Trinidad

Trinidad (İspanyolca: Üçlü), Trinidad ve Tobago adalarından en büyük ve en fazla nüfusa sahip olanıdır. Yerel halk adanın daha önceki adının Awarak dilinden gelen ve "vızıldayan kuşlar toprağı" anlamına gelen "Iëre" kelimesinden geldiğini varsayar. Kristof Kolomb adaya "La Isla de la Trinidad" ("Kutsal Üçlü Adası") demiştir. Adanın adı günümüzde hala bu şekilde kabul edilmektedir.[1]

Trinidad
Land of the Hummingbird
Coğrafya
Koordinatlar 10°27′38″K 61°14′55″B
Takımadası Rüzgârüstü Adaları
Yüz ölçümü 4748 km2
Zirve El Cerro del Aripo 
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Yerleşim yerleri
Demografi
Nüfus 1,252,800
Etnik grup(lar) karışık

Tarihi

Caribler ve Arawaklar Trinidad'da , Kristof Kolomb'un 1498'deki adaya üçüncü yolculuğunu sırasında karşılaşmalarının çok öncesinden beri yaşıyorlardı. Tobago tarihi boyunca birçok kez İngiltere, Fransa, Almanya ve Courland Kolonileri arasında el değiştirmiştir. Trinidad 1797'ye kadar İspanyolların elindeydi ama o zaman bile adada yaşayanların büyük bir kısmı Fransız kolonilerindendi. 1889'da Trinidad ve Tobago adaları birleştirilip tek bir koloni oluşturulmuştur. Trinidad ve Tobago Adaları 1958'de kendi hükûmetlerini kurdu ve 1962'de Britanya İmparatorluğu'na karşı bağımsızlığını kazandı.[2]

Coğrafya

Adada fazlaca tepe, şelale ve kumsal bulunur. Yağmurlu mevsim ve kuru mevsim olmak üzere yılda iki mevsim yaşar.

Turizm

Adada kültürel ve doğal olmak üzere iki turizm tipi de yaygındır. Çünkü adada çok uzun yıllardan beri yaşayagelen bir yerli halk vardır. Ayrıca adada birçok doğal güzellik vardır. Bu yüzden de ada doğal turizm için çok uygundur. Turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgeler; La Brea Pitch Lake, Caroni Bird Sanctuary, Pointe-A-Pierre Wild Fowl Trust, Nariva Swamp, La Vega Garden Center ve sahil boyunca uzanan kumsallardır.

Yemekler

Trinidad mutfağı, tarihi boyunca egemenliği altına girdiği veya bir şekilde etkileşim içinde olduğu birçok ülkenin mutfağından etkilenmiştir. Özellikle de İspanya, İngiltere, Fransa, Avrupa, Afrika ve Hindistan mutfaklarından izler taşır.

Ekonomi

Adada sanayi başta olmak üzere birçok değişik iş kolu vardır. Adada petrol ve doğal gaz bulunmasından dolayı bu sanayiler gelişmiştir. Ayrıca tarım da yaygın olarak yapılır. Dünyaya doğal gaz ihraç eden en büyük merkezlerden biridir. Dengeli bir ekonomisi olan petrol zengini bir bölgedir.

Kaynakça

  1. Hart, Marie. (1965). The New Trinidad and Tobago, p. 13. Collins. London and Glasgow. Reprint 1972.
  2. "Railroad Map of Trinidad". World Digital Library. 1925. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2013.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.