Britanya Virjin Adaları

Britanya Virjin Adaları, Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık'a bağlı adalar topluluğudur. Virjin Takımadaları'nda, Amerikan ve İspanyol Virjin Adalarının dışında kalan adalar topluluğudur. Başkenti Road Town olan İngiliz Virjin Adaları, toplamda Tortola, Virgin Gorda, Anegada ve Jost Van Dyke gibi yerleşimin olduğu dört büyük ve irili ufaklı yaklaşık elli adacıktan meydana gelmektedir. Bu dört büyük ada dışında yaklaşık on beş adada da küçük yerleşimler görülebilmektedir. İngiliz Virjin Adaları'na bağlı en büyük ada başkent Road Town'ın da bulunduğu Tortola adasıdır.

İngiliz Virjin Adaları Haritası

British Virgin Islands
Britanya Virjin Adaları
British Virgin Islands
Bayrak
Arma
Slogan
"Vigilate"  (Latin)
"Be Watchful"
Başkent Road Town
Resmî diller İngilizce
Etnik gruplar
%83,36 Afro-Karayipli, %7,28 Britanyalı, Portekizli, %5,38 Çok ırklı, %3,14 Doğu Hint, %0,84 Diğerleri
Hükûmet Britanya Denizaşırı Toprakları
 Devlet Başkanı
II. Elizabeth
 Vali
William Boyd McCleary
 Vali Yardımcısı
Vivian Inez Archibald
 Hükümet Başkanı
Orlando Smith
 Sorumlu Bakan
Mark Simmonds
Tarihçe  
 Ayrı
1960
 Otonom bölge
1967
 Su (%)
1.6
Nüfus
 2005 sayımı
27.000[1]
GSYİH (SAGP) tahminî
 Kişi başına
$43.366
Para birimi Amerikan doları (USD)
Zaman dilimi UTC-4 (Q)
 Yaz (YSU)
UTC-4 (not observed)
Telefon kodu +1-284
İnternet alan adı .vg

Tarihçe

Virgin Adaları ilk kayıtlara göre MÖ 100 yıllarında, Arawak toplumunun üzerinde yaşadığı toprak parçalarıydı. 15. yüzyıla gelindiğinde Karayip Denizi'ne adına veren Karib halkı adaya gelerek yerleşim yerleri kurmaya başladı.

Adanın varlığını fark eden ilk Avrupalı 1493 yılında ikinci Amerika Seferine çıkan Kristof Kolomb oldu. Kolomb görmüş olduğu bu adalara Santa Ursula y las Once Mil Vírgenes yani Azize Ursula'nın 11000 bakiresi adını verdi.

İspanyol İmparatorluğu önceleri bu adanın varlığını pek önemsemediysede, Karayipli korsanların uğrak yeri haline gelen bu adayı kontrol altına almak bölge için hayati önem teşkil etmekteydi. Bu sebeple, 16 yy.'da Virgin Adaları İspanyol İmparatorluğu topraklarına katıldı. İspanyollar dışında İngilizler, Fransızlar, Hollandalılar ve Danimarkalılar da adalar topluluğunun diğer adalarını kontrolleri altına alarak yerleşim yerleri kurmaya başladılar.

İngiliz Virjin Adaları önceleri stratejik amaçlı kullanıldıysa da, bölgede yetişen şeker kamışı nedeniyle önemini ekonomik alanda geliştirdi. O dönemde Birleşik Krallık'ın en önemli dış ticaret ürünü haline gelen şeker kamışı tarlalarında Afrika'dan bölgeye getirilen köleler çalıştırıldı.

1917 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin 25 milyon dolar karşılığında Danimarka'dan satın aldığı St. John, St. Croix ve St. Thomas adaları sonradan Amerikan Virjin Adaları olarak anılmaya başlandı.

Ekonomi

Ülkenin turizm merkezlerinden Road Town

İngiliz Virjin Adaları'nın ekonomisi genel olarak turizme dayanmaktadır. Ekvatoral bölgede olması nedeniyle ülke yıl boyu turist çekmektedir. Bunun yanında küçük çaplı tropikal meyve ihracatları da ülkenin ekonomisine katkı sağlayan etkenlerdendir.

Coğrafya

Tortola Adası'ndan bir görünüm.

İngiliz Virjin Adaları, kuzeyinde Atlantik, güneyinde Karayip Denizi ile çevrili yaklaşık elli adadan oluşmaktadır. Adalardan en büyüğü 20 km'ye 5 km kıyı şeridi ölçülerine sahip olan Tortola adasıdır.

Yönetim

İngiliz Virjin Adaları, Birleşik Krallık tarafından atanan Genel Vali tarafından yönetilir. İngiltere Hükûmeti'nin almış olduğu karar sonucu kraliçeye tavsiye etmiş olduğu vali adayı saray tarafından onaylandıktan sonra göreve başlar.

Nüfus Yapısı

2003 yılında alınan verilere göre ülke nüfusu 21,700 civarındadır. İngiliz Virjin Adaları'nda nüfusun %83'lık kısmını kölelik sona erdikten sonra bu topraklarda kalan zenciler, %7'sini Birleşik Krallık vatandaşları ve diğer Avrupalılar ve son olarak %10'luk kısmını ise bölge yerlileri oluşturmaktadır.

Ülke nüfusunun %86'lık bölümü Protestan kalan kısmı ise diğer dinlere mensup kişilerdir.

Hakkında

  • Tam Adı: Birleşik Krallık Virgin Adaları
  • Yüzölçümü: 153 km²
  • Başkenti: Road Town
  • Para Birimi: Amerikan doları
  • Dili: İngilizce
  • Nüfusu: 21.272 kişi (2002 tahmini)
  • Ortalama Ömür: 75,85 yıl (2002 tahmini)
  • Okur Yazarlık Oranı: %97,8 (1991 tahmini)
  • Kişi Başına Düşen Millî Gelir: $16.000 (2001 tahmini)

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.