Saint Martin

Saint Martin (Felemenkçe: Sint Maarten), Karayip denizinin kuzey-doğusunda Puerto Riko'nun 240 km doğusunda yer alan tropik bir adadır.

Saint Martin
Sint Maarten (Felemenkçe)
Saint-Martin (Fransızca)
Coğrafya
Koordinatlar 18°04′K 63°03′B
Takımadası Rüzgaraltı Adaları, Rüzgaraltı Antilleri
Denizi Karayip Denizi
Yüz ölçümü 87 km2
Zirve Pic Paradis 424 m
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Yerleşim yerleri
Demografi
Nüfus 77,741
Nüfus yoğunluğu 892 kişi/km2
Etnik grup(lar) Afro-Karayipli, Kafkasyalı, Çin, Hint, Melez

Adanın yüzölçümü 87 km2 olup kabaca ortasından Hollanda Krallığı ile Fransa arasında ikiye bölünmüştür. Hollanda Krallığı'na bağlı güney yarısı Sint Maarten, Fransa'ya bağlı olan kuzey yarısıysa da Saint Martin olarak adlandırılır. Hollanda bölgesi Hollanda Krallığı'nı oluşturan ülkelerden biridir.

Hollanda Krallığı'na bağlı olmasına karşın AB dışında kalan adanın güney bölümünde para birimi Hollanda Antilleri guldeni, Fransa aracılığıyla AB'ye bağlı olan kuzey bölümünde ise Euro'dur. Her ne kadar Hollanda bölümünde yasal dil Felemenkçe ve İngilizce, Fransız bölümünde ise Fransızca olsa da adadaki en geçerli dil İngilizcedir. Bunun kökeni adaya bir zamanlar getirilmiş olan İngilizce konuşan kölelere dayanmaktadır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.