Mozambik Halk Cumhuriyeti

Mozambik Halk Cumhuriyeti 1975 yılından 1990 yılına kadar bugünkü Mozambik Cumhuriyeti sınırları içerisinde kurulan devlet.

República Popular de Moçambique
Mozambik Halk Cumhuriyeti
25 Haziran 1975
-1 Aralık 1990
Başkent Maputo
Yaygın diller Portekizce
Hükûmet Komünist tek parti
Devlet Başkanı  
 1975–1986
Samora Machel
 1986-1990
Joaquim Alberto Chissano
Tarihçe  
 Kuruluşu
25 Haziran 1975
 Bağımsızlık
25 Haziran 1975
 Rejim değişikliği
1 Aralık 1990
 Dağılışı
1 Aralık 1990
Para birimi Metical
Öncüller
Ardıllar
Portekiz Doğu Afrikası
Mozambik Cumhuriyeti

Afrika kıtasının doğusunda Portekiz Doğu Afrikası olarak adlandırılan bölgenin 25 Haziran 1975 tarihinde bağımsızlığına kavuşması ile kurulan Mozambik Halk Cumhuriyeti, mevcudiyetini 1 Aralık 1990 tarihine kadar sürdürmüştür. Marksist bir ideoloji ile yönetilen ülke bu nedenle özellikle Angola Halk Cumhuriyeti, Doğu Almanya ve Sovyetler Birliği gibi o dönemin doğu blok komünist ülkeleri ile iyi ilişkiler içerisinde olmuştur.

Ülkenin bağımsızlığına kavuşması için silahlı mücadeleyi başlatan komünist bir ideolojiye sahip FRELIMO'nun etkisi ve dönemin koloni bölgelerine bağımsızlık hakkını vermek istemeyen Portekiz devlet başkanı Marcelo Caetano'nun ölümü ile demokratik bir yapıya bürünen Portekiz'in de onayı ile bağımsızlığını kazanan ülkede, ideolojiye uygun olarak tüm yabancı şahısları ülke dışına göndermiş, başta yabancı işletmeler olmak üzere tüm işletmeleri kamulaştırmıştır. Bu durum karşısında yeniden yapılandırma adına 1975 yılında kurulan RENAMO (Mozambik Ulusal Direnişi) FRELIMO ile 1976 başlayan 16 yıl süren iç savaşın yaşanmasına sebep olmuştur.

1 Aralık 1990 yılına kadar mevcudiyetini sürdüren ülke, bu tarihte gerçekleştirilen anayasa değişikliği ile bugünkü Mozambik Cumhuriyeti adını alarak, komünist ve tek parti düzeninden çok partili ve demokratik bir anayasal yapıya geçmiş, 1992 yılında taraflar arasında Roma'da varılan anlaşma ile de iç savaşa son verilmiştir.

Galeri

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.