Curaçao

Curaçao (Felemenkçe: Curaçao;[1] Papiamento: Kòrsou), Karayip Denizi'nin güneyinde ve Venezuela'nın kuzeyinde yer alan bir ada. Hollanda Krallığı'nı meydana getiren dört ülkeden biridir. Başkenti Willemstad şehridir. Yüz ölçümü 444 km2 (171 sq mi) olan adanın nüfusu 150.000'den fazladır.

Curaçao
Eilandgebied Curaçao
Teritorio Insular di Kòrsou

Curaçao Adaları
Bayrak
Arma
Başkent Willemstad
En büyük Willemstad
Resmî diller Felemenkçe, Papiamento, İngilizce
Tanınan bölgesel diller İspanyolca
Hükûmet Hollanda Antilleri'ne bağlı
 Başbakan
Ben Whiteman
 Genel Vali
Lucille George-Wout
Nüfus
 2008 sayımı
140.796
GSYİH (SAGP) tahminî
 Toplam
$2,5 milyon
 Kişi başına
$18.000
Para birimi Hollanda Antilleri guldeni (ANG)
Zaman dilimi UTC-4 (-4)
Trafik akışı sağ
Telefon kodu 599
İnternet alan adı .an
Curaçao adası

10 Ekim 2010'dan önce Hollanda Antilleri'nin bir parçasıydı.

Toplum yapısı

Toplum

Adada (çoğunluğu başkent Willemstad'da olmak üzere) yaklaşık 150 bin kişi yaşar. Halkın çoğunluğu Afrika kökenli olup Arap (Lübnan), Çin, Hint, Avrupa, Kolombiya, Venezuela kökenli kişiler de vardir.

Dil

Halkın dili Papiamento olmasına karşın, resmî dil 2007'ye dek yalnızca Felemenkçe iken, o yıl Papiamento da ikinci resmî dil olarak eklenmiştir. 2001 sayımına göre, toplumun %81'i evde Papiamento konuşurken %8'i Felemenkçe, %6'sı İspanyolca, %3'ü İngilizce ve %2'si de öteki dilleri konuşmaktadır.

Din

2001 sayımına göre, Curaçao toplumunun %80,1'i Katolik, %4,6'sı dinsiz, %3,6'sı Protestan, gerisi de öteki dinlerdendir.

Siyaset

Curaçao'nun politikası, sosyo-ekonomik eşitsizliklerin yarattığı gerilimleri ve sömürgecilik ve Atlantik Köle ticaretinin mirası olan ırksal hiyerarşileri yansıtır. Sömürgecilik ve Curaçao ile Hollanda arasındaki süregiden siyasi ilişki de gerginliklerin olduğu bölgelerdi. 2010 yılında Curaçao, Hollanda Krallığı'nın bir parçası olarak özerk bir ülke oldu. Venezuela kıyılarındaki Karayipler'deki ada ülkesi Hollanda Antilleri'nin bir parçasıydı. Sint Maarten adası da özerk hale gelirken, daha az nüfuslu Bonaire, Sint Eustatius ve Saba adaları Hollanda tarafından yönetilen belediyelerdir.

Ekonomi

Curaçao'da açık deniz petrol platformu Willemstad'ın tarihi bölgesi, 1997'de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

Curaçao açık bir ekonomiye sahiptir, turizm, uluslararası ticaret, nakliye hizmetleri, petrol arıtımı, depolama (petrol ve bunkering) ve uluslararası finansal hizmetler en önemli sektörlerdir. Dünyanın en büyük petrol sahası hizmetleri şirketi olan Schlumberger, Curaçao'da kuruldu. Isla petrol rafinerisinin, Curaçao'nun dünyanın kişi başı CO2 emisyonu açısından en yüksek beş ülkesindeki konumundan sorumlu olduğu iddia ediliyor.

Sint Maarten ile birlikte Curaçao, para birimi olarak Hollanda Antilleri guildini kullanıyor. Ekonomisi, gelişmiş yaşam standardını destekleyerek, kişi başına düşen GSYİH (PPP) açısından dünyada 46. ve kişi başına düşen nominal GSYİH açısından dünyada 27. sırada yer alan yüksek yaşam standardını desteklemektedir. Curaçao, Dünya Bankası tarafından tanımlanan yüksek gelirli bir ekonomiye sahiptir. Willemstad limanıyla ilgili faaliyetler (Serbest Ticaret Bölgesi gibi) ekonomiye önemli katkı sağlamaktadır. Hükûmetin ekonomisini daha çeşitli hale getirme hedefine ulaşmak için, daha fazla yabancı yatırım çekmek için çaba harcanmaktadır. "Açık Silahlar" politikası olarak adlandırılan bu politika, bilgi teknolojisi şirketlerine yoğun bir şekilde odaklanmaktadır.

Turizm

Curaçao ekonomisinde turizm önemli bir rol oynarken, diğer Karayip ülkelerine göre turizme daha az bağımlıdır. Çoğu turist Hollanda, doğu Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ve diğer Karayip Adaları kökenlidir. 2013 yılında 610.186 kruvaziyer yolcu ile Karayipler'de bir önceki yıla göre % 41.4 artışla lider konumdadır. Hato Uluslararası Havalimanı 2013 yılında 1.772.501 yolcu aldı ve yakın zamanda 2018 yılına kadar havalimanını bölgesel bir merkeze dönüştürmeyi amaçlayan toplam 48 milyon dolarlık sermaye yatırımı açıkladı.

Haziran 2017'de ada, büyük bir çevrimiçi forum olan Cruise Critic tarafından Güney Karayipler'deki En İyi Yolculuk Hedefi seçildi.

Emek

2016 yılında bir İşgücü Anketi (LFS) işsizlik oranının % 13,3 olduğunu belirtti. 15-64 yaş arası sakinler için istihdam oranı % 70,4'tür.

Galeri

Kaynakça

  1. Mangold, Max (2005). "Curaçao". Dr. Franziska Münzberg (Edl.). Aussprachewörterbuch. Mannheim: Duden Verlag. ISBN 978-3-411-04066-7. 13 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.