Lincoln, Lincolnshire

Lincoln, Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Doğu Midlands bölgesinde bulunan Lincolnshire Kontluğu'nun idaresinin merkezinin bulundugu kent ve Ortaçağ'dan kalma bir katedrali bulunduğu için şehir statüsü olan bir yerleşkedir.

Lincoln
City of Lincoln

Bayrak

Arma

Birleşik Krallık içinde Lincoln
Ülke Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere
Bölge Doğu Midlands
Kontluk Lincolnshire
Yüzölçümü
  Toplam 35,69 km² (1.377 mil²)
Nüfus
 (2001)Nüfus Sayımı
  Toplam 120,779
  Kent
85,595
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
  Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)
Alan kodu 01522

Tarihçe

Arkeologlar 1972'de Lincoln'da yaptıkları araştırmalarda MÖ 1. yüzyıl ve öncesi Bronz Çağı eserleri Lincoln şehri içinde "Brayford Pool"'da bulmuşlar ve şehrin başlangıcını bu çağa bağlamışlardır. Antik Romalılar MS 1. yüzyılda Britanya adasını ele geçirdikleri zaman Lincoln şehrinin bulunduğu Witham Nehri vadisininden geçen kuzey İngiltere'ye giden "Ermine Street" ve Exeter'e giden "Fosse Stret" Roma yollarını korumak için bu vadideki Brayford Pool'a bakan yamaç tepesinde MS 48'de "Lindum Colonia" adlı bir şehir kurmuşlardır ve bu şehir Lincoln şehrini nüvesi olmuştur. 4. yüzyılda Britanya'da bulunan Ramalı vilayetleri olan "Britannia Secunda" ve "Flavia caesarıensis" birletirilip "Britannia İnferior" adlı yeni bir vilayet kurulmuş ve bunun merkezi olarak da "Lindum Colonia" yani Lincoln seçilmiştir. Fakat Romalı lejyonlarain Britanya'dan çekilmelerinden sonra 5. yüzyılda bu şehir yavaş yavaş boşaltılmış harabeye dönmüştür.

Fakat Viking hücumlarında korunmak isteyen Sakson halk yeniden korumalı olan Lincoln'a yerleşmiş ve şehir tekrar canalanmaya başlamıştır. 9. yüzyılda İngiltere'yi işgal eden Danimarkalı Vikingler kurdukları Danelaw hükûmet sistemini korumak için Mercia'da 5 muhkem mevki tesis etmişler ve bunlardan biri Lincoln olmuştur. Normanlarain İngiltere'yi işgale başlamalarından hemen sonra 1068'de istilacı Norman hükümdarı Fatih I. William Lincoln'daki eski Roma yerleşkesi üzerine taştan ve çok muhkem "Lincoln Kalesi"ni yaptırmıştır.

Lincoln Katedrali 1090'da kendi duvarlı korunak alanı ile Lincoln Kalesi karşısına yapılmaya başlanmıştır. İlk katedral binaları önce yangından; sonra 1185'te İngiltere'de çok nadir görülen bir deprem sonucu yıkılmış ve 1185'te yeniden çok şahane şekilde yapılmıştır. Katedralin kulesi 160m yükseklikte olup Mısır'daki yedi harikadan biri olan piramitlerin de yüksekliğini aştığı iddiası Lincoln'lular için o zamandan beridir övünme konusu olmuştur.

Demografi

Lincoln metropoliten-olmayan bölgesinin nüfusu 2001 Nüfus Sayımına göre 85.595 olup Lincoln ve etrafında varoşlarıyla şehirleşmiş tüm şehirsel bölgenin nüfusu 120.779'dur. Lincoln'da çalışmak ve şehir çarşısından alışveriş için şehre seyahat edenlerin bulunduğu köy ve kasabalar da bu şehirsel nüfusa dahil edilirse "Büyük Lınçoln"'un nüfusunun yaklaşık 250.000 olduğu bildirilmektedir.[1]

Eğitim

Lincoln Üniversitesi Güzel Sanatlar Okulu (1893'te kız lisesi olarak yapılmış)

Lincoln şehrinde iki tane yüksek üniversite eğitimi ve üniversite diplomasi veren yükseköğrenim kurumu vardır:

"Bishop Grosseteste University College Lincoln" 1896'da öğretmen okulu olarak açılmıştır. Öğretmen okulları kaldırıldıktan sonra değişik konularda da üniversite ders ve diplomaları vermeye başlamıştır. 2006ya kadar verdiği üniversite diplomaları önce Hull Üniversitesisonra da Leicester Üniversitesi diplomaları olmuştu. 2006'dan itibaren üniversite koleji statüsünü almış ve kendi üniversite diplomalarını vermeye başlamıştır. Şu anda (2010) yaklaşık 1.800 kadar öğrencisi bulunmaktadır.[2]

"Lincoln Üniversitesi" 1997'de üniversite olmuştur ama tarihi 1861'de Kingston upon Hull şehrinde açılan Hull Güzel sanatlar Yüksek Okulu'na gider. 1990'da "Hull Politeknik" olarak tam üniversite niteliklerini kazanmış ve 1997'de Humberside Üniversitesi ismi Hull şehrinde yerleşik iken verilmiştir. 1990'li yıllarda bu puniversite Lincoln'a şube açmıştır. Bu şube gittikçe büyümüş ve üniversite Lincolnshire ve Humberside Üniversitesi adını almıştır. 2001'de Leicester De Montfort Üniversitesi'nin Lincoln'da olan şubesini de alan bu üniversite Hull'da bulunan bölümlerini azaltmaya başlamış ve 2011'de Hull'da bulunan en son fakültesini de Lincoln'a nakle planlamıştır. Bu nedenle Üniversite ismi "Lincoln Üniversitesi"'ne çevrilmiştir. Bu üniversitenin 16.500'den daha fazla sayıda öğrencisi bulunmaktadır.[3]

Lincoln şehrinin etrafı Linconshire kontluğu ile sarılı olmakla beraber bu iki yerel alanın ikinci seviye eğitim sistemleri birbirine uyuşmamaktadır. Lincolshire sistemi 1944'ten 1960'li yıllar sonlarına kadar bütün İngiltere'de uygulanan ve genellikle sonradan bırakılan eski seçimlik sistemi uygulamakta ve öğrenciler 11+ yaşında yapılan bir sınava göre seçime uğratılıp ya düşük akademik nitelikli "İkincil Modern" ya da yüksek akademik nitelikli "Gramer" okuluna gitmeye zorlanmaktadırlar. Lincoln şehri ikinci seviye okulları ise 1960'lardan sonra genellikle İngiltere'de kabul edilen seçimsiz karma tüm kapsamlı (comprehensive) sisteme göre kurulmuşlardır. Lincoln'da bulunan bazı tüm kapsamlı seçimsiz (comprehensive) ikincil okulların Lincolnshire'daki zorunlu seçimli gramer okullardan çok daha iyi son yıl A-level sınav neticeleri aldığı da bildirilmektedir.

Ulaşım

Lincoln şehrinde demiryolu garı bulunmakla beraber yolcu tren sistemi hızlı değildir. Lincoln garından "East Mıdlands Trains" şirketinin işlettiği direkt trenler Newark, Grimsby'ye seferler yapmaktadır. İngiltere tren şebekesine, örneğin Londra gitmek için, Newark'ta aktarma yapmak gerekmektedir.

Lincoln ve Linconshire'de hiç otoyol bulunmamaktadır. Lincoln şehri Newark ve Grimsby'yi bağlayan A46 anayolu üzerinde ve A15 anayolunun güney ucundadır. Şehrin etrafında küçük yollar vardır. Lincoln şehir merkezi sırf yayalara ait sokaklar ve tek-yönlü sokaklar ile dolu olup otomobil trafiğine sınırlanmıştır; ama merkez dışında (örneğin Üniversite Brayford Pool yanında) büyük otoparklar bulunmaktadır.

Lincoln şehri 3 taşra hava meydanına yakındır:

  • Doncaster - Sheffield "Robin Hood Havaanalanı": Grimsby'ye direkt giden trenyolu üzerindedir.
  • Leicestershire'da Castle Dönington'da bulunan "East Midlands Hava Alanı"
  • Humberside Havaalanı

Kardeş şehirler

Lincoln'un şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler

Kaynakça

    Ayrıca bakınız

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.