Kahverengi Ev

Kahverengi Ev (Almanca: Braunes Haus), Münih'te 1930'da Naziler için satın alınan ve Palais Barlow olarak da bilinen Karolinenplatz ve Konigsplatz arasında bulunan konağa verilen addır. Bina, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP) karargâhına dönüştürdüler. Adını Nazi Partisi'nin ilk üniformalarının rengi olan kahverenginden almaktaydı. Hitler de dahil olmak üzere pek çok önde gelen Nazi, partinin varlığı boyunca burada görev yapıyordu. II. Dünya Savaşı sırasında Müttefikler'in bombardımanı sırasında yıkılmıştır.

Kahverengi Ev (1935)

Aralık 2005 tarihinde Bavyera hükûmeti, binanın bulunduğu alanın NS-Dokumentationszentrum'a ("Nasyonal Sosyalizm'in Tarihi Belgeler Merkezi") dönüştürüleceğini ilan etti.[1] Bina o zamandan beri tamamlanmış ve halka açıktır.

Kaynakça

  1. Landeshauptstadt München (2015). "NS-Dokumentationszentrum München: Lern- und Erinnerungsort zur Geschichte des Nationalsozialismus" (PDF) (Almanca). 27 Ocak 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2018.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.