Dirsekte tek izbarço bağı

Dirsekte tek izbarço bağı dirsekte ilik oluşturan bir bağdır. Kelebek bağı da denir ama Alp kelebeği ile karıştırılmamalıdır.

Bir Dirsekte tekli izbarço bağı

Bağlanışı

Önce ip ortasına bir yarım margarita bağı bağlanır (dirsek etrafında yarım kazık bağı). Dirsek sıkıştıran yarım kazık bağı bu bağı bir İzbarço bağı çeşidi olarak tanımlatabilir. Margarita bağının kalan yarısı, yani arkada oluşan halka, yarım kazık bağının öbür ucu olan ip bedeni etrafında dolandırılıp margarita gözünden geçirilerek sıkıştırılır.[1]

Başka yöntem [2]: Dikine duran ipte bir dirsek üst ip bedeni etrafında dolandırılıp kendi sarmalı içinden aşağı geçirilip sıkıştırılarak da yapılabilir.

Kullanımı

Fazla güvenlik gerektirmeyen ve çekilme yönü ayni kalan işlerde kullanılır. Hayat tehlikesi olan durumlarda Alp kelebeği daha uygundur. İpte merdiven basamağı olarak kullanılabilir.

Özellikleri

Hangi yönde bağlandığı önemlidir. İliği ters yöne çekilmediği sürece boşalmaz. Çok kolay çözülür.

Kaynakça

  1. http://notableknotindex.webs.com/spanloop.html 1 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. span loop
  2. http://www.helsinki.fi/~galambos/knot/singlebowlineonthebight.gif 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Dirsekte uçsuz, tekli izbarço bağı (kropi düğümü ve halkasının iplerinden birinin son halkadan önce aşağı sarkmasıyla oluşur)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.