Kongo Halk Cumhuriyeti

Kongo Halk Cumhuriyeti, 1969 yılından 1992 yılına kadar bugünkü Kongo Cumhuriyeti sınırları içerisinde kurulan devlet.

République Populaire du Congo
Kongo Halk Cumhuriyeti
1970-1992
Arma
Slogan
Fransızca: "Travail, Démocratie, Paix"[1] (Fransızca)
"İş, Demokrasi, Barış"
Başkent Brazzaville
Yaygın diller Fransızca
Hükûmet Tek partili sosyalist devlet
Devlet Başkanı  
 1969-1977
Marien Ngouabi
Başbakan  
 1973-1975
Henri Lopès
Tarihçe  
 Kuruluşu
1970
 Dağılışı
1992
Para birimi CFA franc (XAF)
Öncüller
Ardıllar
Kongo Cumhuriyeti
Kongo Cumhuriyeti

Afrika kıtasında bulunan öncel devleti Kongo Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen sistem değişikliği ile oluşturulan ve sosyalist (komünist) bir devlet konumuna bürünen Kongo Halk Cumhuriyeti mevcudiyetini ardılı Kongo Cumhuriyeti tekrar kurulana dek sürdürmüştür. KHC, Afrika kıtasında resmi olarak sosyalist düzene geçen ilk ülke unvanına sahiptir.

4 Eylül 1968 yılında sol görüşlü militanlar tarafından gerçekleştirilen darbe sonucu batı yanlısı hükûmeti düşürerek Marien Ngouabi yönetiminde iktidara gelen Parti du Travail Congolais (PCT) partisi, 31 Aralık 1969 yılında ülkenin isminde, bayrağında ve armasında değişikliğe giderek sistem değişikliğini bu alanlarda da göstermiştir. Tek partili, komünist sistem içerisinde diğer tüm sosyalist ülkelerin olduğu gibi Sovyetler Birliği ile iyi ilişkiler içerisinde bulunmuş ve Doğu Bloku'nun bir parçası olmuştur.

10 Haziran 1991 yılına kadar mevcudiyetini sürdüren ülke, bu tarihte ülke isminden Halk ibaresinin kaldırılmasıyla, bayrak ve armada yapılan değişiklikler ile yeniden günümüzde de varlığını sürdüren Kongo Cumhuriyeti ismini alarak, komünist düzenden tekrar demokratik bir yapıya geçmiştir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. As shown on the coat of arms

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.