Namur (şehir)

Namur (Valonca'nda Nameur, Felemenkçe'de Namen, Latince'de Namurcum) Güney Belçika'da, Valonya bölgesinde bir şehirdir. Şehir, hem Namur ilinin hem de (1986dan itibaren) Valonya'nın başkentidir.

Namur
Namen

Bayrak

Arma
Ülke Belçika
Topluluk Belçika Fransizca
Bölge Valonya Bölgesi
İl Namur (il)
İdare
  Belediye başkanı Jacques Etienne (CDH)
Yüzölçümü
  Toplam 175 km² (67 mil²)
Nüfus
 ((2006-01-01))
  Toplam 107,178
  Yoğunluk 610/km² (1.500/mil²)
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
  Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)
Alan kodu 081

Şehir, Sambre ve Meuse ırmaklarının akarsu birleşminde, üç farklı bölgeye ayrılır. Her bir bölgeye farklı isim verilmektedir. Şehirde Fransızca konuşulmaktadır.

Tarih

Kentte ilk yerleşimler Keltler zamanında olmuştur. Bölge Ardenler'e kadar, doğu-batı ve kuzey-güney yönünde ticari bir rotaya sahiptir. Bölge bir süre Romalılar'ın eline geçmiştir.

Nehirlerin birleştiği bir konum olan Namur, Orta Çağ'da bir ticaret kentinden yavaşca sıyrılıp, köy konumuna erişmiştir. 10. yüzyılda ise kendi başına bir yönetim haline gelmiştir. Bu tarihten sonra Namur, devamlı olarak kapışılan ve ele geçirilmek istenen bir kent olmuştur. I. Dünya Savaşı sıralarında cephelerden birine sahne olmuştur. Sonrasında ise Belçika için ticari ve endüstriyel değerini korumuştur.

Ekonomi

Namur önemli bir ticari ve endüstriyel merkezdir. Özellikle Valonya'nın omurgasında yer alması, onu Valonya'nın en önemli ve en stratejik merkezi haline getirmiştir. Bölgede makine, deri işleme, demir-çelik ve porselen üretimi yapılır. Namur, ayrıca Brüksel ve Lüksemburg arasında yer alan önemli bir demiryolu kavşak merkezidir.

Kardeş Şehirler

Namur şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Yerleşimler

Resimler

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Eskişehir′in kardeş şehirleri". Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Resmi Sitesi. 21 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2012.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.