Plymouth

Plymouth, Birleşik Krallık'ta, İngiltere ülkesinde Güney-Batı (South-West) bölgesinde törensel Devon kontluğuna bağlı ama 1998'den itibaren "tek-seviyeli yerel idare" statülü bir idare merkezi ve 1928'de verilen krallık beratı ile şehir niteliği taşıyan bir yerleşimdir.

Plymouth
City of Plymouth

Bayrak

Arma
Slogan:
Turris fortissima est nomen Jehova - Yahova ismi en güçlü sur kulesidir

İngiltere içinde Plymouth
Ülke Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere
Bölge Güney-Batı (South-West)
Törensel kontluk Devon
Tek-Seviyeli-Yerel-İdare Plymouth Şehri Yerel İdaresi
Yüzölçümü
  Şehir 79,29 km² (3.061 mil²)
Rakım 0 - 155 m (−508 ft)
Nüfus
 (2008)Tahmin
  Yoğunluk 3.188/km² (8.250/mil²)
  Kent
252.800
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
  Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)

Şehirde yaşam

En önemli liman kentlerinden birisidir. Nüfusu yaklaşık 250.000 civarındadır. Birleşik Krallık'a ait donanma üssü bulunmaktadır. İngiltere'deki dinsel durumdan hoşlanmayan Puritenleri Amerika'ya taşımak için yola çıkan Mayflower gemisi ilk Plymouth limanından kalkmıştır ve şehrin dört bir yanında Mayflower ismine sıkça rastlanır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanya'nın büyük hava saldırıları sonucu yerle bir olan şehir, savaştan sonra tekrar inşa edilmiştir.

İngilizce dil eğitimi için yaz ayları boyunca dünyanın dört bir yanında öğrenci gelir. En büyük göçmen grupları Polonyalılar, Çekler ve Kıbrıslı Rumlar'dır.

Uluslararası bir havalimanı bulunmayan şehirde sadece iç hat uçuşları için kullanılan küçük bir havalimanı vardır. Yapılan uluslararası uçuşlar sadece İrlanda'ya gerçekleşmektedir. Şehrin ülkeyle olan bağlantıları otoyollar ve hızlı tren ağlarıdır. Ayrıca Fransa ve İspanya'ya feribot seferleri düzenlenmektedir.

Bir boğaz içine kurulu olan Plymouth şehri, Tamar Köprüsü ile Cornwall eyaletine bağlanmaktadır.

Genellikle iklimi soğuk ya da ılımandır ve yılın büyük bölümü hava yağışlı ya da bulutludur.

Plymouth Üniversitesi İngiltere'nin 1995'te politekniklerden dönüştürülen üniversitelerinden biridir.

Plymouth şehri İngiltere çapında alım gücünün az fakat gereksinim duyulan çoğu şeyin ülke geneline göre daha pahalı olduğu bir şehirdir. Endüstriyel bir şehirden çok daha fazla turistik bir şehirdir. Tarihi kaleleri ve Barbican kıyısına kurulu Smeaton's Tower'la ünlüdür.

Kardeş şehirler

Plymouth'un şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler

Kaynakça

      Dış bağlantılar

      This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.