Groningen (il)

Groningen ili Hollanda'nın illerinden birisidir. İlin başkenti ve en önemli merkezi ilin ismini aldığı Groningen şehridir. Hollanda'nın kuzeydoğusunda bulunan Groningen ilinin doğusunda Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaleti, kuzeyinde Kuzey Denizi, güneyinde Drenthe ili ve batısında Frizya ili bulunmaktadır.

Groningen

Bayrak

Arma

Ülke Hollanda
İdare
  Kral vekili René Paas (CDA)
Yüzölçümü
  Toplam 2.960 km² (1.140 mil²)
Nüfus
 (2014)
  Toplam 582.640
Groningen

Groningen ilinde en önemli arazi kullanımı tarım üretimi içindir. İlde bulunan Slochteren mevkii yakınlarıda büyük tabii gaz yatakları bulunmuş ve bu tabii gaz çıkartılıp boru hatlarıyla dağıtılarak tüm Hollanda'da kullanılmaktadır. Groningen ili tarihsel geçmişe sahip olup ilde bulunan hemen hemen her köyde tarihsel anıtlar ve eski evler bulunmaktadır.

Demografi

İlin nüfusu (2012 tahmini itibarıyla) 579.034 kişidir. İlin yüzölçümü 2.960,03 km² olmaktadır[1]. Nüfus yoğunluğu (2012 itibarıyla) kişi/km² olmaktadır.

Belediyeler

Groningen ili 12 belediyeler bulunmaktadır:

Dil ve lehçe

Groningen ilinde tipik "Aşağı Saksonca" adlı bir dil konuşulmakta ve konuşulan bu dile Gronings veya Gronnegs veya Grunnegs adı verilmektedir. Bu dilin değişik kasaba ve köylerde değişik nuanslı aksanlarla değişik lehçeleri bulunmaktadır.[2] Fakat günümüzde bu ilde yaşayanların çoğu bu dili anlamamaktadırlar, Özellikle ilin başkenti olan Groningen şehrinde, ilin dışarısından gelip şehre yerleşen çok kişi bulunduğu için, bu dil ve lehçeleri gayet az sayıda kişi tarafından bilinip konuşulmaktadır.

Ekonomi

Groningen ilinde toprak kullanımı genellikle tarımsaldır. İlin en önemli iktisadî unsuru Slochteren civarında bulunan doğal gaz alanlarıdır ve buradan Hollanda'nin her yöresine doğal gaz sağlanmaktadır. Groningen ilindeki önemli sanayi kolları şunlardır: doğal gaz, şeker, kâğıt ve karton, kimya sanayii, metal sanayii, gemi yapımı. [3]

Resimler

Kaynakça

Ayrıca bakınız

Dıș bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.