Utrecht (il)

Utrecht, Hollanda'nın 12 ilinden biri olup yüzölçümü en küçük olan ildir. Ülkenin ortasında olmasından dolayı Hollanda'nın dağıtım şehri olarak bilinen ve aynı zamanda ülkenin en büyük 4. şehri olan Utrecht şehri bu ilin başşehridir.

Utrecht

Bayrak

Arma
Slogan:
Langs de Vecht en d'oude Rijnstroom

Ülke Hollanda
İdare
  Kral vekili Hans Oosters (PvdA)
Yüzölçümü
  Toplam 1.386 km² (535 mil²)
Nüfus
 (2017)
  Toplam 1.284.504
  Yoğunluk 920/km² (2.400/mil²)
Utrecht

Coğrafi konum

Utrecht ilinin kuzeyinde Eemmeer gölü, güneyinde Gelderland ili, batısında Güney Hollanda ili, kuzeybatısında Kuzey Hollanda ili ve yine güneyinde Ren Nehri bulunur. Ülkenin yaklaşık ortasındadır.

Tarihçe

Bölge, Orta Çağ boyunca 722 yılında Willibrord tarafından kurulmuş olan Utrecht Başpiskoposluğu tarafından yönetildi. Bölge toprakları zaman zaman kendisine komşu olan ülke ve dükalıklarla yaşadığı bazı savaşlara sahne oldu. 1527 yılından itibaren, o sırada bölgedeki illerinin pek çoğunu ele geçirmiş bulunan V. Karl'ın (Şarlken) yönetimine geçti. Fakat Utrecht' in 1579'da İspanya kralı ve V. Karl'ın oğlu II. Felipe'ye karşı yedi Hollanda eyaletinin bir araya gelmesiyle başlayan Birleşik Eyaletler ayaklanmasına katılması ile bölgedeki Habsburg idaresi çok uzun sürmedi.

Utrecht Barışı ile Avrupa haritası değişmiş oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında Alman işgaline uğrayan bölge, Almanların yenilgiye uğramasının ardından 7 Mayıs 1945 tarihinde Kanada müttefik kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

1970 yılından itibaren Utrecht'e ait olan Oudewater, Woerden ve Vianen şehirleri aşamalı olarak (1970, 1989, 2002) Güney Hollanda iline dahil edildi.

Şehirler

Başkenti olan Utrecht'nin yanı sıra diğer önemli şehirleri: Amersfoort, Zeist'dir.

Belediyeler

Utrecht ilinde (1 Ocak 2011 itibarıyla) 26 belediye bulunmaktadır:

Resimler

Kaynakça

    Dıș bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.