Rudolf Hess

Walter Richard Rudolf Hess (26 Nisan 1894, İskenderiye, Mısır Hidivliği – 17 Ağustos 1987, Berlin, Batı Almanya), Nazi Almanyası'nın önde gelen isimlerindendi. Aralık 1933'ten itibaren SS-Ehrenführer (SS onursal lideri) olarak Obergruppenführer formasını giyme hakkına sahipti. Adolf Hitler'in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisindeki vekiliydi.

Rudolf Hess
Rudolf Heß
Führer Vekili
Stellvertreter des Führers
Görev süresi
21 Nisan 1933 - 12 Mayıs 1941
Führer Adolf Hitler
Yerine gelen Martin Bormann
(Parteikanzlei Şefi olarak)
Vekil Martin Bormann
Kişisel bilgiler
Doğum Rudolf Walter Richard Heß
26 Nisan 1894(1894-04-26)
İskenderiye, Mısır Hidivliği, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 17 Ağustos 1987 (93 yaşında)
Spandau, Batı Berlin, Batı Almanya
Partisi Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (1920-1941)
Evlilik(ler) Ilse Pröhl
(22 Haziran 1900 - 7 Eylül 1995)
20 Aralık 1927'de evlendi.
Çocuk(lar) Wolf Rüdiger Heß
(18 Kasım 1937 - 14 Ekim 2001)
Bitirdiği okul Münih Üniversitesi
Ödülleri
İmzası
24 Kasım 1945 günü Nürnberg hapishanesinde çekilen fotoğrafı

Sovyetler Birliği ile savaşın arefesinde Birleşik Krallık ile barış görüşmeleri yapmak üzere uçağıyla İskoçya'nın Glasgow şehrindeki Maryhill kışlasına gitti ancak tutuklandı. Nürnberg mahkemelerinde yargılandı ve Spandau hapishanesinde ömür boyu hapse mahkûm oldu. 1987 yılında burada öldü. Neo-Naziler ve Yahudi düşmanları arasında bilinen bir isimdir.

İlk yılları

Hess, Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı Mısır Hidivliği’nin İskenderiye kentinde doğdu. Çok başarılı bir tüccar ve katı bir disiplin sahibi olan babası Fritz Hess, oğlunu disiplini az olduğu gerekçesi ile Protestan mektebi yerine özel hocalarla okuttu. Genç Hess babasının aksine, kendine güveni olmayan, çabuk sıkılan, yalnızlığı seven ve kesinlikle disiplinsiz biriydi. Kendisinin Gökbilim veya Fizik eğitimi almak istemesine karşın, babası oğlunun kendisi gibi iyi bir tüccar olmasını istiyordu. 1908 yılında ailesi Almanya’ya taşınma kararı alınca Hess İsviçre’deki Ticaret Okulu’na yatılı olarak başladı.

I. Dünya Savaşı'nda

1914 yılında I. Dünya Savaşı patlak verince Hess bu vatani görev için orduya gönüllü katıldı ve 7. Bavyera Sahra Topçu Alayın’da piyade olarak görev aldı. Burada çok cesur ve başarılı işler çıkarttığı için İkinci Derece Şeref Madalya’sı aldı.

Savaş sırasında iki defa ciddi şekilde yaralandı ve daha güvenli olacağı düşüncesiyle İmparatorluk Hava Kuvvetlerine başvuruda bulundu. İlk talebi reddedilmesine karşın yılmadı ve ikinci başvurusunda İmparatorluk Hava Kuvvetlerine Teğmen rütbesiyle katıldı. Burada kısa süre görev alabildi çünkü savaş bitmiş ve Almanya teslim olmuştu.

Savaşlar arası dönem

Savaştan sonra Münih'te İktisat, Coğrafya ve Jeopolitik okudu. Thule Cemiyeti ve Epp Gönüllüler Birliği üyesi oldu. 1 Temmuz 1920'de Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne katıldı (Üye no: 16). Münih'teki Birahane Darbesi'ne kadar partinin içerisinde normal görevler aldı. Fakat adını Hitler’le beraber hapis yatması ile duyurdu. Birahane Darbesine katıldığı için kalebentlik cezasına çarptırıldı. Hitler’in Kavgam (Mein Kampf) kitabının yazım ve düzenleme işlerini kendisi yürüttü.

Hapisten çıktıktan sonra Rudolf Hess, Hitler'in sekreteri oldu.

20 Aralık 1927'de 27 yaşındaki Hannoverli Ilse Pröhl ile evlendi. 1937 yılında Wolf Rüdiger Hess adında bir oğulları oldu.

1932'de NSDAP'nin Merkez Komitesi Başkanı oldu. Hitler 30 Ocak 1933'te iktidara gelip Başbakan olduktan sonra, 21 Nisan 1933'te Hitler'in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ndeki vekilliğine atandı. Aynı yıl SS-Obergruppenführer onursal rütbesi aldı. 1938'de Gizli Hükümet Konseyi üyesi, 1939'da ise Savunma Bakanlığı Konseyi üyesi oldu.

II. Dünya Savaşı ve İskoçya'ya kaçışı

Hess'in İskoçya'da düşen uçağı

Joseph Goebbels gibi Hess de Almanya'nın Büyük Britanya ile savaşta olmasından rahatsızdı. 1941 yılında kendisinin kullandığı Messerschmidt Bf-110 uçağıyla barış görüşmeleri için gizlice İngiltere’ye uçtu. Uçağı Bf 110 ile sahili geçtikten sonra irtifa kaybetmeye başladı. Kilmarnock üzerinde alçaktan uçtu ve Clyde Firth'in üzerinde yükselişe geçti. Saat 22:25'te, Northumberland Chatton yakınlarındaki Kraliyet Gözlem Kolordusu tarafından farkedildi. Hess uçaktan paraşütle atladı ve İskoçya'nın Eaglesham köyü yakınlarına indi. İniş sırasında bileğini yaraladı. Hess, onu görüp yanına koşan David McLean adlı çiftçiye kendisini "Yüzbaşı Alfred Horn" olarak sahte bir isim ile tanıttı ve Hamilton Dükü için önemli bir mesajı olduğunu söyledi. Çiftçinin yetkililere haber vermesiyle beraber kısa bir süre sonra Busby'de 3. Tabur Yurt Güvenlik Komutanlığı'na götürüldü. Glasgow'daki Maryhill Kışlasına aktarılmadan önce Giffnock Karakoluna götürüldü. Daha sonra Glasgow Kraliyet Kolordu Yardımcısı Grubu Görevlisi Binbaşı Donald tarafından sorgulandı. Hess, kısa bir açıklama yaptı ve Hamilton Dükü için "gizli ve hayati bir mesajı"nın olduğunu ve hemen onu görmesi gerektiğini tekrarladı. Hess herhangi bir ayrıntıyı bildirmeyi de reddetti. Hess'in amacı, 1936 yılındaki Berlin Olimpiyatları sırasında tanıştığı ve ileriki yıllarda Hamilton Dük’ü olacak Douglas Douglas-Hamilton’ı görmekti. Dükün kendisini Churchill ile görüştürebileceğini düşünüyordu. Fakat çok büyük bir hayal kırıklığı Hess’i bekliyordu. Yetkililer tarafından haberdar edilen Dük, hastanede Alman esiri ziyaret etti. Churchill ile değil görüşme ayarlamak, kendisini Olimpiyatlar'da görüştüğünü inkar edip Hess’i hapse attırdı. Çünkü Dük Douglas, 1936 yılında Olimpiyat Oyunları için Almanya'yı ziyaret ettiğini ve bu süre içinde, Alman bakanlarının da katıldığı birden fazla büyük kamu fonksiyonlarında bulunduğunu, böyle bir vesileyle onu görmüş olabileceğini ama tanımadığını belirtmiştir. Hess, savaşın bitimine kadar Güney Galler'de, Abergavenny'deki esir kampında tutuldu. 15 Ekim 1941'de hapishanede intihar teşebbüsünde bulundu.

Rudolf Hess'in İngiltere'ye gitmesindeki asıl amacı aslında çok farklıydı. Hess'in öğretmeni Karl Haushofer Büyük Avrasya Projesini hedefliyordu. Bu proje kısaca Doğu ülkelerini tek bayrak altında toplamaktı. Ancak SSCB 'nin de içinde bulunduğu bu proje Hitler'in Sovyetlere saldırı düşüncelerinden dolayı iptal olma eşiğine geldi. Bunu gören Haushofer İngiltere ile bir barış yapılması gerektiğini gördü. Eğer cephe genişlerse bu Üçüncü Reich'ın sonu olabilirdi. Bu sebeplerden ötürü Haushofer'ın diktesiyle Hess İngiltere'ye uçmuştur.

Hess, Almanya'dan ayrılmadan önce Hitler'e İngilizlerle barış müzakerelerini başlatma niyetlerini ayrıntılı olarak yazdığı bir mektubu yardımcısı Karlheinz Pintsch'e vermişti.[1] Pintsch, mektubu 11 Mayıs'ta öğleden sonra Berghof'ta Hitler'e teslim etti.[1] Mektubu okuduktan sonra Hitler'in, Berghof'un tamamında çığlığı duyuldu.[2] Hitler, müttefikleri İtalya ve Japonya'nın Hess'in hareketini Hitler'in İngilizlerle barış müzakerelerini gizlice açma girişimi olarak algılayacağından endişe ediyordu. Hitler, başka türlü güvence vermek için Benito Mussolini ile temasa geçti.[2] Bu nedenle Hitler, Alman basınına Hess'i, Hitler'in bilgisi veya otoritesi olmadan tamamen kendi başına İskoçya'ya uçmaya karar veren bir deli olarak nitelendirmesi emrini verdi. Müteakip Alman gazeteleri Hess'i "kandırılmış, dengesiz" olarak tanımladı ve bu da zihinsel sağlığının I. Dünya Savaşı sırasında meydana gelen yaralanmalarından dolayı etkilendiğini yazdılar. Hermann Göring ve Propaganda Bakanı Joseph Goebbels de dahil olmak üzere hükûmetin bazı üyeleri gazetelerde yazılan bu haberin bu durumun daha da kötüleştiğine inanıyorlardı, çünkü eğer Hess gerçekten zihinsel olarak hasta olsaydı, önemli bir hükûmet pozisyonuna atanmamış olması gerekirdi.[3]

Hitler, Hess'in geri dönmesi halinde hemen kurşuna dizilmesini özel olarak emretti ve halk önünde de eski dava arkadaşının bütün görevlerden atıldığını, Parti yardımcısı olarak yerine Martin Bormann'ın atandığını açıkladı.[4] Bormann, Hess'in ayrılışının sağladığı fırsatı, kendisine önemli bir güç sağlamak için kullandı.[5]

Yargılanma ve hapis

Rudolf Hess (ön sırada soldan ikinci), Nürnberg mahkemesinde.

Hess, savaşın sonuna kadar Britanya tarafından alıkondu. Savaşın ardından Nürnberg mahkemesinde yargılandı ve Berlin’deki Spandau hapishanesinde ömür boyu hapis cezası aldı. Yargılamalar sırasında Hess tüm sanıklar içinde aklî yönden en dengesiz olanıydı. Mahkeme sırasında kendi kendine konuşuyor veya sebepsiz yere kahkahalar atıyordu. Rudolf Hess Nürnberg Mahkemesi'nde kendisine verilen son söz hakkında şunları söylemiştir:

« Milletimin binlerce yıllık tarihinde getirmiş olduğu en büyük evladının [Hitler] hizmetinde çalışmaktan büyük ayrıcalık duydum. Eğer hayatımın bu bölümünü silme gücü bende olsaydı, yine de yapmazdım. Mutluyum ki; Führer'in sadık bir takipçisi, bir Alman ve bir nasyonal sosyalist olarak milletime karşı bütün görevlerimi yerine getirdim. Hiçbir şeyden pişman değilim. Eğer her şeye yeniden başlama şansım olsaydı, sonunda korkunç bir ölüm olacağını bilsem de yine yaptıklarımı yapardım. İnsanların ne düşündüğü umurumda değil. Mahşer günü iradesi sonsuz olan Tanrı'ya hesap vereceğim. Yalnızca 'O'na hesap vereceğim, ve biliyorum, 'O' beni affedecek. »

Bu ifadesinden sonra 1 Ekim 1946 tarihinde hakkında verilen kararda Rudolf Hess ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Baldur von Schirach ve Albert Speer'in 1966'da serbest kalmalarının ardından, Rudolf Hess Spandau hapishanesindeki tek mahkûm olarak kaldı. Gardiyanların anlattıklarına göre akıl sağlığı giderek bozuldu ve hafızasının büyük bölümünü yitirdi. Yirmi yıl boyunca tek ahbabı hapishane müdürü Eugene K. Bird idi. Bird 1974'te Hess ile ilişkisini anlattığı bir kitap yazdı.

1967 yılında Kurt Rüdiger Hess, babasının serbest bırakılması için bir kampanya başlattı. İngiltere'de Churchill, Almanya'da ise Willy Brandt gibi önemli politikacılardan destek aldı. Babasının ileri yaşı ve kötüleşen sağlığına rağmen çabaladı ama başarılı olamadı.

Hess, 17 Ağustos 1987 yılında Spandau hapishanesinde intihar ederek yaşamına son verdi. Cebinde ailesine yazdığı kısa bir teşekkür notu bulundu. Öldüğünde 93 yaşındaydı ve Almanya'daki en yaşlı mahkûmdu. Başlangıçta nasyonal sosyalizm sempatizanları tarafından ve medyanın ilgisini veya gösterileri önlemek için gizli bir yere gömüldü. Ölümünün hemen ardından Spandau hapishanesi, bir neo-Nazi türbesi haline gelmesini önlemek için yıkılmıştır. Rudolf Hess 17 Mart 1988'de Wunsiedel'de bir aile mezarlığına yeniden gömüldü. 1995 yılında Rudolf Hess'in ölen eşi de onun yanına gömülmüştür.

Rudolf Hess'in ölümüne ilişkin çeşitli çelişkiler vardır. İngiliz kaynaklarına göre Hess elektrik kablosuyla kendisini asarak intihar etmiş fakat Hess'in ailesinin iddialarına göre 93 yaşında yaşlı bir adamın bunu yapması imkânsızdır. Çeşitli çevrelere göre İngiliz MI6 ajanları tarafından hapishane bahçesinde vurularak infaz edilmiştir. Bunun sebebi o günlerde Hess'in çeşitli çevrelerden artık tahliye edilmesi isteğiydi. Çok yaşlanmış olduğu için batılı devletler onu serbest bırakmak istedilerse de Sovyetler'e bunu kabul ettiremediler.

Neo-Naziler ve mezarından çıkarılması

Almanya ve Avrupa'daki neo-Naziler, Wunsiedel'de her yıl gerçekleşen Hess'in ölüm yıl dönümü için bir anma yürüyüşü, benzeri gösteriler ve toplantılar düzenlediler. Bu toplantılar, 1991 yılından 2000 yılına kadar neo-Naziler tarafından diğer şehirler ve ülkelerde (örneğin, Hollanda ve Danimarka gibi) yapıldı. Wunsiedel'deki gösteriler, 2001 yılında tekrar yasallaştırıldı. Neo-Naziler tarafından yapılan gösterilerle ilgili sıkı Alman mevzuatı Mart 2005 tarihinde kabul edildikten sonra gösteriler yeniden yasaklandı. Hess'in mezarı 20 Temmuz 2011 sabahı yeniden açıldı ve kemikleri yakılarak kısa süre sonra külleri denize dağıtıldı.[6] Bunun Hess'in ölüm yıl dönümünde gösterilerin yapılmasını durduracağı düşünülmüştür.

Kaynakça

  1. Evans 2008, s. 168.
  2. Childers 2017, s. 478.
  3. Shirer 1960, s. 838.
  4. William L. Shirer, The Rise and Fall of the Third Reich, Simon & Schuster, 1990, ISBN 0-671-72868-7, s. 1060.
  5. Childers 2017, ss. 478–479.
  6. http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/07/110721_top_nazi_grave.shtml

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.