Lorraine

Lorraine [[lɔˈʀɛn]] (Loren, Almanca: Lothringen), Fransa'nın 26 bölgesinden biridir. Fransa'nın kuzeydoğusundadır. Başlıca şehirlerinden Metz idari merkez, Nancy tarihî merkezdir. Fransa'nın bölgeleri içinde üç ülkeye birden sınırı olan tek bölgedir: Belçika, Lüksemburg ve Almanya. Aynı zamanda Lancashire-İngiltere'den Toscane-İtalya'ya kadar uzanan ve Ren Nehri'ni izleyen "Mavi Muz"un ortasında yer alır.

Loren Bölgesi
Région Lorraine
(Bölge bayrağı)(Bölge logosu)
İller
(Fr.:département)
Meurthe-et-Moselle
Meuse
Moselle
Vosges
Merkez şehri
Metz
Yüzölçümü
23.547 km²
Nüfusu
2.310.376
(1999)
İlçe sayısı
(Fr.:arrondissement)
19
Belde sayısı
(Fr.:canton)
157
Mahalle sayısı
(Fr.:commune)
2.337
Bölge Meclisi Başkanı
(Fr.:Président du conseil régional)
Jean-Pierre Masseret
(PS) (2004'ten beri)

Tarihçe

Özgür Fransa bayrağı (1940-44)

I. Dünya Savaşı'nın en uzun ve en zorlu çarpışmalarından birisi 1916'da Verdun yöresinde gerçekleşmiştir: Verdun Savaşı. O zamanlar tamamen yokedilen birçok köy hiçbir zaman tekrar yerleşime açılmadı. Bu bölgeye "kırmızı bölge" denmektedir. I. Dünya Savaşı'ndan sonra bölgeye savunma amaçlı olarak Majino hattı (Fransızca:Ligne Magino) yapılmış olsa da 1940 yılında ilhak edilen bölge ancak 1944 yılında General Patton tarafından kurtarılmıştır.

Lorraine haçı II. Dünya Savaşı sırasında Londra'da General de Gaulle tarafından kurulan direniş hareketi Özgür Fransa'nın sembolü olmuştur.

Bölgenin ünlüleri

Lorraine haçı

Bölgeden birçok tanınmış kişi çıkmıştır, bunların arasında şair Paul Verlaine'i, Jeanne d'Arc'ı, şarkıcı Patricia Kaas'ı, politikacılar Jules Ferry ile Raymond Poincaré'yi ve futbolcu Michel Platini'yi sayabiliriz.

Görüntüler

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.