Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos Adaları (İngilizce: Turks and Caicos Islands, [ˈtɝːks] and [ˈkeɪkəs] ya da [ˈkeɪ.koʊs]; kısaltması: TCI), Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusu'nda Britanya Denizaşırı Toprakları olan ve iki takımadadan oluşan adalar grubu.

Turks ve Caicos Adaları
Turks and Caicos Islands
Turks and Caicos Adaları
Bayrak
Slogan
Beautiful By Nature, Clean By Choice
Millî marş
"God Save the Queen"
Millî Söz: "We Salute this Land of Ours"[1]
Başkent Cockburn Town
En büyük Providenciales
Resmî diller İngilizce
Tanınan bölgesel diller Turk and Caicos Creole
Etnik gruplar
%61 Mulatto, %34 Siyah Irk, %5 Avrupalı, Kuzey Amerikalı ve diğeri.[2]
Liderler
 Kraliçe
II. Elizabeth
 Vali
John Freeman
 Başbakan
Sharlene Cartwright-Robinson
 Su (%)
önemsiz miktar
Nüfus
 2009 tahminî
22.942[3] ({{{tahminî_nüfus_sırası}}})
İGE (n/a) 0.930
çok yüksek · n/a.
Para birimi Amerikan doları (USD)
Zaman dilimi UTC-5
 Yaz (YSU)
UTC-4
Tarih formatı d/m/yy (AD)
Trafik akışı sol
Telefon kodu +1-649
İnternet alan adı .tc

Etimoloji

Turks ve Caicos Adaları, adını Turk's cap(Fes) kaktüsü (Melocactus intortus) ve Taino dilindeki 'adalar dizisi' anlamına gelen caya hico'dan alır.[4][5][6]

Siyaset

Turks ve Caicos Adaları bir İngiliz Denizaşırı Topraklarıdır. Bir İngiliz bölgesi olarak hükümdarı, Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiyesi üzerine hükümdar tarafından atanan bir vali tarafından temsil edilen Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth'tir. Bölgenin ilk başbakanı McCartney ilk olarak 30 Ağustos 1976'da bir anayasa kabul etti. Milli bayram olan Anayasa Günü, her yıl 30 Ağustos'ta kutlanıyor.

Bölgenin yasal sistemi, Jamaika ve Bahamalar'dan kabul edilen az sayıda yasa ile İngiliz ortak hukukuna dayanmaktadır. Suffrage, 18 yaşın üzerindekiler için evrenseldir. İngilizce resmi dildir. Grand Turk, Turks ve Caicos Adaları'nın idari ve siyasi başkentidir ve Cockburn Town 1766'dan beri hükûmetin merkezi olmuştur.

Turks ve Caicos Adaları Karayip Kalkınma Bankası'na katılıyor, Evrensel Posta Birliği üyesi CARICOM'da bir ortağı ve bir Interpol alt bürosu var. Birleşmiş Milletler Sömürgecilik Özel Komitesi, Birleşmiş Milletler Kendi Kendini Yönetmeyen Bölgeler listesindeki bölgeyi içerir.

2016 seçimlerinde Halkın Demokratik Hareketi galip geldi.

Turks ve Caicos Adaları, bölge komiserleri tarafından yönetilen altı idari bölgeye (ikisi Turks Adaları'nda ve dört tanesi Caicos Adaları'nda) ayrılmıştır. Meclis Binası için, Turks ve Caicos Adaları 15 seçim bölgesine ayrılmıştır (Turks Adalarında dördü ve Caicos Adaları'nda on bir tanesi).

Coğrafya

Turks ve Caicos Adaları, Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusu'nda, Bahamalar'ın güneydoğusunda yer alırlar. Koordinatları; 21° 45' Kuzey enlemi, 71° 35' Batı boylamı. 389 km sahil şeridine sahiptir.

Tropikal iklime sahip olup, arazi yapısı alçak, düz kireçtaşları, büyük bataklıklar arazi yapısını oluşturlar.

38 adadan oluşur. Bunlardan sadece 8'inde yerleşim vardır. 1962'de Jamaika'nın bağımsızlığını ilân etmesinden sonra bu adalar Birleşik Krallık'a bağlı kalmayı tercih etti.

Nüfus

Toplam nüfusu 37.665'dir.

Başkent

Bu adalar zincirinin idari ve siyasi başkenti dolayısıyla tüm hükûmet binaları ve bakanlıklar Grand Turk adasındaki Cockburn Town şehrindedir.

Ekonomi

Turks ve Caicos Adaları'nın ekonomisi genel olarak turizme dayanmaktadır. Ekvatoral bölgede olması nedeniyle ülke yıl boyu turist çekmektedir. Bunun yanında küçük çaplı tropikal meyve ihracatları da ülke ekonomisine katkı sağlayan etkenlerdendir. 1999 verilerine göre, GSYMH'si 128 milyon dolar. İhracatı 4.7 milyon dolar olan adanın en büyük ihracat ortakları ABD ve Birleşik Krallık'tır. Adanın başlıca ihracat ürünü ise ıstakozdur. Adanın en büyük ithalat ortakları arasında yine ABD ve İngiltere. Bu iki ülkeden 50 milyon dolar civarında gıda, meşrubat, tütün, giyecek, sanayi malları ve yapı malzemeleri ithal ediliyor.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 21 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2010.
  2. Ben Cahoon. "Worldstatesman Statistics". Worldstatesmen.org. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2009.
  3. "Turks and Caicos Department of Economic Planning and Statistics". 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2009.
  4. "Turks and Caicos - History". www.geographia.com. 11 Ekim 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020.
  5. "About Turks and Caicos". Welcome to the Turks and Caicos Islands (İngilizce). 9 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020.
  6. "Central America :: Turks and Caicos Islands — The World Factbook - Central Intelligence Agency". www.cia.gov. 12 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.