Karelya Cumhuriyeti

Rusya'da yönetim birimi. Rusya'nın Avrupa topraklarının kuzeybatısında yer alır. Kuzeyde Kandalakşa Körfezi, doğuda Beyaz Deniz, güneyde Ladoga Gölü, batıda da Finlandiya ile çevrelidir. Başkenti Petrozavodsk, yüzölçümü 172,400  km²'di.

Karelya Cumhuriyeti
Республика Карелия
Bayrak Arma
Milli Marş: Karelya Cumhuriyeti Millî Marşı
Konum
Karelya Cumhuriyeti
Karelya
Yönetim
Ülke:  Rusya
Federal Bölge:Kuzeybatı Federal Bölgesi
Ekonomik Bölge:Kuzey ekonomik bölgesi
Başkent:Petrozavodsk
Cumhurbaşkanı:Andrey Nelidov
Genel bilgiler
Yüzölçüm: 180.520 km² (69.699 sq mi)
Nüfus: 684.212 
 - Yoğunluk:4 /km² (10 /sq mi)
Diğer bilgiler
Dili:Karelce, Rusça
Kuruluş tarihi:1993
Kodu:90

Coğrafya ve iklim

Toprakları, kristalin oluşumlu Baltık kalkanının bir bölümü üzerinde yer alır. Yüzeyi, buzul çağlarından büyük ölçüde etkilenmiş, bataklık kaplı geniş ve düz bir ova biçimindedir. Güneyinde, buzul çökellerinin oluşturduğu uzun ve dar yükseltilerin arasında parmak gibi uzanan göllerle bataklık çöküntü alanları vardır. Kuzeyde ise yüzey çökellerinin buzullaşma sonucu aşınmasıyla binlerce küçük göl oluşmuş ve kayalar yüzeye çıkmıştır.

Karelya topraklarının % 85'i ormanlarla kaplıdır. Sık tayga ormanlarında çam ve ladinin yanı sıra podzollü topraklarda yetişen huşağacı da görülür. Kuzey Kutbu'ndan gelen hava kütlesi şiddetli soğuklara yol açar. En soğuk ay olan Şubatta ortalama sıcaklık güneyde -10 °C, kuzeyde -14 °C'dir.Kısa ve serin geçen yaz aylarında don olayları da görülür. En yüksek noktası Nuorunen doruğudur (576 m).

Tarih

Karelya'nın doğu kesiminin 1323'ten beri Rusya'nın bir parçası olmasına karşın, batı kesiminin konumu ve Finlandiya ile oluşturduğu sınır 1947'ye değin kesinlik kazanmadı. 1917'den sonra Karelya'nın statüsü birçok kez değişti. 1923'te Karelya Özerk SSC adını aldı. II. Dünya Savaşı'nda Finlandiya'nın işgaline uğradı. 1956'da özerk cumhuriyet statüsü kazandı.

Ekonomi

Karelya Cumhuriyeti topraklarının %85'ı ormanlarla kaplı olduğu için kereste ihracatı önemli bir yer tutar.

Demografi

Nüfusu 716,281 (2002) olan Karelya'da nüfusun % 75'i şehirlerde, % 25'i kırsalda yaşar. Etnik gruplar; Ruslar %75, Karelyalılar % 9, Beyaz Ruslar % 5, Ukraynalılar % 3, Finler % 2, diğer % 5.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.