Truro

Truro, Birleşik Krallık'ta, İngiltere ülkesinde Güney-Batı (South-West) bölgesinde Cornwall kontluğuna bağlıdır ve bu kontluk içinde bir sehir mahallesi (civil parish) statülü, yetkileri çok sınırlı, ama "Truro Sehri Yörel Idaresi" adı taşıyan bir ikincil bir yerel idare statüsü bulunmaktadır. Truro 1876'da Kraliçe Viktoriya'nin verdiği bir berat ile şehir statüsü taşımaktadır.

Truro
City of Truro

Cornwall içinde Truro
Ülke Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere
Bölge Güney-Batı (South-West)
Kontluk (Tek-seviyeli yoresel idare) Cornwall
Yüzölçümü
  Toplam 35,69 km² (1.377 mil²)
Nüfus
 (2001 Nüfus Sayımı)17,431
  Kent
20,920
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
  Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)

Cornwall ilinin yönetim merkezi olan kentin nüfusu 20.920'dir. Truro kentinde, limanından dolayı ticaret gelişti. Bölgede maden kaynaklarından (özellikle kurşun) dolayı madencilik sektörü gelişti. Şehir, Truro Kathedrali ile meşhurdur.

Etimoloji

Truro kentinin nereden geldiği hâlen tartışılmaktadır. Şehrin isminin Kernevekçe üç nehir kelimesinden türediği düşünülmektedir. Ancak bu kelimeden türediğine karşı çıkanlar da bulunmaktadır.

Medya

Truro bölgenin yerel medya merkezidir. Haftalık yerel gazete The West Briton, Truro merkezlidir. Bölgesel yayın yapan BBC Radyo Cornwall'ın merkezi kentte bulunmaktadır.

Kardeş şehirler

Truro'nun şu şehirlerle resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.