Guadeloupe

Guadeloupe [[gwaˈdlup]], Antiller'de ada, Fransa'nın eski bir sömürgesi ve illerinden biri.

Guadeloupe

Bayrak

Arma
Resmî dil Fransızca
Başkent
Basse-Terre
Yüzölçümü
- Toplam

1628 km²
Nüfus
- Toplam
- Nüfus yoğunluğu

405,500
249/km²
Saat dilimi CET (UTC-4)

Coğrafya

Kullanımda olmayan Guadeloupe Bayrağı

Karayipler'de, Karayip Denizinde adalar, Porto Riko'nun güneydoğusunda yer almaktadır.Subtropikal iklimin etkisindedir, yüksek nem oranı değişiklik göstermektedir.Basse -Terre iç kısımdaki dağlar arasında volkanik özellik taşıyanıdır; Grande-Terre bölümü ise alçak bir kireçtaşı oluşumudur; diğer yedi ada da çoğunlukla volkanik özellik taşımaktadır.En alçak noktası: Karayip Denizi 0 m; en yüksek noktası: Soufriere 1,484 m'dir. Haziran - Ekim ayları arasında kasırgalar yaşanmakta olup ; ülkede bulunan Soufrière aktif bir yanardağdır.

Nüfus

Nüfusun etnik dağılımı ; Siyah veya melezler %90, beyazlar %5, Doğu Hindistanlılar, Lübnanlılar, Çinliler %5 civarındalar. Ülkedeki inançlar Roma Katolikleri %95, Hindu ve pagan Afrikalılar %4, Protestanlar %1. Ülkede konuşulan dil Fransızcadır.

Yönetimi

Ülke iç ve dış işlerinde Fransaya bağlı bir sömürgedir.

Ekonomi

Ekonomiye genel bakış: Guadalup ekonomisi tarım, turizm, hafif sanayi ve hizmet sektörüne dayanır. Turizm ülkede anahtar sektördür. Gelen turistlerin çoğu Amerikalı turistlerdir. Tarımda eskiden beri şekerkamışı en önemli ürünlerden olmuştur. Son dönemlerde ise şekerkamışı yerini yavaş yavaş başka ürünlere - muz, patlıcan ve çiçeklere bırakmıştır. Hafif endüstri şeker ve rom imalatı ile dikkati çekmektedir. Bazı sanayi malları ve yakıt dışarıdan ithal edilir. İşsizlik daha fazla genç nesil arasında yaygındır. Hurricane kasırgaları periyodik olarak ekonomiye ciddi ölçüde zarar vermektedir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.