Adi ilmek

Adi ilmek ipin kendi etrafında bir dönüp, döngüsü içinden forasının geçmesiyle oluşan düğümdür.

El altı ilmeği yani foralı El altı düğümü, veya el altı çeşidinden bir Adi ilmek.
Adi ilmek
İsimleri Adi ilmek, Sugalı adi düğüm
Kategori Acele düğümler
Kategori #2 İlmek düğümleri
Etkinlik %50
Kaynak Çok eski
Çözülürlüğü Sıkışır
Bağlanışı

Çeşitleri

Döngüsünün ana ip etrafında hangi yandan dolaştığı, ve foranın döngü içinden hangi yönde geçtiğine bağlı olarak iki çeşit Adi ilmek olduğu söylenebilir. Bunların isimleri ana ip sağ elle, ve ip ucu sol elle tutulduğunda döngüyü oluşturmak için yapılan hareket tarafından belirlenir. Sağ el ana ip forasını sol elin ötesi ve de üstünden dolaştırıp getiriyor, fora döngü içinden önden arkaya doğru geçiyorsa, döngü elin üstü yakınında oluştuğundan El üstü ilmeği, Sağ el ana ip forasını sol elin berisi ve de üstünden dolaştırıp getiriyor, fora döngü içinden arkadan öne doğru geçiyorsa, döngü elin altı yakınında oluştuğundan El altı ilmeği denir.

Kullanımı

Ana ip çekildiğinde fora küçülür, ve içinden geçen nesneyi el değmeden kavramaya yarar. Bunun daha iyisi / güveniliri ana ip forasını Adi düğüm yerine İzbarço bağı'nın halkası içinden geçirererk bağlanan Leş bağıdır.

Fora ana ip değil de uç tarafında ise genellikle çok basit bir durdurma düğümü olarak işe yarar. Bunun daha iyisi / güveniliri ucu ana ip forası içinden geçirip forayı sıkıştırarak yapılan İlmekli düğümdür.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.