Slav dilleri

Slav dilleri, Slavların konuştuğu dillerin oluşturduğu dil ailesi. Hint-Avrupa dil ailesinin Baltık-Slav dilleri koluna mensup olan bu dil grubu diğer Hint-Avrupa dilleri ile akraba olmasına rağmen aralarında pek çok farklılık bulunmaktadır.

Slav dilleri
Coğrafi dağılım Güneydoğu, Orta ve Doğu Avrupa
Sınıflandırma Hint-Avrupa
Alt bölümler
ISO 639-2 / 5 sla

Slav dillerinin günümüzdeki ağız, lehçe ve şiveleri kendi gruplarında birbirleriyle yakınlık gösterirler. Yani, Güney Slav Dilleri grubundaki Slav dilleri (Slovence, Hırvatça, Sırpça, Makedonca gibi) birbirlerine anlaşılırlık olarak yakın durumdadırlar. Temelde farklar, sözlerin telaffuzunda, (dolayısıyla) imlâsında, bazı çekim unsurlarında ve söz dağarcıklarındadır. Ayrıca, bu diller arasında yabancı dillerin etkisi hususunda değişik durumlar söz konusudur. Günümüzde bütün Slav dillerini toplam yaklaşık 315 milyon kişi konuşmaktadır.[1]

Alt gruplar

İki savaş arası dönemden beri akademisyenler, Slav dillerini coğrafi ve soybilimsel ilkelere ve alfabelerin dilbilim ötesi özelliklerini kullanarak, Doğu, Batı ve Güney grupları ile bunların alt gruplarına ayırmışlardır:

Slav dilleri

Doğu Slav dilleri

Batı Slav dilleri

Güney Slav dilleri

Bu grup, kendi arasında ikiye ayrılır.

Güneydoğu Slav dilleri

Güneybatı Slav dilleri

Kaynakça

  1. Browne, Wayles; Ivanov, Vyacheslav Vsevolodovich (17 Ekim 2019). "Slavic languages". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 3 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020.

Dış bağlantılar

Comparison of the computer terms in Slavic languages Slav dillerinde bilgisayar terimlerinin karşılaştırması

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.