillendirir. Cambridge aile ve gençlik organizasyonu esaslıdır. Romsy Town'da Romsey Mill adlı gençlik ve cemiyet merkezi yer alır. Bu yer tekrar düzenlenmesinden sonra Şubat 2007'de yeniden açılmıştır. 29 Mayıs 2007 tarihinde ise York başpiskoposu Dr John Sentamu tarafından özel bir servise vakfedilmiştir.[1]

Diğer bilgiler

  • Cambridge 2004 yılında ticari sergi şehir statüsünü garantiledi.

Kardeş şehirler

Cambridge aşağıdaki ülke şehirleri ile kardeş şehirlik bağlantısı yapmıştır:

Resimler

Panoramik olarak Silver Street, Cambridge

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.