Hermann Göring

Hermann Wilhelm Göring (d. 12 Ocak 1893, Rosenheim, Almanya - ö. 15 Ekim 1946, Nürnberg, Almanya), Nasyonal Sosyalist Parti'nin ileri gelenlerinden Alman siyasetçi, Nazi Almanyası'nın hava kuvvetleri komutanı.

Hermann Göring
Mareşal Göring'in 52. doğum günü vesilesiyle çekilmiş bir portre fotoğrafı (Ocak 1945)
Reichstag Başkanı
Görev süresi
30 Ağustos 1932 - 23 Nisan 1945
Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg (1932-34)
Adolf Hitler (Führer olarak; 1934-45)
Şansölye
Yerine geldiği Paul Löbe
Yerine gelen Makam kaldırıldı
Almanya Şansölye Yardımcısı
Görev süresi
10 Şubat 1941 - 23 Nisan 1945
Şansölye Adolf Hitler
Yerine geldiği Franz von Papen
Yerine gelen Franz Blücher
Prusya Başbakanı
Görev süresi
10 Nisan 1933 - 23 Nisan 1945
Lider Adolf Hitler
Yerine geldiği Franz von Papen
Yerine gelen Makam kaldırıldı
Prusya Reichsstatthalter
Görev süresi
25 Nisan 1933 - 23 Nisan 1945
Başbakan Kendisi
Lider Adolf Hitler
Yerine geldiği Adolf Hitler
Yerine gelen Makam kaldırıldı
Reich Ekonomi Bakanı
Görev süresi
26 Kasım 1937 - 15 Ocak 1938
Şansölye Adolf Hitler
Yerine geldiği Hjalmar Schacht
Yerine gelen Walther Funk
Reich Havacılık Bakanı
Görev süresi
27 Nisan 1933 - 23 Nisan 1945
Şansölye Adolf Hitler
Yerine geldiği Yeni makam
Yerine gelen Robert Ritter von Greim
Reich Orman Bakanı
Görev süresi
Temmuz 1934 - 23 Nisan 1945
Şansölye Adolf Hitler
Yerine geldiği Yeni makam
Yerine gelen Makam kaldırıldı
Kişisel bilgiler
Doğum Hermann Wilhelm Göring
12 Ocak 1893(1893-01-12)
Rosenheim, Bavyera Krallığı, Alman İmparatorluğu
Ölüm 15 Ekim 1946 (53 yaşında)
Nürnberg, İşgal Almanyası
Partisi Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP; 1922-45)
Evlilik(ler) Carin von Kantzow (1923-31)
Emmy Sonnemann (1935-46)
İlişkiler Albert Göring (erkek kardeşi)
Mesleği Asker, pilot
Ödülleri
İmzası
Askerî hizmeti
Bağlılığı
Branşı Luftstreitkräfte
Luftwaffe
Hizmet yılları 1912-1918
1923-1945
Rütbesi Reichsmarschall (1940-45)
Generalfeldmarschall (1938-40)
SA-Gruppenführer (1945'e kadar)
Komutası Luftwaffe
Çatışma/savaşları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı

II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla beraber Luftwaffe dünyanın en etkili ve güçlü hava kuvvetleriydi. Bunun tek sebebi Hermann Göring’in eski bir pilot olması ve gerek pilotluğun gerekse hava kuvvetlerinin sıkıntılarını yakından bilmesidir.

1935'ten 1945'e kadar Hava Kuvvetleri başkomutanlığı yapmış olup 1936'da orgeneral, 1938'de feldmareşal olmuştur. 1936'dan 1945'e kadar Hammadde ve Döviz İşleri'nde Reich yetkilisi, aynı zamanda Dört Yıllık Plan ve dolayısıyla Silahlanma Ekonomisi Sorumlusu oldu. 1937-1945 yılları arası Hermann Göring Erbergbau und Eisenhütten (Hermann Göring Madencilik ve Demirdöküm) Reichswerke şirketinin baş yöneticisiydi. 1938'den itibaren Yahudi sorununun düzenlenmesi dairesi için görevliydi. 1939-1945 yılları arası Reich Savunması için Bakanlar Kurulu Başkanlığı yaptı. 1934'ten 1945'e kadar Reich Orman Müdürü ve Reich Av Müdürü oldu.

1943’e kadar polis ve ekonomi bakanlığını yaptı ve aynı zamanda Reichsmarschall (imparatorluk mareşali) rütbesine sahipti. 1933'te Alman gizli polis teşkilatı Gestapo'yu kurmuş, 1934'e kadar yöneticiliğini yapmıştır.

1941'de Göring, gücünün ve etkisinin zirvesindeydi. II. Dünya Savaşı ilerledikçe Göring, Luftwaffe'nin Müttefiklerin Almanya şehirlerini bombalamasını engelleyememiş ve Stalingrad'da kuşatılmış mihver kuvvetlerine gereken hava yardımını yapamamıştır. O zamanlar Göring, Yahudi Soykırımı'nda Yahudi mağdurlarından çalınan mülk ve sanat eserlerini toplama konusundaki dikkatini artırmak için askeri ve siyasi sahneden giderek daha fazla geri çekildi. 22 Nisan 1945'te Hitler'in intihar etmek istediğini bildiren Göring, Hitler'e Reich'in kontrolünü devralmak için izin isteyen bir telgraf gönderdi. İsteğini bir ihanet davası olarak kabul eden Hitler, Göring'i bütün görevlerinden uzaklaştırdı, partiden kovdu ve tutuklanmasını emretti.

Savaştan sonra Göring, Nürnberg mahkemelerinde komplo kurmak, barışa karşı suçlar, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan mahkûm edildi. Asılarak ölüme mahkûm edildi, ancak infazın gerçekleştirilmesinden önceki gece siyanür içerek intihar etti.

Hayatı

12 Ocak 1893'te[1] Rosenheim’da doğdu. Babası Heinrich Ernst Göring (d. 31 Ekim 1839 - ö. 7 Aralık 1913), eski bir süvari subayı olarak Alman himayesindeki Alman Güneybatı Afrikası'na (günümüzde Namibya) "genel vali" olmuştu.[2] Aynı zamanda hukukçu ve diplomattı. Göring doğduğu anda, babası Haiti'de başkonsolos olarak görev yapmaktaydı ve annesi doğum yapınca eve dönmüştü. Babasının bir önceki evliliğinden beş çocuğu vardı. Göring'in vaftiz babası, Dr. Hermann Epenstein idi. Varlıklı bir doktor ve iş adamı olan Epenstein, Göring'in babası ile Afrika'da tanışmıştı. Epenstein bir ordu cerrahı ve aynı zamanda Yahudi asıllı bir Hıristiyan idi. Göring'in annesi, Epenstein'in metresi haline geldi, yaklaşık on beş yıl öyle kaldı ve Epenstein'in Veldenstein'daki evine yerleşti.

Çok genç yaşta bir asker olarak kariyer yapmak isteyen Göring, oyuncak askerler ile oynardı. On bir yaşında yatılı okula gönderildi ve okulun yemekleri kötü ve de disiplini çok sertti.

On altı yaşında okuldan mezun oldu ve Berlin'de Lichterfelde'de bir askeri akademiye gönderildi. Göring, 1912 yılında Prusya ordusunun Prens Wilhelm Alayına (112. Piyade) katıldı. Ertesi yıl annesi Epenstein'den ayrıldı. Ailesi Veldenstein'ı evi terk etmek zorunda kaldı ve Münih'e taşındı; Göring'in babası kısa bir süre sonra öldü.

Birinci Dünya Savaşı

I. Dünya Savaşı, 1914 yılının Ağustos ayında başladığında, Göring bulunduğu alayı ile Mulhouse'da Teğmen rütbesiyle görev aldı.[3] Siper savaşında nemli hava sonucu romatizma rahatsızlığı ile hastaneye kaldırıldı. Arkadaşı Bruno Loerzer, onu Alman ordusunun Luftstreitkräfte'ye ("hava muharebe kuvvet") aktarmak için üstleri ikna edemedi ve transfer isteği geri çevrildi.

Pilot eğitim kursunu tamamlayarak Jagdstaffel 5'e atandı. Şubat 1917 yılında Loerzer komutasındaki Jagdstaffel 26'ya katıldı.

7 Temmuz 1918 tarihinde, Wilhelm Reinhard ve Manfred von Richthofen'in ölümünden sonra, Göring ünlü Jagdgeschwader 1'in komutanı yapıldı.[4] Göring'in kibirli olması ve küstahlığı nedeniyle Jagdgeschwader 1 popüler değildi ve sevilmezdi.[5]

Hermann Göring Savaş sırasında 22 adet düşman uçağını düşürdü ve 1. Sınıf Şeref Madalyası (Pour le Mérite) aldı.[6] Savaş kaybedilmişti fakat Hermann Göring halkın gözünde bir savaş kahramanıydı. 1919'da Yüzbaşı rütbesi ile ordudan ayrıldı.

Savaşlar arasındaki Nazi kariyeri dönemi

Göring (21 Ağustos 1933 tarihli Time dergisi kapağı)

Savaş sonrasında Göring havacılık sektöründe kaldı. İsveç’e taşındı ve Svensk Lufttrafik isimli bir İsveç hava yoluna katıldı. Göring genellikle özel uçuşlar için işe alındı ve bu şirkette başpilot oldu. Danimarka ve İsveç’te gösteri uçuşları yaptı. İlk karısı olan Karin ile burada tanışıp Şubat 1922’de Münih’te evlendi.

1922-1923 yıllarında Münih Üniversitesi'nde tarih ve iktisat okudu. Almanya’ya döndüğü yıllarda Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi içerisinde yer aldı. Tüm halk tarafından tanınması ve sevilmesi onu parti içerisinde saygın bir yere getirmişti. Göring, Hitler tarafından yapılan bir konuşmayı dinledikten sonra 1923 yılında Nazi Partisi'ne katıldı.[7] ve Adolf Hitler 1923 yılında Oberster SA-Führer rütbesiyle kendisine Sturmabteilung'un (SA) komutasını verdi.[8] Daha sonra SA-Gruppenführer (Korgeneral) rütbesine atandı ve 1945 yılına kadar rütbede kaldı. 1923 yılındaki başarısızlıkla sonuçlanan Münih Birahane Darbesi'nde yaralanmıştır. Bu darbe girişimi sonrası, gerek baskılar gerekse Hitler’in yokluğunun vermiş olduğu boşluk neticesinde Avusturya’ya kaçtı. Oradan İtalya’ya ve son olarak İsveç’e kaçmak zorunda kaldı. Bu kaçaklık dönemi içerisinde çeşitli ruhsal problemler yaşadı. Ağır ilaç bağımlısı oldu. Bir zamanların efsane pilotu, şimdilerde bir kaçaktı ve bu durum onu çok etkiliyordu. Kendisini içkiye verdi ve bir alkolik olmak üzereyken, iyi haber Almanya’dan geldi. Hitler artık dışarıdaydı ve gerekli düzeni tamamen sağlamıştı. 1926’da hakkındaki tutuklama kararı da kaldırılmıştı. 1928’de tekrar Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne girdi. Akabinde yapılan seçimlerde NSDAP büyük bir patlama yaptı. 1931’de SA-Gruppenführer (Korgeneral) rütbesi aldı. Takip eden beş yıl içerisinde Göring, Hitler’in en büyük yardımcısı oldu. Çevresi çok geniş olan Göring, bu zaman zarfı içerisinde bütün sanayici, iş adamları, ordu yetkilileri gibi önemli kişilerle Hitler için görüşüp yanlarına çekiyordu.

Bu çalışmalar boşa çıkmadı ve Hitler iktidara geldi. Hitler’in iktidarından sonra Prusya başvekili oldu. 30 Ocak 1933-5 Mayıs 1933 tarihleri arası Reich Devlet Bakanı, 11 Nisan 1933-1945'e kadar Prusya Eyalet Başbakanı, 1933-1934 tarihlerinde aynı zamanda İçişleri Bakanı ve Prusya Emniyet Genel Müdürü, Eyalet Polis Generali görevlerini üstlendi. Ayrıca 1933'ten itibaren Reich Havacılık Bakanı görevine getirildi. Akabinde Gestapo’yu kurdu ve bu kuruluşunda şefi oldu. Partinin İkinci Grup Başkanı, aynı zamanda Berlin'de Hitler'in NSDAP özel görevlisi oldu. Çok iyi organize edilmiş bir olay olan Reichstag Yangını'nı kendisi planladı ve yönetti. Yahudi görünümlü ve komünist slogan atan bir grup Gestapo subayı, Reichstag (Meclis)’i gece yarısı ateşe verip ortadan kayboldular. Gestapo’nun yardımıyla oluşturulan görgü tanıkları sayesinde bütün Almanya bu yangını komünistlerin çıkarttığını düşündü.

Hitler’e toplama kampları fikrini verdi fakat bilinenin aksine toplama kampları Yahudiler için kurulmamıştı. Göring’e göre bazı suçlular hapishanelerden başka daha tecrit edilmiş yerlerde tutulmalıydı. Bunun için de en uygun proje toplama kamplarıydı. Savaşın başlaması ve öncesinde toplama kamplarına Yahudiler, Çingeneler, komünistler ve savaş esirleri konulmaya başladı.

1934 yılında Gestapo’yu Heinrich Himmler’e devretti. Bu olaydan sonra önceleri gizlice, daha sonraları Versailles Antlaşmasının geçerliliğini yitirmesiyle Alman Hava Kuvvetlerini (Luftwaffe) kurdu ve geliştirdi.

Nazi hükümdarlığı

Hitler, Bormann, Göring and Baldur von Schirach, Obersalzberg, 1936

Hitler, Ocak 1933'te Almanya Başbakanı seçildiğinde, Göring, portföysüz bakan, Prusya İçişleri Bakanı ve Reich Havacılık Komiseri olarak atandı. Wilhelm Frick, Reich İçişleri Bakanı seçildi. Frick ve Schutzstaffel (SS) başkanı Heinrich Himmler, Almanya'nın tamamı için birleşik bir polis gücü oluşturmayı umuyordu, ancak Göring 30 Kasım 1933'te başında Rudolf Diels ile birlikte bir Prusya polis gücü kurdu. Kuvvet Geheime Staatspolizei veya Gestapo olarak adlandırıldı. Diels'in SA'nın gücüne karşı koymak için Gestapo'yu etkili bir şekilde kullanacak kadar acımasız olmadığını düşünen Göring, 20 Nisan 1934'te Gestapo'nun kontrolünü Himmler'e devretti. Bu zamana kadar SA'nın sayısı iki milyonun üzerinde idi.

SA'nın şefi Ernst Röhm'in bir darbe planladığından Hitler derinden endişeliydi. Himmler ve Reinhard Heydrich, Göring ile SA'yı ezmek için Gestapo ve SS'i kullanma planı yaptı. SA üyeleri önerilen eylemden haberdar oldu ve binlercesi 29 Haziran 1934 gecesi şiddetli gösterilerle sokaklara döküldü. Öfkelenen Hitler, SA liderliğinin tutuklanmasını emretti. Röhm intihar etmeyi reddettiğinde hücresinde vurularak öldürüldü; Göring, gözaltına alınanların -binlerce kişiyi bulan- listelerine şahsen baktı ve başka kimlerin vurulması gerektiğini belirledi. Artık Uzun Bıçakların Gecesi olarak bilinen 30 Haziran-2 Temmuz döneminde en az 85 kişi öldürüldü. Hitler, 13 Temmuz'da Reichstag'da cinayetlerin tamamen yasadışı olduğunu itiraf etti, ancak Reich'ı devirmek için bir plan yapıldığını iddia etti. İşlemi yasal hale getiren geriye dönük bir yasa çıkarıldı. Herhangi bir eleştiri tutuklanma ile sonuçlandı.

I.Dünya Savaşı'nın sonundan beri yürürlükte olan Versailles Antlaşması'nın şartlarından biri, Almanya'nın bir hava kuvveti bulundurmasına izin verilmediği idi. Kellogg-Briand Paktı'nın 1926'da imzalanmasından sonra polis uçaklarına izin verildi. Göring, Mayıs 1933'te Hava Trafik Bakanı olarak atandı. Almanya, Antlaşmaya aykırı olarak uçak biriktirmeye başladı ve 1935'te Luftwaffe'nin varlığı resmen kabul edildi, Göring'in Reich Havacılık Bakanı olarak göreve getirildi.

Eylül 1936'daki kabine toplantısında Göring ve Hitler, Alman yeniden silahlanma programının hızlandırılması gerektiğini duyurdu. 18 Ekim'de Hitler, Göring'i bu görevi üstlenmesi için Dört Yıllık Planın Tam Yetkili Temsilcisi olarak seçti. Göring, Planı yönetmek için yeni bir teşkilat kurdu ve çalışma ve tarım bakanlıklarını şemsiyesi altına aldı. Politika belirleme kararlarında ekonomi bakanlığını üstlenerek, sorumlu bakan Hjalmar Schacht'ı hayal kırıklığına uğrattı. Artan açıklara rağmen yeniden silahlanma için büyük harcamalar yapıldı. Schacht 8 Aralık 1937'de istifa etti ve Walther Funk, Reichsbank'ın kontrolünü devraldı. Böylelikle her iki kurum da Dört Yıllık Planın himayesinde Göring'in kontrolüne alındı. Temmuz 1937'de Reichswerke Hermann Göring, çelik üretimini özel teşebbüsün ekonomik olarak sağlayabileceği düzeyin ötesine taşımak amacıyla -Göring liderliğinde olsa da- devlet mülkiyetinde kuruldu.

Partideki pek çok kişi ondan hoşlanmasa da savaştan önce Göring,[9] sosyalliği, rengli kişiliği ve mizahı nedeniyle Alman halkı arasında yaygın özel bir popülariteye sahipti.[10][11] Ekonomik meselelerden en çok sorumlu olan Nazi lideri olarak, kendisini yozlaşmış olduğu iddia edilen büyük şirketler ve eski Alman seçkinleri karşısında ulusal çıkarların savunucusu olarak sundu. Nazi basını Göring'in tarafındaydı. Rudolf Hess ve Joachim von Ribbentrop gibi diğer liderler onun popülaritesini kıskanıyordu.[10] Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bazıları Göring'i diğer Nazilerden daha kabul edilebilir ve batı demokrasileri ile Hitler arasında olası bir arabulucu olarak gördü.[11]

II. Dünya Savaşı

Göring ve diğer üst düzey subayların Almanya'nın henüz savaşa hazır olmadığına dair endişeleri vardı. II. Dünya Savaşı'nın açılışı, Polonya işgali ile, 1 Eylül 1939 tarihinde şafak vakti başladı. Büyük Alman zaferleri hızlı bir şekilde birbiri ardına izledi. Ayrıca Göring, Adolf Hitler'in ölümünden sonra Führer unvanını alacak kişiydi. Hitler'in en çok güvendiği adamlarının başında gelmekteydi. Savaş başladıktan sonra Hitler, savaşta ölmesi takdirde Hermann Göring'in halefi olduğunu açıkladı. Ve ona bir şey olduğu takdirde Rudolf Hess'in Führer olacağını bildirdi.[12] Luftwaffe'nin sayesinde, Polonya Hava Kuvvetleri bir hafta içinde mağlup oldu. Fallschirmjäger, Norveç'te hayati havaalanları ele geçirdi ve Belçika'da, Fort Eben-Emael ele geçirildi. Göring'in Luftwaffe'si, 1940 yılının Mayıs ayında Hollanda, Belçika ve Fransa savaşları'nda kritik rol oynadı. Göring'in Luftwaffe'si Hollanda Muharebesi'nde ve 1940 yılında Fransa Savaşı'nda önemli roller oynadı. Fransa'nın yenilgisinden sonra Hitler tarafından başarılı bir liderlik gösterdiği için Demir Haç madalyası ile ödüllendirildi. 19 Temmuz 1940 tarihinde bir kararname ile Hitler, Göring'i Reichsmarschall yani Reichsmarschall des Grossdeutschen Reiches (Büyük Alman İmparatorluğu Mareşali) rütbesine terfi ettirdi. Savaşın sonuna kadar Almanya'nın üst düzey askeriydi. Göring, Luftwaffe komutanı olarak 30 Eylül 1939 tarihinde Şövalye Demir Haçı madalyası da almıştı. 1940'tan 1945'e kadar savaş ekonomisini yönetti. 1941'den 1945'e kadar Doğu Ekonomi Yönetimi Kurmayı'nın başkanlığını yaptı.

Hitler, Göring ve von Schirach Obersalzberg'de (1936)

Birleşik Krallık, Polonya işgalinden sonra Almanya'ya savaş ilan etmişti. Temmuz 1940 yılında Hitler, İngiltere'nin işgali hazırlıklarına başladı. Planının bir parçası olarak, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin (RAF) yok edilmesi gerekiyordu. Bombalama baskınları, İngiliz hava tesisatlarına ve şehirlerini ve sanayi merkezlerine başladı. Göring, daha sonra bir radyo konuşmasında şunu açıkladı Wenn auch nur ein feindliches Flugzeug unser Reichsgebiet überfliegt, Meier Heissen ich olacak! (Tek bir düşman uçağının Alman topraklarında üzerinde uçarsa, benim adım Meier'dir). RAF, 11 Mayıs 1940'ta Alman şehirlerini bombalamaya başladı. Planlanan işgalin (kod adı:Deniz Aslanı Operasyon) başarı şansı konusunda kötümserdi. Göring, havada bir zaferin, bir işgalin olmadan barışın yapılmasını zorlamak için yeterli olacağını umuyordu. Deniz Aslanı 17 Eylül 1940 tarihinde süresiz ertelendi. Britanya Savaşı yenilgisinden sonra, Luftwaffe stratejik bombalama yoluyla İngiltere'yi yenmek için çalıştı. 12 Ekim 1940 tarihinde Hitler kış başlangıcı nedeniyle Denizaslanı Operasyonu'nu iptal etti.

Göring ile Hitler ve Albert Speer, 10 Ağustos 1943

Bu arada ABD ve İngiliz bombardıman filolarının gücü artmıştı. İngiltere merkezli, Alman hedeflerine yönelik operasyonlara başladılar. İlk bin bombardıman uçağı baskını 30 Mayıs 1942'de Köln'e yapıldı.[13] ABD savaş uçaklarına yardımcı yakıt tankları yerleştirildikten sonra İngiltere'den daha uzaktaki hedeflere hava saldırıları devam etti. Göring, Amerikan savaşçılarının 1943 kışında Aachen'e kadar doğuda vurulduğu yönündeki haberlere inanmayı reddetti. Şöhreti azalmaya başladı.[14]

Müttefik bombardıman uçakları, petrol rafinerilerini ve demiryolu iletişimini hedef alarak, 1944'ün sonlarına doğru Alman savaş çabalarını felce uğrattı. [15] Alman siviller vatanı korumadaki başarısızlığından dolayı Göring'i suçladı.[16] Hitler, onu konferanslardan dışlamaya başladı, ancak Luftwaffe'nin başında ve Dört Yıllık Plan'ın tam yetkili temsilcisi olarak görevine devam etti.[17] Göring, Hitler'in güvenini kaybettikçe çeşitli konutlarında daha fazla zaman geçirmeye başladı.[18]

İkinci Dünya Savaşı'nın ilerleyen dönemlerinde Göring’in yapamayacağı görevleri kabul etmesi sonucu kendisini adeta soyutladı ve savaşın tek suçlusu gibi görmeye başladı. Hermann Göring’in ilk büyük hatası 1940 yılındaki İngiltere’nin bombalanmasındaki zamanlama hatası, 1942’de Stalingrad’daki 6. orduya ikmal ve yardım desteğinin kötü hava şartları yüzünden başarısız olmasıdır. Stalingrad’daki hava şartlarında hiçbir uçağın gerekli yardımı yapamayacağını kendisi de biliyordu fakat Hitler’e hayır dememek için bu görevi kabul etti.

Normandiya çıkartması'nda (6 Haziran 1944), Luftwaffe'nin çıkarma alanında sadece 300 kadar askeri ve az sayıda bombardıman uçağı vardı; Müttefiklerin toplam gücü 11.000 uçaktı.[19]

Savaşın sonunda

20 Nisan 1945 tarihinde Berlin'de Führerbunker'de Hitler'in son kez kutlanan doğum gününde bulundu. Mareşal Göring, Hitler'in 20 Nisan'daki doğum günü toplantısının hemen ardından, malikanesindeki değerli eşyaları kamyonlara yükletip uzun bir araç konvoyuyla Berlin'den ayrıldı.[20] Bu arada Luftwaffe'nin Hitler'in sığınağındaki irtibat subayı General Karl Koller, 22 Nisan'daki toplantıya katılmamıştı. Ancak, toplantı hakkında aynı akşam bilgi aldı. Yaşanan olaylar kendisine, "Führer mahvoldu" diye anlatıldı. Bunun üzerine saat 03:30'da bir avcı uçağıyla, Göring'e durumu rapor etmek için Münih'e uçtu. 26 Nisan 1945 tarihinde Obersalzberg Müttefikler tarafından saldırı altındayken Göring çocukluk döneminde birkaç kez zaman geçirdiği şimdiki Avusturya'da bulunan Mauterndorf'taki kaleye taşındı. Elindeki sanat hazinelerini Berchtesgaden'e ve başka yerlere taşıdı. Göring, Hitler'in 29 Haziran 1941'de imzaladığı kararnameyi yeniden inceledi. Bu belgede, Führer çalışamayacak duruma gelirse yerine kendisinin vekalet edeceği, ölecek olursa da yerine onun geçeceği yazılıydı. Bunun üzerine Göring Hitler'e bir telgraf göndererek vekalet için onayını istedi. Göring'in rakibi Martin Bormann, bu mesajı Hitler'e iletti ve Göring'i iktidarı ele geçirmekle suçladı. Hitler'in tepkisi Göring'i "vatan haini" olarak tanımlayan, ancak tüm görevlerinden çekildiği takdirde hayatının bağışlanacağını bildiren bir telgraf olmuştur. 29 Nisan 1945'te NSDAP'den atıldı. Martin Bormann ise SS Karargahına bir radyo mesajı göndererek Göring'in tutuklanması emrini verdi. Tutuklama işlemi ertesi sabah yapıldı ve Göring ev hapsine tutuldu. Bormann ise Göring'in sağlık nedenleriyle istifa ettiğini radyoda bir anons yaparak duyurdu. Göring, oradan geçen bir Luftwaffe birimi tarafından 5 Mayıs'ta ev hapsinden kurtarıldı ve karısını ve çocuğunu Obersalzberg'deki malikanesinde bırakarak Amerikan hatlarına doğru yola koyuldu. Savaş bittikten sonra 6 Mayıs'ta Radstadt yakınlarında, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun 36. Piyade Tümeni karargahına gidip teslim oldu ve gözaltına alındı.[21] 8 Mayıs'ta tutuklandı​​. Bu hamle, büyük olasılıkla Göring'in hayatını kurtardı; Martin Bormann, Berlin düşseydi, idamını emretmişti.[22]

Yargılanması ve ölümü

Göring (ilk sıra, en solda) Nürnberg mahkemeleri

Göring, tutuklanmasının ardından uçakla Lüksemburg'a götürülerek Mondorf-les-Bains'da, kod adı Ashcan Kampı olan Palace Hotel'de tutuldu. Sıkı bir diyete girdi ve 27 kg kaybetti. IQ'su gözaltında iken test edilmiş ve 138 olarak bulunmuştur.[23] En üst düzey NSDAP hükûmeti yetkilileri ile beraber Eylül ayında Nürnberg'e transfer edildi. Kasım ayında askeri mahkemeler başladı.[24] Göring üçüncü en yüksek rütbeli nasyonal sosyalist Alman subayı olarak Nürnberg yargılanan Reich Devlet Başkanı (eski Amiral) Karl Dönitz ve eski bakan olan Führer Vekili Rudolf Hess'in arkasında yargılandı.

Savcılık, komplo suçlaması da dahil olmak üzere dört suçlamayla ilgili bir iddianame düzenledi; bir saldırganlık savaşı yürütmek; sanat eserlerinin ve diğer mülklerin yağmalanması ve Almanya'ya götürülmesi dahil savaş suçları; ve Nacht und Nebel (Gece ve Sis) kararnamesi uyarınca siyasi ve diğer muhaliflerin ortadan kaybolması dahil insanlığa karşı suçlar; savaş esirlerine işkence ve kötü muamele; ve o zamanlar 5.700.000 Yahudi olduğu tahmin edilenler de dahil olmak üzere sivillerin öldürülmesi ve köleleştirilmesi suçlamalarında bulundu. Uzun bir açıklama yapmasına izin verilmeyen Göring, kendisini "iddianame anlamında suçsuz" olarak ilan etti.[25]

Duruşma 218 gün sürdü; savcılık davalarını Kasım'dan Mart'a kadar sundu ve Göring'in -ilk sunulan- savunması 8-22 Mart tarihleri ​​arasında sürdü. 30 Eylül 1946'da mahkemenin sanıkları hakkındaki kararları okundu.[26] Sandalyesinde otururken sessiz kalmakta zorlanan Göring, Nürnberg Mahkemesi'nde kendisinden emin tavırları ve yöneltilen bütün suçlamalara verdiği akıllıca cevaplar sayesinde diğer sanıkları da etkisi altına almıştı. Göring yargılanma sürecinde otururken, çeşitli jestler kullanarak, başını sallayarak ya da gülerek hakkındaki görüşlere tepki verdi. Sürekli notlar alır, diğer sanıklar ile fısıldaşır ve yanında oturan Rudolf Hess'in düzensiz davranışını kontrol etmeye çalışırdı.[27] Yargılama sırasında, Göring diğer sanıklara hükmetmeye çalıştı ve onların ifadelerini etkilemeye çalışırken, sonunda diğer mahkûmlardan ayrı tutulmasına karar verilerek tecride yerleştirildi.[28] Göring, ABD'li psikiyatrist Leon Goldensohn'a, mahkemenin tüm suçu kendisinin üstlenmesine izin vermek yerine, Walther Funk ve Ernst Kaltenbrunner gibi "küçük arkadaşları" yargılamanın "aptalca" olduğunu söyledi.[29] Ayrıca duruşmadan önce diğer sanıkların çoğunu hiç duymadığını iddia etti.[29]

Nürnberg Duruşmalarında Göring

Duruşma boyunca birkaç kez, savcılık toplama kamplarının ve diğer zulümlerin filmlerini gösterdi. Göring dahil orada bulunan herkes filmlerin içeriğini şok edici buldu; filmlerin sahte olması gerektiğini söyledi. Paul Koerner ve Erhard Milch dahil olmak üzere tanıklar Göring'i barışçıl ve ılımlı biri olarak göstermeye çalıştılar. Milch, Hitler'e karşı çıkmanın veya emirlerine itaat etmenin imkansız olduğunu belirtti; bunu yapmanın muhtemelen kişinin kendisi ve ailesi için ölüm anlamına geldiğini söyledi.[30] Göring, kendi adına ifade verirken, Hitler'e olan bağlılığını vurguladı ve Himmler'in kontrolündeki toplama kamplarında neler olduğu hakkında hiçbir şey bilmediğini iddia etti. Doğrudan sorulara kaçamak, karmaşık cevaplar verdi ve savaş sırasında yaptığı tüm eylemleri için makul mazeretleri olduğunu söyledi. Tanık kürsüsünü, savaşın patlak vermesinden önce kendisini bir barışçı ve diplomat olarak sunmaya çalışarak, Reich'taki kendi rolünü uzun uzadıya açıklamak için bir mekan olarak kullandı.[31] Çapraz sorgu sırasında, başsavcı Robert H. Jackson, Kasım 1938'de büyük bir pogrom olan Kristallnacht'tan kısa bir süre sonra yapılan toplantı tutanaklarını okudu. Görüşmede Göring, pogromun ardından Yahudi mülklerine el koymayı planladığı ortaya çıktı.[32] Daha sonra, David Maxwell-Fyfe, Göring'in Stalag Luft III cinayetlerini (Stalag Luft III'ten kaçtıktan sonra tekrar yakalanan elli havacıya ateş açılması) ve bu cinayetlerin önlenmesini zamanla bilmemesinin imkansız olduğunu kanıtladı.[33] Ayrıca Göring'in Macar Yahudilerinin imhasını bildiğine dair açık kanıtlar sundu.[34]

Göring, dört suçlamada da suçlu bulundu ve asılarak idam cezasına çarptırıldı. Karar şunu belirtti:

« Söylenecek hiçbir şey yok. Göring'e göre çoğu zaman, aslında neredeyse her zaman, führerden sonra ikinci sırada hareket eden güçtü. Hem siyasi hem de askeri lider olarak savaşın önde gelen saldırganıydı; köle işçi programının direktörü ve yurt içinde ve dışında Yahudilere ve diğer ırklara karşı baskıcı programın yaratıcısıydı. Bütün bu suçları açıkça itiraf etti. Bazı özel durumlarda, tanıklık çatışması olabilir, ancak genel çerçeve açısından, kendi itirafları, suçluluğunu kesinleştirmek için yeterince geniştir. Suçu muazzamlığında benzersizdir. Kayıtlar, bu adam için hiçbir bahane açıklamıyor.[35] »
Göring'in cesedi

Göring, adi bir suçlu olarak asılmak yerine asker olarak vurulmak üzere temyize gitti, ancak mahkeme bunu reddetti.[36]

Bazı Alman subayları suçlarını inkar ederken, Hermann Göring çoğu suçlamayı kabul etti ve Hitler’e bağlılığını son dakikaya kadar sürdürdü. Mahkemenin hakkında verdiği idam kararından sonra infaz olmadan birkaç saat önce hücresinde kendisine bakan askerden özel kutusunu istedi, o kutunun içerisinde bulunan Potasyum Siyanür kapsülünü içerek tıpkı Himmler gibi asılmadan hayatına son verdi.[37]

Göring'in zehri nasıl elde ettiğine dair bir teori, Nürnberg Mahkemelerinde görevli ABD Ordusu Teğmen Jack G. Wheelis'in, Ordu tarafından el konulan Göring'in kişisel eşyaları arasında zehir kapsüllerini saklandıkları yerden çıkardığını iddia ediyor ve altın saatini, kalemini ve sigara kutusunu kendisine veren Göring'ten rüşvet aldıktan sonra[38] kutusunu mahkuma teslim etti.[39] 2005 yılında, 1. Piyade Tümeni'nin 26. Piyade Alayı'nda görev yapan ABD Ordusu'ndan er Herbert Lee Stivers, Göring'e bir Alman kadının dolmakalemin içine gizlenmiş "ilaç" verdiğini iddia etti. Stivers daha sonra Göring'in intiharına kadar hapın içinde ne olduğunu bilmediğini söyledi.[40]

Göring'in cesedi, diğer idam edilen sanıklar gibi, yere yatırılarak sergilendi. Cesedi Ostfriedhof'ta (Münih) yakıldı ve külleri Isar Nehri'ne dağıldı.[41][42]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Özel
 1. Manvell 2011, s. 21.
 2. Block & Trow 1971, ss. 327-330.
 3. Manvell 2011, ss. 24-28.
 4. Manvell 2011, ss. 31-33.
 5. Manvell 2011, s. 403.
 6. Manvell 2011, ss. 31-32.
 7. Hermann Goering: Holocaust Memorial Museum.
 8. Kershaw 2008, s. 112.
 9. Gunther 1940, s. 19.
 10. Overy 2002, s. 73.
 11. Overy 2002, s. 236.
 12. "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mayıs 2004 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2019.
 13. Evans 2008, ss. 438, 441.
 14. Speer 1971, s. 378.
 15. Evans 2008, s. 461.
 16. Evans 2008, s. 447.
 17. Manvell & Fraenkel 2011, ss. 296, 297, 299.
 18. Evans 2008, s. 510.
 19. Manvell & Fraenkel 2011, ss. 295, 302.
 20. Evans 2008, s. 722.
 21. Manvell 2011, ss. 320-325.
 22. Shirer 1960, s. 1128.
 23. Gilbert 1995, s. 31.
 24. Manvell 2011, ss. 329-331.
 25. Manvell & Fraenkel 2011, ss. 336–337.
 26. Manvell & Fraenkel 2011, s. 337.
 27. Manvell 2011, s. 339.
 28. Manvell 2011, ss. 341-342.
 29. Goldensohn 2004.
 30. Manvell & Fraenkel 2011, ss. 343–347.
 31. Manvell & Fraenkel 2011, ss. 359–367.
 32. Manvell & Fraenkel 2011, s. 369.
 33. Manvell & Fraenkel 2011, s. 371.
 34. Manvell & Fraenkel 2011, ss. 374–375.
 35. International Military Tribunal 1946.
 36. Manvell & Fraenkel 2011, ss. 392–393.
 37. Kershaw 2008, s. 964.
 38. Taylor 1992, s. 623.
 39. Botting 2006, s. 280.
 40. BBC News 2005.
 41. Manvell 2011, s. 393.
 42. Overy 2001, s. 205.
Genel
 • Hitler Kitabı, s. 394-395. Yazarlar: Henrik Eberle / Matthias Uhl (ed.)

Bibliyografya

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.