İzbarço bağlı kısaltma

İzbarço bağlı kısaltma ip ortasında, ipin uzunluğunu güvenilir bir şekilde kısaltan[2] bir bağdır. Bazen ip ortasında hamak tarzı bir oturak ya da yatak boşluğu oluşturmak için atılır.

İzbarço bağlı kısaltma
Kategori Kısaltma düğümleri
Kategori #2 [[|]]
Kaynak Çok eski
Akrabaları Margarita bağı
Çözülürlüğü Kolay
Kullanımı İp kısaltma, hamak ya da basit oturak kurma
Kusuru İp ortasında olmaz, serbest ve ulaşılır uç gerekir.
ABoK #1152, #1154[1]
Bağlanışı

Bağlanışı

İpin ortalardaki bir kısmı Z harfindeki gibi üçe katlanır. Uçlar Z'nin karşı dirseği bir izbarço düğümünde ana ipin yaptığı gibi dirseği çevreleyip sıkıp gözü içinden geçerek (sancak bağı ile sabitleyip) devam eder. Uçlardan en az birinin bu iki geçirme işi için ulaşılır ve serbest olması gerekir.

Bu kısaltma bağı Margarita bağının ucu serbest olan iplere uygun daha güvenli bir çeşidi diye de düşünülebilir. Bağlanışı margarita bağı gibidir ama fazladan uçların her birinin yakınındaki dirsek gözü ya da gözlerinden geçirilip kilitlenmesiyle tamamlanır.

Çeşitleri

İki yanda birerden fazla dirsek oluşturarak (Z harfinin orta çizgisi Z içinde Z oluşturarak) ve iki tarafta birer izbarço bağı çift dolamalı atılarak (çifte sancak bağı) bağlanabilir; Amaç ipi daha çok kısaltmak, oturak ya da yatağı daha destekli, daha bozulmaz, daha kalıcı yapmak olabilir.

Kaynakça

  1. Ashley, Clifford W. (1993) [1944], The Ashley Book of Knots, New York: Doubleday, ISBN 0-385-04025-3
  2. http://www.gutenberg.org/files/13510/13510-h/images/fig82.gif
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.