Transdinyester

Transdinyester Moldova Cumhuriyeti (Moldovca: Република Молдовеняскэ Нистрянэ / Republica Moldovenească Nistreană, Rusça: Приднестро́вская Молда́вская Респу́блика {Pridnestrovskaya Moldavskaya Respublika}, Ukraynaca: Придністровська Молдавська Республіка {Pridnistrovs'ka Moldavs'ka Respublika}), Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden De facto bir cumhuriyettir. Kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır. Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınmaktadır.

Transdinyester
Приднестровская Молдавская Республика
Pridnestrowskaja Moldawskaja Respublika (Rusça)
Република Молдовеняскэ Нистрянэ
Republica Moldovenească Nistreană (Moldovaca)
Придністровська Молдавська Республіка
Prydnistrowska Moldawska Respublika (Ukraynaca)
Transdinyester Moldova Cumhuriyeti
Arma
Millî marş
"Biz seni şanlandırırız, Transdinyester"
Слэвитэ сэ фий, Нистрене (Moldovaca)
Мы славим тебя, Приднестровье (Rusça)[1]
Ми славимо тебе, Придністров’я (Ukraynaca)
Başkent
ve
Tiraspol
Resmî diller Rusça, Moldovca, Ukraynaca
Hükûmet Sosyalist Cumhuriyet
 Devlet Başkanı
Vadim Krasnoselski
 Başbakan
Aleksandr Martinov
Tarihçe  
 Bağımsızlık ilanı
2 Eylül 1990
2 Mart-21 Temmuz 1992
 Tanınma
Sınırlı tanınmış Abhazya ve Güney Osetya tarafından tanınmıştır.
Yüzölçümü
 Toplam
4.163 km2 (1.607 sq mi) (172)
 Su (%)
2.35
Nüfus
 2014 tahminî
505,153[2] ({{{tahminî_nüfus_sırası}}})
 2004 sayımı
555.347
Para birimi Transdinyester rublesi3 (PRB)
Zaman dilimi UTC+2 (DAZD)
 Yaz (YSU)
UTC+3 (DAYZD)
Telefon kodu 373
İnternet alan adı yok4
 1. Ana resmî dildir ve ülkede “lingua franca”dır.
 2. Moldovcanın Kiril formu kullanılır. Rumenceyle aynı dil yapısındadır.
 3. Moldova kontrolü altındaki yerlerde ve güvenlik bölgelerinde Moldova Leyi de kullanılır.
 4. .ru ve .md de bazen kullanılır.

Bölgenin yöneticileri Transdinyester’in kendi anayasasını, bayrağını ve ulusal marşını kabul etmişlerdir.

Silahlı kuvvetler

Eski Cumhurbaşkanı İgor Smirnov

2007 yılı itibarıyla, silahlı kuvvetler için 4,500-7,500 arasında bir askeri güç oluşturularak, Tiraspol, Bender, Ribnita ve Duşabari'de olmak üzere dört motorize piyade tugayına ayrılmıştır.[3] Bu birliklere ait 18 tank, 107 zırhlı taşıyıcı, 73 tüfek, 46 uçaksavar tesisi ve 173 tank imha birimleri bulunmaktadır. Hava Kuvvetlerinde 9 Mi-8T helikopter, 6 Mi-24 helikopteri, 2 Mi-2 helikopteri, ve An-2'nin çeşitli uçaklarının An-26 ve Yak-18 modellerinden oluşur.

Toplumsal yapı

2 Mayıs 2009'da yapılan referandumda % 99,6 Sosyalist yönetime güvenoyu vermiş, % 0,4 ise yönetimin değiştirilmesini istemiştir.

Cumhurbaşkanı başkomutanlık görevini de yürütür. 2004 sayımına göre ülkede 4.096 Gagavuz ve 168,678 Rus vardır.[4] Bu insanların çoğu Genç Gerilla ve İşçi Kuvvetlerinde asker olarak görev yaparlar. Bu ülkede her üç kişiden biri askerdir.

Siyasi simgeleri Lenin ve Karl Marx'tır. Ülkenin hemen sınırında bulunan Amerikan karargâhına daha önce askerî harekât düzenlemişlerdir; ancak bu harekât hüsranla sonuçlanmıştır. Ülkede 3 memur maaşı sistemi vardır; yüksek kademeli devlet memurları, orta dereceli devlet memurları, düşük dereceli devlet memurları. Halk askerleri düşük dereceli devlet memurudur. Yönetimlerde çalışan ve kuvvetlerde çalışan asker orta dereceli devlet memurudur. Devlet yönetimi ise yüksek dereceli devlet memurudur. Bu 3 maaş sistemi arasında ise çok az maaş farkı vardır; yani hemen hemen herkes aynı ücret için çalışır.

Tüm araziler devlete aittir. Tüm binaları devlet yaptırır, devlet dışında kimse bina yaptıramaz. 17 ila 35 yaşındaki tüm insanlar Genç Gerilla Kuvvetlerinin askeri sayılır. Sendikalara bağlı herkes ise İşçi Kuvvetleri askeri sayılır. Ülkede sadece bir tane üniversite bulunur ve bu üniversitede askerler ve yüksek dereceli memurlar yetiştirilir. Belediye başkanlarını cumhurbaşkanı atar. Sosyalizm aleyhinde eylemde bulunanlar sınır dışı edilir ve vatandaşlıktan çıkarılır.

Ülkeye her geçen gün göçler artmaktadır. Dünyanın dört bir yanından sosyalistler bu ülkeye gelmektedir ve burada işçi olarak çalışıp İşçi Kuvvetleri askeri olarak görev yapmaktadır. Ülkede işsizlik oranı %0.3 tür. Fırınlar, ayakkabıcılar, marketler vb. küçük iş yerleri bile devlete bağlıdır. Ülkede 1 Mayıs'ta resmi tatil vardır.

Siyasi yapı

Tiraspol'dan bir görünüm

Ülkede iki partili sistem vardır; ancak seçimsiz bir şekilde parlamentoda partilerin sayısı bellidir. Sosyalist Parti'nin sandalye sayısı 40 iken, Sosyal Demokrat Parti'nin sandalye sayısı 5'tir. Ayrıca 1 kişi sendika temsilcisi, 2 kişi askeri temsilci ve 3 kişi de kamu şirketleri yöneticisidir. Ancak temsilciler oy kullanamaz. Ülke kendisini özerk devlet olarak tanımlamamaktadır. Bu yüzden dış işlerinde de bağımsız hareket ederler.

Yönetim birimleri

Dinyester Nehri.

Rayonlar

 • Camenca (Кáменка, Kamenka)
 • Dubăsari (Дубоссáры, Dubossary)
 • Grigoriopol (Григориóполь, Grigoriopol')
 • Rîbniţa (Рыбница, Rybnitsa)
 • Slobozia (Слободзéя, Slobodzeya)

Belediyeler

 • Bendery (Бендéры), Moldova'nın bölgesel birimi olan Stânga Nistrului (Transnistria Bölgesi)'ne dahil edilmemektedir.
 • Tiraspol (Тирáсполь)

Kaynakça

 1. "Rusça". 23 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2009.
 2. Novıy Region 2: Население Приднестровья за полгода сократилось на 3,5 тыс. человек 25 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça)
 3. km.ru, Приднестровье показало мускулы 4 Ağustos 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi, 06.09.2007 (Rusça)
 4. "Arşivlenmiş kopya". 5 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.