Sint Eustatius

Sint Eustatius (Statia olarak da anılır), yaklaşık 2500 kişilik yaşayanıyla Hollanda'ya bağlı BES Adalarının bir parçasıdır. Başkenti Oranjestad'dır.

Sint Eustatius
Sint Eustatius Adası
Bayrak
Arma
Başkent
ve
Oranjestad
Resmî diller Felemenkçe
Tanınan bölgesel diller İngilizce[1]
Hükûmet Hollanda'ya bağlı özel belediye (10 Kasım 2010'da Hollanda Antilleri'nin dağılmasının ardından)
 Vali Vekili
Gerald Berkel
Yüzölçümü
 Toplam
21 km2 (8,1 sq mi)
Nüfus
 Aralık 2013 sayımı
4,020[2]
 Yoğunluk
190/km2 (492,1/sq mi)
Para birimi Amerikan doları1 (USD)
Zaman dilimi UTC-4 (-4)
Trafik akışı sağ
Telefon kodu +599-3
ISO 3166 kodu [[ISO 3166-2:BQ-SE, NL-BQ3|BQ-SE, NL-BQ3]]
İnternet alan adı .an, .nl, .bq
Sint Eustatius'un haritası

Toplam alanı 21 km² kadar olan adanın, yeni bir yönetimsel yapılanma ile Hollanda Antilleri'nden ayrılıp doğrudan Hollanda'ya baglı bir "özel belde" olması gündemdedir.

Ada, Avrupalılarca ilk kez Kristof Kolomb tarafından 1493'te görülmüş, sonraki 150 yıl boyunca da birçok ulusun egemenliğine girmiştir. 1636'dan beri, arada başka ülkelerce ele geçirilmesine karşın, Hollanda'nın egemenliğinde kalmıştır. Adanın adı, katolik Aziz Eustatius'dan gelmektedir.

Mazinga Dağı (Quill)

Ada, eyer biçiminde olup, güneydoğusunda 602 metre yüksekliğindeki (sönmüş bir yanardağ olan) Mazinga Dağı (bilimsel adı "Quill"), kuzeybatısında ise daha küçük Signal Hill/Little Mountain ("Küçük Dağ") dağları vardır. Mazinga dağındaki yanardağı ağzı, gezginlerin ilgisini çeken bir yerdir.

Sint Eustatius yerlileri ABD'yi tanıyan ilk "ulus" olmakla övünürler. Bu tanıma adaya 1775'te gelen USS Andrew Doia adlı Amerikalı gemisinin top atışıyla selamlanmasıyla olmuştur. O zamanlar adanın şeker kamışı üretim yeri olmasının yanı sıra kuşatılmış Amerika sömürgelerine mal kaçırılan yerlerden birisi olması önemini daha da arttırmıştır. Bir ara insan sayısı 20 bine dek çıkmışsa da, sonradan Kurasao ile Ermiş Martin (Sint Maarten) adalarının gölgesinde kalmıştır.

  1. İngilizce hükûmet ile ilişkilerde kullanılabilir"Invoeringswet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba" (Felemenkçe). wetten.nl. 8 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2012.
  2. "Bevolkingsontwikkeling Caribisch Nederland; geboorte, sterfte, migratie" (Felemenkçe). CBS Statline, Statistics Netherlands. 2013. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.