Flevoland

Flevoland ülkenin ortasında eskiden sığ deniz körfezi olan "Zuiderzee"'nin altında bulunmaktaydı. Bu il denizden bir kazanılan iki polder, "Flevopolder" ve "Noordoostpolder". Günümüzde her tarafının rakımı -5m olup denizden 5 metre altındadır. Bu arazinin denizden kazanılması süreci 1932'de başlatılmış ve planlan arazi kazancı ile 1968'de bitirilmiştir. Bu polder arazilere yerleşmeler sonunda 1 Ocak 1986'da denizden kazanılan arazi Hollanda'nın 12. ili olarak, yeni kurulan şehir Lelystad başkenti olarak Hollanda'ya katılmıştır. Bu ilde 6 tane belediye kurulmuştur ve günümüzdeki nüfusu (2011 tahminleri itibarıyla) 394,758 kişiye erişmiştir.

Flevoland

Bayrak

Arma

Ülke Hollanda
İdare
  Kral vekili Leen Verbeek (PvdA)
Yüzölçümü
  Toplam 2,412,3 km² (931,3 mil²)
Nüfus
 (2016)
  Toplam 407,905
Flevoland

Flevoland Hollanda'nın illerinden birisidir.

Flevoland ili Şubat 2011'de Utrecht ili ve Kuzey Hollanda ili birleşip tek bir birleşik Ranstad adlı il kurulması hakkında görüşmeler yapıp olabilirlilik araştırmaları yapılması üzerinde anlaşmışdır.[1] Hollanda diğer politikacıları bu konuyu epeyce zamandır görüşmekte idiler. Şehirleşmiş Randstad bölgesininin diğer bir parçası olan Güney Hollanda ili de tek bir Randstad ıli tasarısına katılmayı müspet karşılamaktadır.[2][3] Tek bir Ranstad ilinin (Güney Hollanda ilinin dahil olup veya olmadan) kurulması, son koalisyon hükûmeti kurmak için koalisyona katılan partiler arasında yapılan sözleşmeye de zaten dahil edilmişti.[4]

Şehirler

Flevoland'da altı şehir bulunmaktadır: il başkenti Lelystad , Almere , Zeewolde , Dronten , Urk ve Noordoostpolder

Belediyeler

  1. Almere - güney adasının en batısı
  2. Dronten - güney adasının en doğusu
  3. Lelystad - güney adasının kuzey kenarının ortası
  4. Noordoostpolder - en kuzey-doğudaki polder
  5. Urk - kuzey-doğudaki polderin batısında küçük bir bölge
  6. Zeewolde - güney adasının güney kısmı
Error: imagemap_invalid_coord

Resimler

Kaynakça

Dıș bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.