Marsipet cevizi

Marsipet cevizi, başka bir halat ya da çubuk etrafına atılan ve sıkı kavrayıp kaymadan durması için yapılan sepet örgülü, ceviz şekilli bir düğümdür.

Marsipet cevizi
Kategori Süsleme düğümleri
Kategori #2 [[|]]
Etkinlik %50
Akrabaları 3 halkalı dizgin düğümü, Çift ipte düğme, Tek ipte düğme, Yoma bağı
Çözülürlüğü Çözülmesi emek ister
Kullanımı İp üzerinde kaymayan bir bilezik / ceviz oluşturmak için
ABoK #1278 - #1401 (Chapter 17: The Turk's-Head)
Bağlanışı

Marsipet cevizi silindir etrafına kuşak olabildiği gibi bir kilim gibi düz, ya da el incesi cevizi gibi yuvarlak şekilde de bağlanabilir.

Kullanım alanları

Çeşitli marsipet cevizlerinin yapılışı
Gemicilikte Marsipet

Yelkenli gemilerde marsipet ayakları, denizcilerin üzerinde ayakta durduğu yere paralel halat, marsipetin aşağı sarkmaması için marsipeti yere paralel yelken sırığı serene bağlayan dikey halatlardır. Marsipet ayaklarının sağa sola kaymaması için marsipet üzerinde marsipet cevizleri bulunur.

Genellikle dekoratif amaçlı kullanılır. Eskiden keçe külahın alt kenarına sarılan sarık bazen böyle bağlanırdı. İngilizcede bu cevizin adı belki de bu yüzden türk sarığı anlamına gelen "turks head" olarak kalmıştır.

Bazen piyan gibi ip ucunun saçaklanmasını önlemek için de kullanıldığı olur.

Bazen de birbirine benzer çubuk ya da halatlardan birini işaretlemek için kullanılır; Buna örnek yelkenli dümen çemberinin gemi düz gittiğinde en üste gelen çubuğunun üzerine bir marsipet cevizi yerleştirilir.

Dünya İzcilik Teşkilatı izci üniformasında fuları tutturmak için, ve belli eğitimleri geçmiş olma belirtisi olarak kullanır.

3-ipli, 10-kıvrımlı, iki kat bağlanmış bir marsipet cevizi

Bağlanışı

Marsipet cevizi çeşitleri kaç kıvrım, ve birbirine dolanan ip ya da ip demetlerin sayısına, katlama olarak ise her demet içinde yan yana kaç iple bağlandıklarına bakarak isimlendirilir.

Kilim gibi düz olduklarında ip sayısı kıvrım sayısından iki ya da daha az olanları ince uzun, en az iki fazla olanları geniş, diğerleri (fark bir gibi ise) de kare şeklinde olur.

Bu kare ya da dikdörtgen kilimin bir kenarındaki dalgalanmaların sayısı kıvrım sayısını diğer kenarındaki dalgalanmaların sayısı ip sayısını verir. Pratik bir bağlama yöntemi istenilen şekildeki bir tahta parçasının çevresine düzgün aralıklarla istenilen sayıda çivi çakarak başlanandır.[1]

Kaynakça

  1. http://www.summitpost.org/so-you-want-to-make-a-rope-rug-eh/263578 ipten dikdörtgen marsipet cevizi kilimin yapilisi (resimli, ingilizce)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.