Sibirya bağı

Sibirya bağı, gergin ipi, gerginliğine zarar vermeden, çevrelediği gerilme noktasına (örneğin bir ağaca) bağlamaya yarar.

Sibirya bağı veya foralı kropi ilmeği

Sibirya'da yaşayan ve türkçe ile akraba diller konuşan Evenki ve Nenetsler adlı yerli halkların çok kullandıkları bir bağdır. Binek atlarını kolay çözülür şekilde dizgininden bağlama düğümüdür.

Düğümleme tekniği açısından bir foralı kropi ilmeğidir.

Ucundan çekince forası boşalır ve kolayca çözülür.

Bağlanışı

Eldivenli iken zorlanmadan bağlanabilir. Alttaki videoda ana ipi başparmakla tutup, ucu diğer parmaklar etrafına bir dolayıp, ip dolanmış parmakları alttan ana ip arkasından ve üstünden dolandırıp iki parmak arasında ucu foralıca tutup (uç gerisinde iki prmakla dirsek oluşturup), dolamalar içinden çekip sıkıştırarak bağlama yöntemi görülebilir.

Bir başka yöntem de ana ipi ve ucu sol elle tutarken sağ elle ucun gerisinden çekip saat yönüne ters yönde en az iki kez döndürerek bir göz oluşturmak, sonra da ucu ana ip arkasından dolaştırıp o göz içinden foralayarak sıkıştırmaktır. Ana ipin çekeceği yük fazlaysa iki yerine daha fazla döndürerek düğümü daha güvenli hale getirmek gerekebilir.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.