Durdurma düğümleri

Durdurma düğümleri iki ayrı işlev için kullanılagelmiş düğümlerdir.

Süsleyici durdurma düğümleri 1- 3 halkalı dizgin düğümü, 2- 3 halkalı dizgin düğümü, 3- dirsekte kropi, 4- Çift ipte düğme, 5- Çift ipte düğme(halkalı), 6- İp ortasında düğme, 7- İp ortasında iki katlı düğme, 8- Gerçek aşık, 9- İlmekli, 10- Tek ipte düğme, 11- Tek ipte düğme dirsekte (dolayısıyla iki katlı ve halkalı), 12- Japon, 13- Kropi, 14-Adi düğüm

İp ucunda

Durdurma düğümleri ip ucunda ucun saçaklanmasını önlemek için kullanılabilir, ip ucunun bir başka düğüm içinden geri çekilip o düğümün çözülmesini önlemek için kullanılabilir, ip ucunun bir delikten ip bedeni peşinden çıkıp kaybedilmesini önlemek için kullanılabilir, ya da tutunma iplerinin tutan el içinde kaymasını önlemek için kullanılabilir.

İp bedeni etrafında

Durdurma düğümleri ip bedeni etrafında bir emniyet tedbiri olarak bağlanabilir. iki ip birbirine eklendiğinde ekleme düğümünün kayması olasılığına karşı tedbir olarak öbür ipin ucu bu ipin bedeni etrafına bir durdurma düğümü ile sabitlenebilir.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.