Aşağı Sorbca

Aşağı Sorbça (dolnoserbšćina), Brandenburg'un bir parçası olan Almanya'nın tarihi Niederlausitz eyaletinde, Doğu Almanya'da konuşulan bir Batı Slav azınlık dilidir.

Aşağı Sorbca
dolnoserbšćina, dolnoserbski
Telaffuz Slav dilleri telaffuz: [ˈdɔlnɔˌsɛrskʲi]
Ana dili olanlar  Almanya
Bölge Brandenburg
Konuşan sayısı 6.900  (2017)
Dil ailesi
Erken formlar:
Sorbça
  • Aşağı Sorbca
Yazı sistemi Latin
Resmî durumu
Resmî dil Sorblar
Dil kodları
ISO 639-2 dsb
ISO 639-3 dsb
Glottolog lowe1385[1]

Standart Aşağı Sorbca, iki Sorbca dilinden biridir, diğeri standart Yukarı Sorbca'dır. Aşağı Sorbca edebi standardı, Cottbus lehçesinin güneyli biçimine dayanarak 18. yüzyılda geliştirilmiştir.[2] Standartlaştırılmış lehçe, Yukarı Sorbca'dan yapısal olarak etkilenmiştir.[2]

Aşağı Sorbca, Brandenburg'daki Cottbus şehri içinde ve çevresinde konuşulur. Nesli tükenmekte olan bir dildir.[3] Bugün anadili olanların çoğu eski nesillerdir.

Fonoloji

Çift dilli yol işaret Cottbus, Almanya

Aşağı Sorbca'nın fonolojisi, özellikle Cottbus ve daha büyük yerleşim birimlerinde Almanca ile olan temastan büyük ölçüde etkilenmiştir. Köylerde ve kırsal alanlarda Almanca'nın etkisi daha az belirgindir ve telaffuz Slav dillerine daha benzemektedir.

Ortografi

Sorbca alfabesi Latin alfabesine dayanır, ancak vurgu işaretleri ve yumuşatma işaretler kullanır.

Örnek

Aşağı Sorbca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 1:

Wšykne luźe su lichotne roźone a jadnake po dostojnosći a pšawach. Woni maju rozym a wědobnosć a maju ze sobu w duchu bratšojstwa wobchadaś. (Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.)[4]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, (Edl.) (2017). "Lower Sorbian". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.
  2. Björn Rothstein, Rolf Thieroff (2010). Mood in the Languages of Europe (İngilizce). John Benjamins Publishing. ss. 376-377. ISBN 9789027205872.
  3. Moseley, Christopher, (Ed.) (2010). Atlas of the World’s Languages in Danger (3rd bas.). Paris: UNESCO Publishing. ISBN 978-92-3-104096-2. 5 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020.
  4. "Omniglot". 3 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020.

Dış bağlantılar

Çekçe-Aşağı Sorbca ve Aşağı Sorbca-Çekçe

Almanca-Aşağı Sorbca

Aşağı Sorbca-Almanca

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.