Salıncak bağı

Salıncak bağı salıncağı bir ağaç dalına asmak için kullanılan bir düğümdür. Bu 1693 numaralı düğüm olarak gösterildiği The Ashley book of knots da "sıkı, kuvvetli, güvenilir, ve yük olmadığında kolayca çözülebilen bir düğümdür" diye methedilir. Yelkenci bağı ile aynı bağdır, ucun foralanması farkı olabilir, ip bedeni tarafı birden fazla kez dolanabilir; bu fazladan foralar bağlanacak yer kaygansa, sopanın ucuysa, ip bedeninin çekildigi yöne doğru inceliyorsa yani konik ise işe yararlar.

Salıncak bağı

Bağlanışı

 1. İp ucuna bir Tam kazık bağı bağlayarak başlanır.
 2. Uç dal etrafında devamen dolandırılıp ip bedeni ile buluşturulur
 3. Ucu ip bedeni etrafında yarım tur dolandırılıp, ip bedeninin bir evvelki sarmalı altına sıkıştırılır. Daha da iyisi ip bedeninin tam kazık bağı köprüsü altından geçişindeki ip kesişme noktası altına sıkıştırılmasıdır.
  • Uç yerine uç dirseği sıkıştırılırsa kullandıktan sonra çözülmesi daha kolay olur.
  • Ucun düğümdem çıktığı noktaya bir durdurma düğümü bağlamak kullanırken kendiliğinden çözülme ihtimalini azaltır.

Salıncak iki iple asılacaksa her iki bağı da dalın aynı yanından sarkacak şekilde bağlamak gerekir; Yoksa sallanırken sürekli sağa sola döndüren çekiştirmeler hissedilir. Salıncak bağında ip bedeni etrafını dolanan uç tarafından ortaya çekildiği için bu çekiştirmeler daha az olur; Örneğin tam kazık bağı kullanınca bu çekiştirmeler daha belirgin olur.

Salıncağın asılacağı canlı dala verebileceği zararı en aza indirebilmek için

 • Salıncak bağı yerine ip ucunda bir ilik düğümü ya da halka kullanılmamalı böylece salıncağın ileri geri çeke çeke iple dalı testere ya da zımpara gibi aşındırmasına sebep verilmemelidir
 • Salıncak bağı ile dal arasına kabuğun iç kabuk ile diri odun tabakaları arasındaki can suyu taşıyan kambiyum tabakasını koruyan bir "kambiyum koruyucu" koymak gerekebilir; Bu, dal tarafı yumuşak, ip tarafı kaygan malzemeden bir boru ya da kalınca bir plastik / kumaş / keçe ip kılıfı olabilir.

Kaynakça

 • Jarman, Colin: Den Store Knuteboka; cappelen-Damm 2012; ISBN 978-82-02-37703-8 ;s.54.
 • Clifford W. Ashley. The Ashley Book of Knots. Doubleday, New York. ISBN 0-385-04025-3, p. 291
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.