Walther Funk

Walther Funk (tam adı: Walther Emanuel Funk; 18 Ağustos 1890; Trakehnen, Doğu Prusya - 31 Mayıs 1960; Düsseldorf), Alman siyasetçi. Nazi Almanyası döneminde Ekonomi Bakanı ve Reichsbank Başkanı.

Walther Funk (1942)

Hayatı

Berlin Humboldt Üniversitesi ve Leipzig Üniversitesi'nde hukuk, ekonomi ve felsefe okudu. I. Dünya Savaşı'na piyade olarak katıldı fakat 1916 yılında askerlik hizmeti için uygun bulunmayarak terhis edildi. 1920 yılında Schmidt-Sieben Luise ile evlendi. Savaşın ardından, bir gazeteci olarak çalıştı ve 1924 yılında merkez sağ finans gazetesi Berliner Börsenzeitung dergisinin editörü oldu.

Siyasi kariyeri

1931'de NSDAP'a üye olmuş ve Nazilerin iktidara geçtikten sonra Propaganda Bakanlığı (Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda) müsteşarlığına getirilmiştir. Kısmen ekonomik politikalara duyduğu ilgi nedeniyle, Temmuz 1932 yılında Reichstag milletvekili seçildi. Aralık 1932 yılında Ekonomik Politika Komitesi Başkanı yapıldı. Sonra Üçüncü Reich Basın Sorumlusu yapıldı.

Mart 1933'te Halk Aydınlanması ve Propaganda Bakanlığı (Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda) Devlet Sekreteri (Staatssekretär) olarak atandı. 1938 yılında, İktisat (Wirtschaftsbeauftragter) Baş Tam Yetkili unvanını devraldı. Şubat 1938'de Hjalmar Schacht'ın ardından Ekonomi Bakanı, Ocak 1939'da Reichsbank Başkanı olmuştur.

Eylül 1943 yılında Merkezi Planlama Kuruluna atandı.

Savaştan sonra

II. Dünya Savaşı'nın sonunda, sağlığının kötü olmasına rağmen Funk, Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi tarafından diğer Nazi liderleri ile yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Ancak 16 Mayıs 1957'de hastalığından dolayı tahliye edilmiştir. Diyabetten dolayı Düsseldorf'ta üç yıl sonra ölmüştür.

Not

    Ayrıca bakınız

    Walther Funk (Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi)
    Birinci sıra, soldan sağa: Göring, Heß, Ribbentrop, Keitel, Kaltenbrunner, Rosenberg, Frank, Frick, Streicher, Funk, Schacht, İkinci sıra, soldan sağa: Dönitz, Raeder, Schirach, Sauckel, Jodl, Papen, Seyß-Inquart, Speer, Neurath, Fritzsche, Üçüncü sıra MP'ler.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.