Şişe bağı

Şişe bağı ip ortasında bir bağdır. Kaygan yuvarlak ama üst ucunda az bir genişleme olan eşyaları sıkıca gevşemeden tutabilir.

Şişe bağı.

Bağlanışı

Şu videoda birçok değisik bağlama yöntemleri gösteriliyor.

Ters kazık bağından

Adi ilmekten

Adi ilmekten geriye yani uçlara doğru da bağlanabilir.[1]

Özellikleri

Şişe bağının ilmeği ve uçları (alt ucu ve üst ucu) ipler arasından çıkar, bu sıkıştırıldığında ön-arka dengeli bir gerginlik sağlar. Sağ ve sol kenarlarında üçer ip saç örgüsüne benzer şekilde birbirlerine dolanırlar, bu da onu sıkıştırıldığında kolay gevşemez yapar.

Şişe bağı iki döngü'nün birbirine belli, nokta simetrili bir şekilde dolandırılmalarından oluşur. Döngülerin her birinin krozları, diğer döngünün karşı kenarıyla saç örgülü sağ ve sol kenarları oluştururlar.

Kullanımı

Şişeyi dikine asmak, taşımak, suya sarkıtmak için birebirdir.

Torba veya çuvalın ağzını burup ikiye katladıktan sonra üzerine bu bağ geçirilip asılabilir.

Bir denizci bu bağın halka tarafının ucunu şişenin gireceği delikten geçirip mektup içinde sevdiğine gönderirse, evlenme teklifi anlamına gelirmiş; cevap ise ayni düğümün evet veya hayır anlamına gelen iki ayrı şeklinin mektupla geri gelmesi imiş [2]:

Kaynakça

  1. https://www.youtube.com/watch?v=Qe1prkhI45A adi ilmekten
  2. https://sv.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4rleksknop İsveççe vikipedi de Kärleksknop adıyla Şişe bağının evlenme teklifi olarak kullanımını anlatan sayfa
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.